Jak poznawać ludzi w nowym mieście

Podczas przeprowadzki poznawanie ludzi jest jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz zrobić, aby ułatwić sobie proces adaptacji. W tym artykule pokażemy, jak to zrobić.

Grupa nowych ludzi spotykająca się w Londynie.

Przeprowadzka do innego miasta jest często wyzwaniem, ponieważ wiąże się z pozostawieniem wszystkiego za sobą i przystosowaniem się do zupełnie nowej sytuacji. Podczas adaptacji do nowego miejsca ważne jest, aby umieć poznawać ludzi, ponieważ posiadanie kręgu przyjaciół i znajomych sprawi, że Twoje doświadczenie będzie o wiele przyjemniejsze i wzbogacające. Jak poznawać ludzi w nowym mieście?

Na tym etapie normalne jest doświadczanie serii mieszanych uczuć, takich jak strach, entuzjazm i nostalgia. Często zdarza się, że poznawanie ludzi w nowej lokalizacji jest trudne. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci nawiązać nowe znajomości.

Jak poznawać ludzi w nowym mieście

Przeprowadzka do nowego miasta to wzbogacające doświadczenie. Ponadto daje możliwość poznania większej liczby osób.

Jeśli jednak masz trudności lub nie wiesz, od czego zacząć, oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc.

Mężczyzna rozmawia ze swoją przyjaciółką
Zapisanie się na różne aktywności ułatwia poznawanie innych osób i tworzenie z nimi relacji.

1. Pozbądź się uprzedzeń

Mieszkańcy niektórych miejsc są często ofiarami stereotypów kulturowych. Kiedy przeprowadzisz się do nowego miasta, z pewnością odkryjesz niektóre z nich, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, kto Ci o nich opowie. Na przykład „ludzie z tego miejsca są zimni/zdystansowani/ciepli”.

Chociaż ten rodzaj przekonań może wydawać się nieszkodliwy, wcale taki nie jest. Nie zdając sobie z tego sprawy, stajesz się stronniczy. To znacząco determinuje sposób, w jaki odnosisz się do innych. Ponadto ryzykujesz, że urazisz innych, jeśli skomentujesz bardzo nieuzasadniony stereotyp.

Najlepiej byłoby przyjechać do nowej lokalizacji bez żadnych uprzedzeń i dać się zaskoczyć mieszkającym tam ludziom. W końcu nie wszyscy jesteśmy tacy sami, nawet jeśli mieszkamy w tym samym mieście. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby poznać ludzi w swoim nowym mieście, jest porzucenie wszelkich z góry przyjętych przekonań na ich temat.

2. Zapisz się na grupową aktywność

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poznanie innych jest zapisanie się na rodzaje zajęć, w których uczestniczą grupy ludzi. Mogą to być na przykład lekcje gotowania, tańca i języka. Chodzi o to, że angażujesz się w rutynowe czynności, które lubisz i spotykasz ludzi o takich samych zainteresowaniach jak Ty.

Zaletą tej opcji jest to, że częste spotykanie się z tymi samymi ludźmi kończy się tworzeniem więzi między Wami do tego stopnia, że nie będziesz już musiał się martwić o nowe znajomości.

3. Bierz udział w wydarzeniach kulturalnych

Wydarzenia kulturalne również ułatwiają kontakt między mieszkańcami danego obszaru. Biblioteki publiczne, muzea i uniwersytety są często pełne plakatów reklamujących festiwale muzyczne, kluby książki i targi. Imprezy te zapewniają atmosferę, która zachęca do integracji.

4. Korzystaj z aplikacji

Obecnie istnieje wiele aplikacji cyfrowych, których celem jest łączenie ludzi z tego samego miejsca i o wspólnych zainteresowaniach. Jedną z nich jest Meetup. Na tej platformie możesz poznać nowych ludzi. Ponadto możesz dołączać do wydarzeń społecznościowych utworzonych przez innych użytkowników. Jeśli nie ma nic, co by Cię zainteresowało, możesz stworzyć własne wydarzenie.

5. Opublikuj online, dokąd się wybierasz i powiedz, że szukasz tam przyjaciół

Innym sposobem wykorzystania Internetu na swoją korzyść jest publikowanie w mediach społecznościowych informacji, gdzie się przeprowadzasz, i pytanie znajomych, czy mają tam kogoś znajomego. Nawet jeśli jest to daleki krewny byłego kolegi, może to być pomocne.

Być może ten nowy kontakt zasugeruje najlepsze miejsce na zakupy, pomoże w znalezieniu dobrego miejsca do zamieszkania lub zaprosi Cię na kolację ze znajomymi.

Wszystkie te kontakty się sumują i pomagają tworzyć nowe relacje. Sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, jeśli przyjeżdżasz do nowego miasta, nie znając nikogo.

6. Bądź turystą

Aby poznać nowych ludzi, musisz wyjść z domu. Skorzystaj z tego, że jeszcze nie znasz tego miejsca i wybierz się na spacer, aby je odkryć. Jest bardzo prawdopodobne, że podczas spacerów będziesz miał okazję nawiązać z kimś kontakt. Jeśli tak, nie przegap tej szansy. Umów się na kolejne spotkanie.

Nie bój się powiedzieć, że jesteś nowy w mieście. Może to prowadzić do tego, że inni będą dla Ciebie przyjaźniejsi. Ponadto prawdopodobnie pomogą Ci poznać innych nowych przyjaciół.

Kobieta spacerująca po mieście
Spacery i zwiedzanie pomagają poznać nowych ludzi w niektórych miastach.

7. Unikaj odrzucania zaproszeń

Wiemy, jak kuszący może być powrót do domu, położenie się na kanapie i oglądanie filmów. Jednak, jak powiedzieliśmy wcześniej, nie możesz poszerzyć kręgu znajomych, jeśli nie wyjdziesz z mieszkania.

Jeśli Twoi koledzy w pracy lub szkole zapraszają Cię na spotkanie, nie odrzucaj ich zaproszeń. Możesz być zmęczony, ale wystarczy, że wyjdziesz na chwilę, aby wzmocnić swoje relacje. Nie daj się tak pochłonąć swoim obowiązkom, że nie zauważysz okazji do nawiązywania kontaktów towarzyskich. W przeciwnym razie zaczniesz się zastanawiać, dlaczego jesteś tak samotny.

8. Ćwicz asertywną komunikację

Asertywność w komunikacji jest niezwykle ważna dla nawiązania i utrzymania jakiejkolwiek relacji. Polega na wyrażaniu własnych opinii bezpośrednio, z szacunkiem i bez powodowania dyskomfortu u drugiej osoby. Ponadto oznacza szanowanie pomysłów, zainteresowań i opinii innych.

Asertywna komunikacja pozwala naprawdę wyrazić siebie. Co więcej, każdy, z kim rozmawiasz, czuje się równie komfortowo.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bach, E. (2012). La asertividad. Plataforma.
  • Cano Gestoso, J. I. (1991). Los estereotipos sociales: el proceso de perpetuación a través de la memoria selectiva.
  • Fernández-Montesinos, A. (2016). Los estereotipos: definición y funciones. Revue Iberic@ l, Revue d’études ibériques et ibéro-américaines10, 53-63.
  • Martínez, C. (1999). La concepción aristotélica de la amistad. Madrid, España: Gredos.
Scroll to Top