Jak rozpoznać osobę niedostępną emocjonalnie?

Jaka jest osoba niedostępna emocjonalnie? Przedstawiamy kilka kluczy, aby zidentyfikować tego typu ludzi.
Jak rozpoznać osobę niedostępną emocjonalnie?
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 27 września, 2022

Spotykasz kogoś, kogo lubisz i z kim czujesz pewnego rodzaju połączenie, spędzacie ze sobą trochę czasu, po czym nagle ta osoba się wycofuje. Wydaje się być przestraszona lub mówi Ci, że nie chce poważnego związku. Możesz usłyszeć, że nie jest gotowa i trudno jej otworzyć się na innych. Po takim zachowaniu możesz rozpoznać osobę niedostępną emocjonalnie.

Aby związek mógł funkcjonować, ważne jest, aby obie strony dawały i otrzymywały. Jeśli tylko jedna osoba otwiera się emocjonalnie, nie będzie to udana relacja. To tak, jakbyś płynął z kimś przez morze małą łódką, ale tylko Ty byś wiosłował. Jak wyglądałby taki scenariusz? Cóż, nie miałby szczęśliwego zakończenia.

To samo dzieje się w związkach. Obie strony muszą otworzyć swój wewnętrzny świat na drugą osobę, aby stworzyć wspólną przestrzeń intymności i dzielenia się.

Dziś przedstawimy kilka kluczy, które pomocą Ci rozpoznać osobę niedostępną emocjonalnie.

„Emocje to najpiekniejsze zjawisko, jakie istnieje. Wymaga ono odwagi”.

-Sergi Rufi-

para rozmawiająca
Osobom niedostępnym emocjonalnie trudno jest stworzyć przestrzeń intymności z innymi.

Jaka jest osoba niedostępna emocjonalnie?

Bycie dostępnym emocjonalnie oznacza bycie otwartym na inną osobę wkraczającą w Twoje życie, chęć dawania i otrzymywania uczuć oraz posiadanie prywatnej przestrzeni, w której możesz prowadzić intymne rozmowy z partnerem, okazywać swoją miłość i pożądanie.

Osoba niedostępna emocjonalnie zachowuje się dokładnie odwrotnie.

  • Trudno jej tworzyć przestrzenie intymności z innymi.
  • Trudno jej prosić o pomoc i pozwalać sobie pomagać.
  • Ciężko jest jej wyrażać swoje emocje i być otwartą.
  • Jej osobiste relacje są raczej powierzchowne, ponieważ osoby te nie są emocjonalnie zaangażowane z innymi.
  • Rozpad związku nie wydaje się powodować u niej cierpienia.
  • Nie jest otwarta na kochanie kogoś i pozwalanie się kochać.

Jak rozpoznać osobę niedostępną emocjonalnie?

Poniżej zidentyfikujemy i opiszemy kilka kluczy, które pomogą Ci rozpoznać osobę niedostępną emocjonalnie.

1. Unika intymności

Tego typu ludzie unikają intymności, wspólnej, ciepłej i znajomej przestrzeni, która rozwija się wraz ze wzrostem zaufania między dwojgiem ludzi. Nie przepadają także za wspólnie spędzanym czasem. Dlatego, chociaż możesz dzielić z nimi kilka przyjemnych chwil, nigdy tak naprawdę nie będzie między Wami prawdziwej intymności.

2. Ma zmienne nastroje

Jednego dnia osoba niedostępna emocjonalnie chce spędzać z Tobą czas, spotkać się z Tobą i okazywać Ci uczucie. Innym razem jest jednak poważna, wycofana i pełna wyrzutów.

Często robią to nieświadomie, ponieważ chociaż nie są emocjonalnie dostępni, sami nie wiedzą, czego chcą.

3. Trudno jej mówić o swoich emocjach lub intymnych przeżyciach

Inną cechą tego typu osób jest to, że trudno im mówić o swoich emocjach lub najbardziej intymnych przeżyciach. Przekonasz się, że możesz rozmawiać z tą osobą o wszystkim – z wyjątkiem jej emocji. Jeśli spróbujesz wejść w ten temat, wycofają się i zaczną mówić o czymś innym lub skomentują to za pomocą żartu.

„Nie marz małymi marzeniami, bo nie mają one mocy poruszania ludzkich serc”.

