Jak przestać spóźniać się do pracy

Co możesz zrobić, aby nie spóźniać się do pracy? W poniższym artykule przedstawiamy serię niezwykle przydatnych wskazówek.
Jak przestać spóźniać się do pracy
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2023

Przed pójściem spać przygotowujesz swoje rzeczy i ustawiasz alarm w telefonie komórkowym. Następnie powtarzasz sobie w myślach, że rano wyjdziesz z domu punktualnie. Jest to jednak bezużyteczne, ponieważ bez względu na to, jak bardzo się starasz, zawsze brakuje Ci czasu. Czy to brzmi jak Ty? Podamy kilka podstawowych wskazówek, pomagających nie spóźniać się do pracy.

Chociaż chroniczne spóźnianie się można wytłumaczyć kilkoma czynnikami, takimi jak cechy osobowości lub zmiany w postrzeganiu czasu, wciąż istnieje dla Ciebie nadzieja na poprawę sytuacji. Rzeczywiście, za pomocą pewnych technik i innowacyjnych zachowań każdy może wypracować w sobie punktualność.

Dobre planowanie doprowadzi Cię do sukcesu, o ile zobowiążesz się wprowadzania do zmian. Oto kilka podstawowych strategii.

Jak nie spóźniać się do pracy

Myśl o spóźnieniu się do pracy jest niepokojąca. Czasami pewne wydarzenia, na które nie masz wpływu, mogą sprawić, że się spóźnisz. Jednak niektórzy z nas nieustannie powtarzają tę dynamikę. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Waszyngtońskim (USA) wykazało, że może to wynikać z „błędów w prospektywnej pamięci czasu”.

Oznacza to zniekształcenie zdolności poznawczych do zapamiętywania i wykonywania przyszłych działań. Wykazujesz rodzaj uprzedzeń, które bezpośrednio wpływają na Twoje zdolności planowania. To niezwykle irytujące, choć niekoniecznie jesteś tego świadomy. Na szczęście możesz skorzystać z nowych narzędzi, dzięki którym wytrenujesz swój mózg, by przychodził do pracy na czas. Omówimy je w dalszej części tego artykułu.

1. Świadomość i samoświadomość

Jeśli chcesz dotrzeć na czas, nie tylko do pracy, ale na dowolne spotkanie, musisz najpierw zadać sobie pytanie, dlaczego się spóźniasz.

  • Czy masz trudności ze wstawaniem?
  • Czy masz tendencję do błędnego obliczania czasu?
  • Czy czujesz się wyjątkowo pozbawiony motywacji?
  • Czy zawsze zdarzają Ci się nieoczekiwane zdarzenia?
  • Czy poświęcasz więcej czasu niż to konieczne na zadania przygotowawcze?

Zanim zrealizujesz nowy plan, aby przestać się spóźniać do pracy, powinieneś przeprowadzić ćwiczenie introspekcji. Musisz uświadomić sobie, że potrzebujesz zmiany i że pozytywnie wpłynie ona na Twoje samopoczucie.

2. Stwórz strategię i bądź sumienny

Osobę sumienną definiuje dbałość o szczegóły i skrupulatność. Ta cecha osobowości, zgodnie z artykułem opublikowanym w Journal of Research in Personality, jest powiązana z punktualnością. A może przyjmiesz takie podejście i opracujesz skuteczną strategię na podstawie poniższych kroków?

  • Oblicz, ile minut zajmie Ci ukończenie wszystkich przygotowań.
  • Napisz ile czasu zajmuje Ci dojazd z domu do pracy.
  • Uwzględnij w tym planie ewentualne pojawienie się nieprzewidzianych zdarzeń.
  • Zaprojektuj swoją strategię w oparciu o tę analizę.

Uświadomienie sobie, jakie czynniki powodują, że spóźniasz się do pracy, ułatwi Ci lepsze radzenie sobie z nimi i ich korygowanie.

