Osoby pozytywne i ich podstawowe cechy

Osoby pozytywne wnoszą radość do Twojego życia. Dzięki nim łatwiej jest sobie w życiu radzić w trudnych chwilach. Oto ich charakterystyka.
Osoby pozytywne i ich podstawowe cechy
Sara González Juárez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sara González Juárez.

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2023

Dostępnych jest wiele informacji na temat toksycznych ludzi i sposobów ich unikania. Są to ludzie, którzy mają negatywny wpływ na Twoje życie i mają tendencję do monopolizowania Twojej uwagi. Możesz jednak poświęcić tyle czasu na naukę radzenia sobie z nimi, że zapomnisz o istnieniu tych innych. Tych, którzy przynoszą ci spokój i szczęście. Osoby pozytywne są biegunowym przeciwieństwem toksycznych i emocjonalnych wampirów.

Jednak, aby otaczać się ich zdrowym towarzystwem, musisz nauczyć się identyfikować również tę grupę ludzi, osoby pozytywne. W tym artykule znajdziesz ich najważniejsze cechy, których zawsze powinieneś szukać. Te relacje naprawdę są warte pielęgnowania.

Osoby pozytywne

Tak jak ludzie toksyczni pochłaniają energię, ludzie pozytywni ją uzupełniają. Są to osoby, które zostawiają ślady dobrych wibracji, radości i motywacji w twoim dniu.

Są w stanie sprawić, by inni błyszczeli i czuli się lepiej. Nie tylko stosują to podejście do zabawy i spędzania wolnego czasu, ale są dobrymi towarzyszami w każdej sytuacji. Rzeczywiście, niezależnie od tego, czy źle się bawisz, czy śmiejesz się do łez, ludzie pozytywni ładują twoje baterie.

szczęśliwi przyjaciele
Osoby pozytywne wiedzą, jak słuchać i stawiać się na miejscu innych.

Osoby pozytywne – charakterystyka

Ich wartości, postawy i działania oznaczają, że są wspaniałym towarzystwem. Przyjrzyjmy się najważniejszym cechom tej osobowości.

1. Aktywnie słuchają

Nie dominują nad tobą, kiedy mówisz. W przeciwieństwie do toksycznych ludzi, którzy własne dramaty zawsze stawiają w centrum rozmowy, osoby pozytywne aktywnie słuchają. W rzeczywistości zawsze przerywają tylko po to, by upewnić się, że poprawnie zrozumieją, co im mówisz.

2. Są empatyczni

To jest centralna oś naszego sposobu interakcji z innymi. Nic dziwnego, że z łatwością potrafią postawić się na twoim miejscu. Nie tylko to, ale starają się zarządzać swoją empatią, aby pomóc innym.

3. Są decydujące

To kolejny sposób, w jaki są całkowicie przeciwne do toksycznych ludzi. Nie szukają problemów, ale rozwiązań. Pozostawiają trochę miejsca na narzekanie i wyładowywanie się, ale pomogą Ci podjąć działania, aby rozwiązać to, co Cię niepokoi.

4. Są optymistyczni

Ich postawa zachęca do dostrzegania jasnych stron rzeczy. Ich intencją nie jest skłonienie cię do dostosowania się, ale zmotywowanie do rozkoszowania się pozytywnymi wydarzeniami w twoim życiu i pomocy w radzeniu sobie z negatywnymi.

Nie spychają na bok dramaturgii, więc nie przeszkadzasz im, ale aby poprawić nastrój.

5. Mają poczucie humoru

Śmiech może być wspaniałym narzędziem. Nie śmieją się tylko dla śmiechu, ale nasycają wspólnie spędzony czas dobrym humorem, zabawą i pozytywną energią. Ponadto wiedzą, jak żartować i nie obrażać się.

6. Krytyka jest narzędziem, a nie bronią

Osoby pozytywne są doskonale zdolne do dostrzegania wad w tobie, u innych i w sobie. Jednak ich krytyka jest skierowana w stronę konstruktywną, a nie destrukcyjną. Ponadto wiedzą, jak to wyrazić, nie raniąc niczyich uczuć.

7. Żyją w teraźniejszości

Chociaż przeszłość pomaga im uczyć się i doskonalić, nie pozwalają, by przejęła ich teraźniejszość. Rzeczywiście, wiedzą, że skupianie się na wszystkim, co się wydarzyło (lub myślenie o tym, co ma nadejść) oznacza, że życie minie, a oni nawet tego nie zauważą.

Przyjaciółki. Osoby pozytywne
Ludzie zajmujący się witaminami wykorzystują przeszłość jako odskocznię do poruszania się naprzód w teraźniejszości.

Nie są lekarstwem na wszystko

Osoby pozytywne zasługują na większą uwagę i troskę niż ci, którzy próbują zatruć twój umysł i zagarnąć twoją energię. Pamiętaj jednak, że nie są oni rozwiązaniem Twoich problemów, choć na pewno nie odmówią pomocy.

Wreszcie, jeśli doświadczasz cierpienia psychicznego, nie wahaj się szukać pomocy profesjonalisty. Będą w stanie zapewnić Ci niezbędne narzędzia do samodzielnego zmierzenia się z Twoim problemem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Estapé, R. M. (2021). Encuentra tu persona vitamina. Editorial Planeta Mexicana, S.A. de C.V.
  • Lara, L., Providell, L., & Labra, P. Relaciones sanas.
  • González Oronoz, M. (2022). Resultados de un programa de educación socioemocional para fomentar el autoconocimiento y las relaciones sanas de pareja en estudiantes universitarias mexicanas.
  • Firestone, R. W., & Catlett, J. (2018). Addressing toxic personality traits. In The Ethics of Interpersonal Relationships (pp. 103-126). Routledge.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.