-Goethe-

4. Wyznacza granice

Osoby niedostępne emocjonalnie od samego początku wyznaczają granice. Mogą na przykład nie chcieć spać razem, umawiać się na kolacje z przyjaciółmi lub spotykać się z rodziną. Ponadto są one zwykle dość nieelastyczne w tej kwestii.

Te wyznaczone granice pozwalają im zaznaczyć swój emocjonalny dystans i „chronić się” przed wszystkim, co pociąga za sobą intymność, zaangażowanie i, ostatecznie, emocjonalną część związku.

5. Nie okazuje uczuć

Ludzie niedostępni emocjonalnie mają tendencję do stosowania pewnego wzorca zachowania, jeśli chodzi o okazywanie miłości i uczuć. Chociaż czasami osoby te mogą być kochające, ich zachowanie w tej kwestii nie jest spójne.

Często bez wyraźnego powodu ich uczucie maleje, zmienia się, a nawet zanika. W niektórych przypadkach nigdy nie okazują bezpośrednich uczuć.

„Emocja nie powoduje bólu. Opór lub tłumienie emocji powoduje ból”.

-Frederick Dodson-

6. Stosuje podejście: wiele słów, mało działań

Tacy ludzie mogą obiecać wiele rzeczy, ale ich czyny mówią coś innego. Jednak niekoniecznie odbywa się to w złej wierze. Mogą chcieć się przed Tobą otworzyć, ale coś im to uniemożliwia. W konsekwencji istnieją niespójności między tym, co mówią, a tym, co robią. Często mówią dużo, ale niewiele robią.

Jedną z rekomendacji w takiej sytuacji jest zwracanie uwagi na ich działania, a nie na ich słowa.

7. Anuluje plany w ostatniej chwili

Osoby niedostępne emocjonalnie rezygnują z planów w ostatniej chwili, gdy wymyślą sobie lepsze zajęcie. Jest tak, ponieważ nie chcą się wobec niczego zobowiązać. Dlatego przedkładają zabawę nad konsekwencjje lub zaangażowanie.

8. Unika zaangażowania

Osoba niedostępna emocjonalnie na ogół nie chce się angażować w relację. Może to zwerbalizować bezpośrednio, będąc szczerą, lub pokazać to poprzez swoje działania, na przykład częste anulowanie planów.

Fakt, że osoby te nie są emocjonalnie dostępne, sprawia, że „uciekają” z relacji, które implikują zaangażowanie. Szukają w życiu czegoś innego. Może to być zabawa, rozrywka, towarzystwo lub seks, ale na pewno nie coś głębszego i bardziej emocjonalnego.

Mężczyzna rozmawia ze swoim partnerem
Osoby niedostępne emocjonalnie unikają zaangażowania i przejawiają sporadyczne emocje.

Jak postępować z osobami niedostępnymi emocjonalnie

Jeśli spotkałeś kogoś lub czujesz coś do osoby, która nie jest emocjonalnie dostępna (gdy Ci to mówi lub pokazuje to swoimi działaniami), ważne jest, abyś pomyślał o tym, czego chcesz.

Musisz zadać sobie pytanie, czy jesteś zadowolony z takiej sytuacji, czy też szukasz większego zaangażowania. Jeśli odpowiada Ci ich postawa, jest to w porządku. Musisz jednak słuchać siebie i odpowiednio postępować. W końcu masz prawo chcieć mieć przy sobie osoby bardziej wylewne. Z drugiej strony masz również pełne prawo, by nie potrzebować zaangażowania.

Upewnij się, że jesteś konsekwentny i uczciwy w swoich osobistych relacjach. To niezbity dowód Twojej samooceny, który przyciągnie ludzi, którzy szukają tego samego, co Ty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bisquerra Alzina, R. y Laymuns, G. (2016). Diccionario de emociones y fenómenos afectivos. Valencia: PalauGea Comunicación.
  • González, T. T., & García, A. O. (2009). El Compromiso y la Estabilidad en la Pareja: Definición y Dimensiones dentro de la Población Mexicana. Psicología Iberoamericana17(1), 38-47.
  • Torres González, Tamara & Moreira Mayo, Mercedes & Ojeda García, Angélica (2010). ¿Amor y Compromiso en la Pareja?: de la teoría a la práctica. Revista Iberoamericana de Diagnóstico y Evaluación – e Avaliação Psicológica, 2 (30),125-142.[fecha de Consulta 10 de Septiembre de 2022]. ISSN: 1135-3848. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=459645442008

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.