Związek na odległość - czy wiesz, jak przetrwać okres rozłąki?

Związek na odległość - czy wiesz, jak przetrwać okres rozłąki?
Laura Rodríguez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Rodríguez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Związek na odległość jest wyzwaniem dla wielu par. Aby był on łatwiejszy, bardzo ważna jest komunikacja, zaufanie i szacunek.

Związek na odległość nie jest uważany za odpowiedni dla wszystkich. Dla niektórych osób świadomość, że ich ukochana osoba znajdują się setki kilometrów od nich jest nie do pomyślenia. Jednak w przypadku innych par pomaga podtrzymywać żywy płomień miłości. Tęsknota, nie widywanie się przez kilka dni, a nawet tygodni oznacza, że wszystko prawdopodobnie stanie się bardziej intensywne.

Inni natomiast znoszą odległość, nawet jeśli nie jest to łatwe, ponieważ uważają, że miłość może pokonać przeciwności. Dla tych par podjęcie decyzji o fizycznym oddzieleniu jest skomplikowane i pod pewnymi względami nawet bolesne. Są jednak w stanie zaakceptować, że w danym momencie rzeczywistość osobista i/lub zawodowa jest jaka jest i należy podjąć ten krok.

Należy zauważyć, że na początku związku tęsknotą za partnerem jest cielesna. Potrzebujemy ciągłego dotykania, przytulania, całowania drugiej osoby. Chcemy poczuć jej bliskość, jej obecność. Chcemy spędzać czas z naszym partnerem. Ta tęsknota za bliskością i ciągłym okazywaniem uczuć będzie się prawdopodobnie utrzymywać przez cały czas trwania związku.

Chociaż prawdą jest, że każda para jest inna i że nie wszyscy ludzie są tacy sami to istnieją pewne dylematy, które są wspólne dla większości związków na odległość. Czy naprawdę będę w stanie to znieść? Jak utrzymać płomień miłości żywy będąc oddzielonym od partnera przez setki kilometrów? Oto kilka ważnych składników, o których należy pamiętać, aby utrzymać relację pomimo kilometrów.

Związek na odległość: komunikacja to podstawa

Komunikacja jest podstawowym elementem, aby związek na odległość mógł funkcjonować. Obecnie technologia czyni z odległości mniejszą przeszkodę. Możemy spędzać godziny na rozmowach z naszym partnerem. Zarówno za pośrednictwem wiadomości, jak i rozmów wideo, które zbliżają nas do ukochanej osoby dzięki możliwości spojrzenia jej w oczy.

Badanie przeprowadzone przez Crystal Jiang dotyczące relacji na odległość opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Communication gromadzi dane, które potwierdzają hipotezę, że ludzie, którzy żyją w związkach na odległość mają tendencję do tworzenia silniejszych więzi niż normalne pary. Dzieje się tak, ponieważ komunikacja jest stała i głębsza. Krótko mówiąc, zdaniem tych ekspertów odległość może prowadzić do polepszenia się komunikacji. 

Kobieta przy oknie

Należy zauważyć, że komunikacja oznacza również pokazywanie tego, co nam się nie podoba lub co wyrządziło nam krzywdę. Pary żyjące w związku na odległość często unikają konfliktów, ponieważ nie chcą tracić czasu na kłótnie.

Tutaj nie możemy zapominać, że relacje są budowane i wzmacniane częściowo przez konflikty. Musimy wiedzieć, jak nasz partner zachowuje się w takich sytuacjach i jak radzi sobie z konfliktami.

W związkach na odległość kilometry nie muszą stanowić przeszkody w komunikowaniu się i wyrażaniu samego siebie.

Poniżej przedstawiamy wskazówki, które mogą pomóc w utrzymaniu i wzmocnieniu więzi w relacjach na odległość.

Organizuj spotkania

Zaplanuj wasze następne spotkania i poświęć chociaż chwilę z codziennego życia na rozmowę z partnerem. To znaczy stwórz dynamikę dotyczącą Twojego partnera i tego jak i kiedy będziecie spędzać razem czas.

Kobieta rozmawiająca przez Skype
Zaplanowanie spotkanie z wyprzedzeniem może być dobrym sposobem na radzenie sobie z dystansem. Posiadanie określonych krótkoterminowych planów utrzymuje motywację i entuzjazm. W ten sposób nadal chcemy spędzać czas z tą osobą i chcemy zobaczyć ją ponownie.

«Odległość nie ma znaczenia, gdy masz powód».

-Jane Austen-

Zaakceptuj zmiany

Nasz partner znajduje setki kilometrów od Ciebie i nie będziemy mogli się spotkać ponownie wcześniej niż za kilka tygodni. Czas zaakceptować tę sytuację i podjąć próbę inteligentnego zarządzania czasem.

Spędzaj czas sam ze sobą i spotykaj się z innymi ludźmi. W ten sposób nie staniesz się osobą emocjonalnie zależną, która żyje czekając na partnera. Ale będziesz mógł cieszyć się życiem i niezależnością, spędzając czas w zdrowy sposób na spotkaniach i rozmowach z innymi.

Nie możemy też zignorować faktu, że, tak samo jak akceptacja zmian i normalne życie, również zaufanie i szacunek do partnera są bardzo ważne. Zaufanie i szacunek są podstawą każdego związku. W przypadku związków na odległość, gdzie nie ma możliwości codziennych spotkań może pojawić się brak zaufania. Konieczne jest rozwiązywanie i wyjaśnianie ewentualnych wątpliwości. Krótko mówiąc, najlepszym wyjściem jest stworzenie solidnych podstaw w relacjach opartych na szacunku i życzliwości.

«Odległość jest tymczasowa, ale nasza miłość jest trwała».

-Ben Harper-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • BADIOU, A. (2001) “El amor como escena de la diferencia”, Buenos Aires, Revista de Psicología y Psicoterapia de Grupo, XXIV, 1.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.