Nadużywanie leków na receptę w celu poprawy wyników w nauce

Nadużywanie leków na receptę to problem ogólnoświatowy. Jednym z czynników przyczyniających się do tego jest błędna diagnoza ADHD, która umożliwia większej liczbie osób dostęp do leków psychostymulujących.
Nadużywanie leków na receptę w celu poprawy wyników w nauce
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Nadużywanie leków na receptę stało się problemem XXI wieku. W dzisiejszych czasach ludzie używają wszelkiego rodzaju leków. Na przykład przyjmowanie leku przeciwbólowego w celu uniknięcia bólu głowy jest uważane za normalne. Jedną z konsekwencji tego jest coraz częstsze nadużywanie leków na receptę.

Obecnie jednym z głównych powodów, dla których ludzie nadużywają leków na receptę jest poprawa ich sprawności intelektualnej. Ten problem trwa od lat 50. lub 60. Jednak sytuacja pogorszyła się w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Na platformie Netflix jest nawet film dokumentalny o nazwie Take Your Pills. W dokumencie widzimy, że ludzie używają leków na receptę, aby kontrolować objawy ADHD i poprawiać swoje wyniki w nauce. Dokument omawia również wszystkie zagrożenia dla zdrowia związane z lekami na receptę.

W dzisiejszym artykule omówimy konsekwencje korzystania z leków w celu poprawy wyników w nauce.

Porozmawiamy również o możliwych negatywnych konsekwencjach tej praktyki dla zdrowia psychicznego i fizycznego oraz zastanowimy się nad rolą systemów edukacyjnych w diagnozowaniu zaburzeń uczenia się, takich jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

Błędna diagnoza ADHD

W filmie dokumentalnym Take Your Pills widzimy czynniki edukacyjne, które skłoniły wielu uczniów do zażywania leków, których nie potrzebują. Główną przyczyną tego powszechnego nadużywania leków na receptę jest masowa błędna diagnoza ADHD.

Większość ludzi wie, czym jest ADHD lub słyszała o nim, co większa prawdopodobieństwo fałszywych diagnoz. Ponieważ jest to „popularne” zaburzenie, wielu pracowników służby zdrowia diagnozuje pacjentów, którzy w rzeczywistości są zdrowi.

Nadużywanie leków na receptę

Obecny model edukacyjny doprowadził do większej liczby uczniów wykazujących objawy ADHD. Dzieci i nastolatki są nadmiernie stymulowane na poziomie wizualnym, słuchowym i dotykowym. Zaczynają bawić się telefonami komórkowymi, tabletami i grami wideo w bardzo młodym wieku.

Kiedy rozpoczynają szkołę, konwencjonalny model wydaje im się zbyt nudny. Innymi słowy, ich mózgi przyzwyczajają się do funkcjonowania w bardzo niestabilnym otoczeniu. Dlatego trudno jest im pozostać cicho i uważnie przez wiele godzin, podczas gdy nauczyciel im coś wyjaśnia.

W tym kontekście wiele dzieci ma trudności ze skupieniem się i ostatecznie diagnozuje się u nich ADHD. W rzeczywistości po prostu odpowiadają na model edukacyjny, który nie jest dostosowany do potrzeb pokolenia technologicznego.

Nasze środowisko jest niezwykle dynamiczne, ale system edukacji nie zmienił się od ponad stu lat. Dlatego łatwo jest zrozumieć, dlaczego nadmiernie diagnozujemy ADHD.

Etyka pracy i konkurencyjność w środowisku edukacyjnym

Poczucie etyki pracy i konkurencyjności to kolejny czynnik, który może prowadzić do nadużywania leków na receptę. W tej indywidualistycznej kulturze łatwo dać się złapać chęci wygrania. Jeśli masz problemy w szkole i masz łatwy dostęp do czegoś, co pomaga Ci się skoncentrować, dlaczego by tego nie wziąć?

Innymi słowy, ludzie, którzy nie potrafią stanąć na podium lub się wyróżnić, często zwracają się do psychostymulantów, aby rozwiązać swoje problemy. Szkoły oceniają wszystkich uczniów dokładnie w ten sam sposób. W konsekwencji osoby o specjalnych potrzebach są w niekorzystnej sytuacji z powodu tej rzekomej oceny i stopniowania „równości”.

Nadużywanie leków na receptę jest znacznie częstsze u osób, które mają problemy w tradycyjnych warunkach szkolnych. Jest to również trudne dla osób, które nie mogą poświęcić się wyłącznie szkole z powodu problemów rodzinnych lub obowiązków finansowych.

Pozytywne efekty psychostymulantów

Leki poprawiające koncentrację i wyniki w nauce zapobiegają odzyskiwaniu dopaminy i noradrenaliny przez neurony. Dopamina jest odpowiedzialna za motywację i koncentrację, podczas gdy noradrenalina zwiększa Twoją czujność i energię intelektualną.

Najbardziej znane psychostymulanty to metylofenidat, atomoksetyna, Adderall (marka bardzo dobrze znana w USA) oraz Concerta (marka w Hiszpanii).

Leki te zwiększają poziom dopaminy i noradrenaliny w mózgu (zwłaszcza w korze przedczołowej). To sprawia, że czujesz się zmotywowany, czujny, skupiony i w lepszym humorze.

Nadużywanie leków

Należy pamiętać, że wszystkie leki mogą mieć niepożądane skutki uboczne. Jest to jeden z powodów, dla których nadużywanie leków na receptę może być tak niebezpieczne.

Nadużywanie leków na receptę – wady

Leki na receptę mają wiele skutków ubocznych, w tym tachykardię, bezsenność, pobudzenie, lęk i anoreksję. Co więcej, od leków łatwo jest się uzależnić.

Wreszcie, ważne jest, aby zrozumieć, że osoby z ADHD potrzebują leków. Jednak lek nie rozwiąże całkowicie ich problemu. Osoby z ADHD potrzebują narzędzi i strategii uczenia się. W większości przypadków lek powinien być częścią rozwiązania, a nie rozwiązaniem samym w sobie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.