Nowy partner - jak przedstawić go dzieciom? Przygotuj się do tego kroku.

Przedstawianie nowego partnera swoim dzieciom nie musi być stresującym przeżyciem. W poniższym artykule znajdziesz kilka porad jak poradzić sobie z tym wyzwaniem.
Nowy partner - jak przedstawić go dzieciom? Przygotuj się do tego kroku.

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

W dzisiejszych czasach zmiany w związkach następują w dużo szybszym tempie niż dawniej. Odsetek rozwodów rośnie z roku na rok, a rozdzieleni partnerzy muszą stawiać czoła nowym, trudnym wyzwaniom. Jednym z nich jest sytuacja, w której w naszym życiu pojawia się nowy partner i chcemy, by stał się on częścią naszego życia rodzinnego.

Przedstawienie kogoś nowego dzieciom może być bardzo stresujące. Nigdy nie wiemy czy nasz nowy partner przypadnie im do gustu i czy się wzajemnie zaakceptują. Dlatego też wiele osób odkłada to pierwsze spotkanie tak długo, jak to możliwe. Jeśli borykasz się z tym problemem, dowiedz się z naszego artykułu w jaki sposób przygotować się do przedstawienia swojego nowego partnera dzieciom.

Nowy partner poznaje Twoje dzieci – jak się przygotować?

Pierwsze spotkanie pomiędzy Twoim nowym partnerem a Twoimi dziećmi to bardzo delikatna sytuacja. Musisz się zatem do niej dobrze przygotować.

Matka rozmawia z synem

Najlepiej jeśli Twój nowy partner będzie wprowadzany do życia Twoich dzieci stopniowo. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś świeżo po rozstaniu.

1. Ostrożnie wybieraj osoby, które przedstawiasz swoim dzieciom

Jak wiemy, nowy partner może w nas wywoływać całą falę pozytywnych emocji na początkowych etapach relacji. To powoduje, że często ulegamy złudzie, że jest to osoba, z którą możemy tworzyć trwały związek. Często idealizujemy taka osobę i patrzymy na nią przez różowe okulary, przez co nie jesteśmy w stanie zobaczyć rzeczywistego obrazu tej osoby.

Z czasem ta percepcja się zmienia, dlatego warto poczekać, aż Twoja nowa relacja przejdzie przez ten początkowy okres fascynacji. Dopiero kiedy poczujesz, że Twój nowy partner jest osobą, z którą faktycznie możesz zbudować coś poważnego, przedstaw go swoim dzieciom. Najlepiej jest dać sobie 6 do 9 miesięcy, zanim zdecydujesz się na ten krok.

2. Wyjaśnij dzieciom co się dzieje

Kiedy Ty i Twój nowy partner dojdziecie do wniosku, że Wasza relacja jest czymś poważnym, możesz powiedzieć dzieciom, że jest w Twoim życiu ktoś nowy. Nie musisz im od razu przedstawiać tej osoby. Zacznij od tego, że będziesz dzieciom opowiadać o ważnych aspektach życia, które dzielisz ze swoim partnerem.

Jako że małe dzieci nie wiedzą, co to znaczy być z kimś w związku, początkowo mogą mieć trudności ze zrozumieniem dlaczego w ogóle chcesz się z kimś spotykać. Możesz się spodziewać, że na początku nie będą chciały w ogóle przyjąć tej informacji do wiadomości.

Jest to jednak tylko pierwsza faza tego procesu. Z czasem zaakceptują fakt, że w Twoim życiu pojawił się nowy partner i że chcesz z nim dzielić życie. Kiedy już to się stanie, możesz przedstawić tę osobę swoim dzieciom.

3. Porozmawiaj szczerze ze swoim partnerem

Jeśli Twoje dzieci nie odniosły się entuzjastycznie do idei, że w Twoim życiu pojawił się ktoś nowy, to przede wszystkim porozmawiaj o tym ze swoim partnerem. Powinien wiedzieć, że pierwsze spotkanie może być trudne i że trzeba się nastawić na negatywne reakcje ze strony dzieci.

Para rozmawia na kanapie

Ważne jest, aby Twój partner wiedział, że ewentualne odrzucenie ze strony Twoich dzieci nie wynika z tego że go nie lubią. Dzieci prawdopodobnie zareagowałyby tak samo na każdą inna osobę. Jeśli Twój partner chce stworzyć z nimi nić porozumienia, musi postarać się być empatyczny.

4. Zaplanuj dobrze pierwsze spotkanie

Najtrudniejszym i jednocześnie najważniejszym momentem jest oczywiście pierwsze spotkanie Twoich dzieci z Twoim nowym partnerem. Jeśli dobrze przygotujesz grunt po obydwu stronach, wszystko powinno pójść gładko. Mimo wszystko może to być jednak dużym wyzwaniem.

Na tym początkowym etapie Twoim zadaniem jest swego rodzaju mediacja pomiędzy obydwiema stronami. Musisz przygotować się na bieżące łagodzenie ewentualnych napięć. Staraj się to robić w delikatny, lecz asertywny sposób.

5. Nowy partner i jego rola w życiu Twojej rodziny

Kiedy już Twój nowy partner pozna Twoje dzieci, możecie zacząć planować jakieś wspólne wyjścia i zajęcia. W ten sposób zacznie się tworzyć pomiędzy nimi więź. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz w pewnym momencie zamieszkać ze swoim partnerem lub sformalizować Wasz związek.

Jak widzisz, pojawienie się nowego partnera w Twoim życiu i przedstawienie go dzieciom może być wyzwaniem. Jeśli jednak dobrze się do tego przygotujesz, z pewnością stworzycie zdrową relację w nowej konfiguracji rodzinnej i z łatwością rozwiążecie pojawiające się na bieżąco problemy.

To może Cię zainteresować ...
Nowy związek – nowy gwóźdź nie wypędza starego
Piękno umysłuPrzeczytaj na Piękno umysłu
Nowy związek – nowy gwóźdź nie wypędza starego

Nowy gwóźdź nie wypędza tego starego. Stary związek utknął się głęboko w sercu i może zostać wyciągnięty tylko dużym młotkiem, który właśnie go tam wbił.