Intymność w związkach — zaufanie i wzajemność

Intymność jest kluczowym aspektem znaczących relacji, które dążą do wytrzymania upływu czasu. Jak wzajemność wpływa na tę intymność?
Intymność w związkach — zaufanie i wzajemność
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Intymność w związkach, czy chodzi o romantyczny związek, czy przyjaźń, w dużej mierze określa, kim naprawdę jesteś i co naprawdę czujesz. Wzajemność polega na otrzymaniu tego, co dałeś od siebie. Niestety, wokół nas istnieje również pewna pustka i powierzchowność, które są emocjonalnymi złodziejami.

Najlepszym sposobem na rozpoznanie emocjonalnego złodzieja jest to, że gdy gasną światła nie ma on nic do zaoferowania. W przeciwieństwie do tego, bodźce emocjonalne mają korzenie, które rozkwitają we wspomnieniach, które nieustannie je karmią.

Ważne jest to, aby ludzie, którzy szukają pustych związków, nie wysysali emocji z innych. Niektórzy uważają, że tylko wzajemność może umożliwić intymność. To dlatego, że to jedyna rzecz, która pozostaje do końca.

„To absolutna ludzka pewność, że nikt nie może poznać własnego piękna ani dostrzec poczucia własnej wartości, dopóki nie zostanie to odbite z powrotem w lustrze innej kochającej, opiekuńczej istoty ludzkiej”.

-John Joseph Powell-

Dwie zakochane osoby.

Intymność w związkach polega na wzajemności

Od zawsze słyszymy, że musimy szanować siebie, aby być kochanym. “Nie dawaj za dużo i trzymaj kilka kart pod stołem” mówią inni. Jednak wiele dotrze do końca swojego życia, zachowując się z szacunkiem wobec siebie i nie wiedząc, o co chodzi w miłości.

Oznacza to, że nie ma sztywnych zasad, jeśli chodzi o miłość. To nie jest coś, co można zaprogramować. Poza tym nie zawsze miłość jest sprawiedliwa. Właściwość słuszności nie dotyczy miłości (a raczej sztuki kochania). Jak widać, nierównowaga zawsze będzie i jest to normalne.

Chciwość jest przeciwieństwem miłości. Człowiek może chciwie żywić się innymi, łupić i manipulować nimi. Tego typu ludzie dokładnie wiedzą, czego chcą i wysysają energię i życie innych dla własnej korzyści. Chciwi ludzie zastanawiają się „Co mogę uzyskać od innych?” podczas gdy ludzie, którzy dają miłość, zadają sobie pytanie: „Jak mogę dać więcej innym?”

Intymność we wzajemności polega na tym, by być wrażliwym

Dużo ludzi bierze ślub i ma nadzieję na wspólne życie, ale 40-50% tych małżeństw kończy się rozwodem.

Co więcej, stabilne małżeństwa niekoniecznie są szczęśliwsze. Innymi słowy, ludzie pozostają w niesatysfakcjonujących związkach z wielu powodów (dzieci, finanse i religia). Tak więc pytanie nie dotyczy samej stabilności, ale jakości. Wokół nas jest wielu emocjonalnych złodziei, których ludzie nazywają “drugimi połówkami”.

Para się przytula.

Jak budować intymność w związkach

Każdy rodzaj związku potrzebuje określonych składników odżywczych w określonych ilościach. Zwykle zależy to od ludzi, którzy ją tworzą, ale także od okoliczności i związku. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby wzmocnić intymność swojego związku.

  • Życzliwość jest niezbędna w każdym rodzaju związku, a wzajemność nadaje życzliwości wartość. Nieprzyjemności osłabiają relacje.
  • Pracuj nad swoim związkiem i daj z siebie wszystko. Ostatnie badania potwierdzają pogląd, że ludzie, którzy aktywnie pracują nad swoimi relacjami, przyczyniają się do szczęśliwych i długotrwałych związków (Ogolsky i Bowers, 2013).
  • Typy zachowań wiarygodnie prognozujące sukces w związku to wyrażanie pozytywnych emocji, otwartość, dawanie zapewnień relacyjnych, korzystanie z indywidualnych kręgów wsparcia, a także punkty wspierające w relacji. Ponadto dzielenie ukrytych obowiązków partnera bez zbytniego konfliktu w związku, który trwa z czasem.
  • O ile nie jest to ważne, odpuść. W niedawnym badaniu naukowcy zapytali grupę rozwiedzionych osób, dlaczego ich małżeństwa się nie powiodły. Uczestnicy wymieniali częste dyskusje jako główny czynnik, który ustępuje jedynie niewierności (Scott, Rhoades, Stanley, Allen i Markman, 2013). Opisywali, jak kłótnia, początkowo nieistotna, może stać się początkiem rozstania.
  • Pokaż swoją miłość. Badania pokazują, że szczere i znaczące komplementy mogą mieć zaskakująco duże korzyści dla zadowolenia ze związku (Marigold, Holmes i Ross, 2007).
  • Ponownie zobowiązuj się każdego dnia. Emocjonalne komponenty namiętności i intymności są często pierwszymi, które przychodzą na myśl, gdy ludzie myślą o miłości. Jednak zaangażowanie jest najważniejszym predyktorem zadowolenia z relacji, zwłaszcza w związkach długoterminowych (Acker i Davis, 1992).

Uwagi końcowe

Związki romantyczne to interakcje, które same w sobie ulegają ciągłym zmianom i są złożone. Istnieje recepta na udane małżeństwo, tyle że wymaga woli i zdolności, przynajmniej według badań.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.