3. Wstań odpowiednio wcześnie, by przestać spóźniać się do pracy

Głównym problemem, jaki możesz mieć, jeśli chodzi o punktualne dotarcie do pracy, jest wstanie z łóżka. Jeśli nie wstaniesz na czas i wydarzy się coś nieprzewidzianego, zwiększa to ryzyko spóźnienia się do pracy.

Dlatego powinieneś starać się tego uniknąć. Nastaw budzik, aby mieć wystarczająco dużo czasu i aby nie musieć wychodzić w pośpiechu. Na przykład, co powiesz na dodatkowe pół godziny lub czterdzieści minut?

4. Przygotuj swoje rzeczy poprzedniej nocy

Jeśli to możliwe, spróbuj przygotować wszystko, czego potrzebujesz już wieczorem poprzedniego dnia. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i łatwiej wyjdziesz z domu ze spokojem. Ponadto, aby nie zapominać o ważnych zadaniach, sporządź listę wszystkiego, co musisz zrobić rano.

5. Cofnij zegarek o dziesięć minut, by przestać spóźniać się do pracy

To prosta strategia, ale może być naprawdę skuteczna. Jeśli cofniesz wszystkie zegary o dziesięć minut, będziesz miał mały margines czasu na swoją korzyść. To sprytna sztuczka, która może uchronić Cię przed wieloma trudnymi chwilami.

6. Pamiętaj o czynnościach przejściowych

Czynności przejściowe to te, które pojawiają się, gdy przechodzisz od jednego zadania do drugiego. Na przykład możesz wstać, zacząć się ubierać, a potem zdać sobie sprawę, że ubrania nie były wyprasowane. Lub zaczynasz przygotowywać śniadanie i zdajesz sobie sprawę, że skończyła się kawa. Lub docierasz do metra i odkrywasz, że nastąpiła awaria.

Zarządzając swoim czasem, musisz wziąć pod uwagę fakt, że w punktach pośrednich między jedną a drugą czynnością zawsze pojawiają się nieprzewidziane zdarzenia.

7. Użyj wieczornych wizualizacji, by przestać spóźniać się do pracy

Technika wizualizacji polega na odtworzeniu w umyśle scenariusza, koncepcji lub wykonania czynności. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Maastricht (Holandia) wykazało, że ta strategia jest przydatna do skutecznego wykonywania zadań. Na przykład działa w przypadku wielu sportowców.

Jedną ze strategii zapobiegania spóźnieniu się do pracy jest wyobrażenie sobie poprzedniego wieczoru, jak wykonujesz wszystkie czynności niezbędne do przybycia na czas. Umożliwi to zintegrowanie każdego niezbędnego kroku.

8. Korzystaj z aplikacji

Technologia jest doskonałym sprzymierzeńcem w usprawnianiu zarządzania czasem. Istnieje kilka aplikacji, które mogą wysyłać Ci powiadomienia i przypomnienia, które pomogą Ci wstać na czas i przygotować się bez pośpiechu, niczego przy tym nie zapominając.

9. Zdefiniuj swoje „czerwone flagi”

Co zwykle sprawia, że się spóźniasz? Zdefiniuj własne czerwone flagi, które mają tendencję do pośredniczenia w spóźnieniach. Może się okazać, że kryje się za tym spójny problem.

Czy codziennie dojeżdżasz do pracy? Czy podczas śniadania gubisz się w przeglądaniu mediów społecznościowych? A może w drodze do pracy wpadasz na znajomych i zatrzymujesz się, żeby z nimi porozmawiać?

Ustal, że musisz przybyć do pracy od 15 do 20 minut wcześniej. To zredukuje stres i pomoże spokojnie rozpocząć dzień.

10. Przeformułuj to, co do siebie mówisz

Kiedy wstajesz rano i próbujesz dotrzeć do pracy na czas, możesz powiedzieć sobie: „Muszę być w pracy punktualnie o 9:00, w chwili jej rozpoczęcia”. Jest to jednak błąd, który sprawi, że nie będziesz w stanie spełnić swojego celu. Więc od jutra przeformułuj swoje słowa i zamiast tego powiedz: „Muszę być w pracy 20 minut wcześniej”.

