Jak poznawać nowych ludzi? Poznaj kilka porad!

Kontakty społeczne i interakcje z innymi pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Wzbogacanie ich to dobra inwestycja - warto poznawać nowych ludzi.
Jak poznawać nowych ludzi? Poznaj kilka porad!

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2021

Jako istoty społeczne potrzebujemy relacji, kontaktów i połączenia z innymi. Jednak niektórych proces socjalizacji dużo kosztuje. Nie umieją cieszyć się relacjami, których w gruncie rzeczy potrzebują. Może to powodować frustrację i poczucie samotności. Dlatego warto wiedzieć, jak poznawać nowych ludzi.

By poszerzać swój krąg znajomych trzeba zrozumieć, że komunikacja i asertywna rozmowa to najlepszy sposób na zbliżenie się do innych.

Jak poznawać nowych ludzi?

Jak wiadomo, rozmowa to dobry sposób na wyrażanie idei, opinii, uczuć i celów. Często jest ona niezbędna dla ustanowienia relacji.

Dlatego tak ważne jest rozwijanie swojej umiejętności komunikowania się w nieformalny i przyjazny sposób. Pomaga to zmniejszyć poziom niepokoju i strachu w sytuacjach niepewności związanych z poznawaniem nowych ludzi.

Rozmowa przy kawie

Mowa ciała

Język niewerbalny składa się na ponad połowę przekazywanych przez nas sygnałów. Skutecznie komunikuje poziom receptywności. By poprawić nasze kompetencje w tej dziedzinie możemy zastosować technikę SOFTEN. Składa się na nią 6 aspektów:

  • Uśmiech. Wskazuje na nasze pozytywne i otwarte nastawienie oraz dyspozycję do komunikacji z innymi.
  • Otwarte ramiona. Poznając nowych ludzi warto okazywać przyjazne nastawienie i otwartość na nowe kontakty. Podczas rozmowy dobrze jest dawać znać o swojej receptywności i aktywnie słuchać rozmówcy.
  • Pochylanie się do przodu. Ten ruch informuje o zainteresowaniu rozmową i zachęca do jej kontynuowania.
  • Dotyk. Najszerzej akceptowaną jego formą jest ciepły uścisk dłoni. Świadczy on o otwartości i przyjazności wobec nowych ludzi.
  • Kontakt wzrokowy. Bezpośredni kontakt wzrokowy świadczy o tym, że słuchamy i chcemy dowiedzieć się więcej. Powinien on jednak być naturalny i nieprzesadzony. Podczas rozmowy nie trzeba utrzymywać go bez przerwy, można przenosić wzrok na inne części twarzy.
  • Kiwanie głową. Gest ten oznacza, że rozumiemy, co się do nas mówi. Poza tym zachęca do kontynuowania rozmowy. Co więcej, przykuwa uwagę potencjalnych rozmówców.

Słowa

Jak pisze Gabor (2011) warto przyjąć aktywną postawę podczas komunikacji werbalnej. Czyli samemu pozdrawiać ludzi, rozpoczynać rozmowę i wyrażać swoje opinie oraz idee. Warto w bezpośredni sposób zbliżać się do innych.

Dobrze jest jednak pamiętać, że niektórzy mogą nie mieć ochoty na poznawanie nowych ludzi i będą nam to okazywać drogą niewerbalną.

Istnieją różne sposoby zbliżania się do ludzi i łamania pierwszych lodów. Czasami komplement może skutecznie podziałać w ten sposób. Innym dobrym pomysłem jest skomentowanie książki lub, na przykład, instrumentu muzycznego.

Po przełamaniu pierwszych lodów łatwiej jest kontynuować konwersację. Dialog szybko pokaże, w którą stronę najlepiej się skierować.

Gdzie poznawać nowych ludzi?

Życie codzienne kręci się wokół konkretnych środowisk takich jak praca, uczelnia czy dom. Ogranicza to liczbę ludzi, z jakimi wchodzimy w kontakt. Dlatego warto porzucić rutynę i otworzyć się na nowe aktywności, gdyż nowe konteksty oznaczają nowe kontakty.

Dobrym pomysłem jest wolontariat. Nie tylko można w jego ramach pomóc potrzebującym, ale także poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach. Ułatwia to komunikację, gdyż od razu macie wspólny temat. Ciągły kontakt pozwala na szybkie pogłębienie relacji.

Wychodzenie ze znajomymi, by ci przedstawili nas innym ludziom to także dobry pomysł. To optymalna sytuacja, w której cieszymy się bezpieczeństwem i zaufaniem.

Kolejna opcja to zapisanie się na dodatkowe kursy takie jak zajęcia sportowe. Wiele ludzi uczęszcza na nie w nadziei na poznanie nowych osób.

Technologia pomaga nam poznawać nowych ludzi

Nowe technologie zrewolucjonizowały wiele aspektów naszego życia, w tym życie społeczne. Wraz z ich nadejściem rozwinęły się relacje na odległość.

W efekcie powstała cyberprzestrzeń pozwalająca na pielęgnowanie kontaktów społecznych. Kontekst ten ułatwia prowadzenie relacji z przyjaciółmi i poznawanie nowych ludzi. Świetnie nadaje się dla nieśmiałych, zablokowanych osób i może być traktowany jako rodzaj treningu przed wejściem w realne relacje.

Istnieją specjalne strony i aplikacje oferujące poznawanie nowych ludzi. Warto mieć jasność, czego się szuka, gdyż opcji jest wiele. Można znaleźć w ten sposób partnera lub znajomych o podobnych zainteresowaniach.

Inną opcją jest granie w gry wideo online, które zachęcają do długich konwersacji. Czasami wymagają one nawiązywania sojuszy i wspólnego osiągania celów.

Kobieta z telefonem

Zawsze warto poszerzać krąg znajomych

Jak widać, istnieje wiele kontekstów, w których możemy nawiązywać nowe kontakty osobiście lub w wirtualnej rzeczywistości.

Co więcej, wiecie już jak przełamać lody i skuteczniej się komunikować. Dzięki naszym radom łatwiej będzie wam zbliżyć się do innych i poszerzyć krąg znajomych. Porzuć wymówki i skorzystaj z możliwości poznawania nowych ludzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguilar, B. S., Serrano, R. M., García, M. de los Á. O., & Alfaya, E. G. (2016). Procesos de socialización con redes sociales en la adolescencia. Revista Latinoamericana de Tecnología Educativa – RELATEC, 15(3), 155-167. https://doi.org/10.17398/1695-288X.15.3.155
  • Gabor, D. (2011). How To Start A Conversation And Make Friends: Revised And Updated. A Fireside Book.
  • Rodríguez, E. F., & Pequeño, J. M. G. (2017). La socialización de los jóvenes interconectados: Experimentando la identidad en la sociedad aumentada. Profesorado: Revista de currículum y formación del profesorado, 21(2), 171-190.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.