O czym warto pamiętać, gdy masz gorszy dzień

O czym warto pamiętać, gdy masz gorszy dzień
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Przeczytaj dzisiejszy artykuł i dowiedz się o czym warto pamiętać gdy masz gorszy dzień.

Każdy z nas choć raz w życiu miał gorszy dzień. I każdy z nas wie, że taki dzień może czasami zamienić się w zły tydzień. Ponieważ zły dzień wpływa na Twój nastrój, odbija się również na tym, w jaki sposób traktujesz swoich przyjaciół i rodzinę.

Zły dzień może zamienić Cię w pełną złości i negatywnego nastawienia wersję samej siebie.

Kiedy masz gorszy dzień, nie chcesz mieć styczności z ludźmi. Chociaż musisz porozmawiać, aby wyrzucić z siebie to, co Cię dręczy, nie chcesz zarzucać innych swoimi problemami. To rodzi jeszcze większą frustrację.

Dlaczego masz gorszy dzień?

Gorszy dzień może pojawić się z różnych powodów, od rozlania kawy na koszulkę po poranną kłótnię z partnerem. Możesz również mieć problemy w pracy z powodu spóźnienia się, zbliża się deadline, a narzędzie, którego potrzebujesz przestało działać, otrzymałaś niekonstruktywną opinię lub krytykę

Takie małe rzeczy mogą zaburzać Twoje wewnętrzne poczucie spokoju i sprawić, że wybuchniesz.

Załamany mężczyzna - gorszy dzień

Jak pozostać szczęśliwym mając gorszy dzień?

Poznaj przyczynę

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, niektóre drobne szczegóły mogą sprawić, że Twój dzień stanie się okropny. Kiedy myślisz, że masz zły dzień, dzieje się tak, ponieważ koncentrujesz się na faktach lub okolicznościach, na które nie powinnaś zwracać aż tak dużej uwagi.

Gdy tylko zorientujesz się, że powinnaś koncentrować się na innych rzeczach, zaczniesz czuć się lepiej.

Przejmuj się tym, co ma naprawdę ma znaczenie

Niektóre okoliczności zasługują na to, abyś poświęcała im całą swoją uwagę. Jednak może okazać się również, że koncentrujesz się za bardzo na rzeczach, które nie mają znaczenia. To z kolei może zrujnować Twój dzień i odbić się na Twoim stanie emocjonalnym.

Ustal swoje priorytety

Kiedy Twoją głowę wypełniają jedynie negatywne myśli, często pojawia się tendencja to wyolbrzymiania różnych rzeczy i przykładania zbyt dużej uwagi do negatywnych zdarzeń, choć w rzeczywistości są one o wiele mniej poważne niż nam się wydaje. Wszystko zależy od Twoich priorytetów.

Powinnaś zastanowić się dlaczego Twoim głównym priorytetem ma być rzecz, która Cię nie interesuje, podczas gdy wszystko inne w Twoim życiu znajduje się na swoim miejscu.

Aby tego uniknąć musisz wiedzieć co naprawdę ma dla Ciebie znaczenie, co musi działać i z czego nie chcesz zrezygnować.

Zmartwiona kobieta - gorszy dzień

Rób to, co lubisz

Robienie czegoś związanego z Twoim hobby lub aktywności, którą lubisz, wprawi Cię w doskonały nastrój. Dlatego powinnaś wyjść na spacer do ulubionego parku, przeczytać świetną książkę, ugotować potrawę, którą lubisz, lub odwiedzić przyjaciela.

Rób to, co kochasz. Chociaż może wydawać się to mało znaczące, to naprawdę ma szansę poprawić Twój nastrój.

Ćwicz

Każda aktywność fizyczna sprawi, że Twoje ciało zacznie uwalniać endorfiny, czyli hormony szczęścia. Odpowiadają one za uczucie radości, które pojawia się po udanej sesji treningowej.

Twój organizm nie tylko zacznie uwalniać endorfiny, ale również będzie w stanie “odłączyć się” od świata podczas treningu. Twój umysł może stać się bardziej rozluźniony i zaczniesz koncentrować się jedynie na tym, co robisz, pozostawiając za sobą lęki i problemy.

Uśmiechaj się, aby być szczęśliwym

Uśmiech może być jednym z najszczerszych wyrazów szczęścia. Niektóre badania udowadniają, że robiąc stale coś typowego dla określonej emocji, jesteś w stanie poczuć emocję samą w sobie. Dlatego też szczęście sprawia, że się uśmiechasz, ale uśmiechanie się również sprawia, że jesteś szczęśliwa.

Szczęśliwa kobieta

Wiele badań naukowych twierdzi, że sposób, w jaki poruszasz swoimi ustami sprawia, że mózg uwalnia dopaminę (kolejny hormon szczęścia). Dlatego też, jeśli chcesz “oszukać” swój mózg, możesz uśmiechać się przez kilka minut.

I w końcu nie możesz pozwolić sobie, aby poniosły Cię negatywne emocje, które odczuwasz podczas złego dnia. Chociaż w Twoim życiu mogą dziać się negatywne rzeczy, jeśli pozwolisz, żeby na Ciebie wpłynęły, nie będziesz w stanie skoncentrować się na poradzeniu sobie z nimi.

Co więcej, dostrzeganie samych negatywów podczas gorszego dnia może sprawić, że przestaniesz widzieć jakiekolwiek dobro w swoim życiu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.