11. Strzeż się pośpiechu

To się przydarza każdemu z nas. Gdy tylko rano otworzysz oczy, włączasz automatycznego pilota i mówisz sobie, że musisz się pospieszyć. Ale konsekwencją przyjęcia pochopnego podejścia jest nasilenie uczucia stresu. W związku z tym zaczynasz dzień od dodatkowej dawki kortyzolu, co nie jest właściwe.

Pośpiech bardzo szybko sprawi, że zapomnisz o różnych ważnych rzeczach. Następnie będziesz musiał wykonać poszczególne kroki po raz kolejny tracąc przy tym cenny czas. Ostatecznie po raz kolejny spóźnisz się do pracy. O wiele lepiej jest podejść do zadania na spokojnie i z zapasem czasu. Planowanie jest najważniejsze.

12. Uważaj na tę „jeszcze jedną rzecz”

Już masz wychodzić i nagle postanawiasz zostawić coś w lodówce na drugie śniadanie dla syna. Co więcej, możesz pomyśleć, że masz mnóstwo czasu i zdecydować się na naprawę czegoś w domu lub napisać wiadomość do znajomego. Ale pamiętaj, że to właśnie ta „jeszcze jedna rzecz” sprawia, że spóźniasz się do pracy.

13. Naucz się odmawiać

„Napijmy się kawy, zanim zaczniesz pracę”. „Czy zanim zaczniesz możesz mi pomóc z jedną rzeczą?” Jeśli masz przyjaciela, znajomego lub krewnego, który składa tego rodzaju prośby, pamiętaj, że jeśli nie odmówisz, po raz kolejny spóźnisz się do pracy. Musisz nauczyć się odmawiać wszystkiemu, co przeszkodzi Ci w realizacji planu.

14. Czerp przyjemność z wczesnego dotarcia do pracy

Być może trudno Ci w to uwierzyć, ale wczesne pójście do pracy jest satysfakcjonujące. Pozwala spokojniej przystąpić do zadań, nie będąc obciążonym stresem. Pomaga również zrelaksować się na kilka minut przed rozpoczęciem pracy.

Co więcej, jeśli przybędziesz na czas, możesz lepiej zorganizować i zaplanować swój dzień pracy z wyprzedzeniem.

15. Nabierz nawyku myślenia o przyszłości

Jeśli nie chcesz spóźnić się do pracy, zacznij trenować swoje przyszłe myślenie. Popraw swoje umiejętności planowania, aby wyznaczać cele i je osiągać. Artykuł opublikowany w Current Opinion in Behavioural Sciences stwierdza, że epizodyczne myślenie o przyszłości może poprawić wiele procesów, w tym wydajność.

16. Monitoruj i śledź swoje postępy, by przestać spóźniać się do pracy

Aby odnieść sukces w jakimkolwiek zachowaniu lub nawyku, który chcesz ustanowić, musisz potrafić się ocenić. Musisz wiedzieć, czy robisz postępy, wykryć, gdzie Ci się nie udaje i jakie aspekty powinieneś poprawić. Zapraszam Cię do uczciwego analizowania i śledzenia swoich postępów. Pomoże Ci to osiągnąć Twój cel.

Poproś o pomoc, by przestać spóźniać się do pracy

Czasami z różnych powodów trudno jest Ci dotrzeć na czas do pracy lub na jakiekolwiek spotkanie.

Jeśli jednak masz uporczywe problemy z zarządzaniem czasem, mogą istnieć inne przyczyny, które koniecznie musisz zrozumieć. Na przykład możesz być zestresowany lub zmartwiony. Nie wahaj się więc poprosić o specjalistyczną pomoc, jeśli uważasz, że jej potrzebujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.