Pomimo faktu, że nie ma magicznej formuły, aby wiedzieć, czy ktoś jest godny zaufania, czy nie psychologia osobowości oferuje nam pewne wytyczne w tym zakresie. Dzięki nim będziemy mogli poznać drugą osobę lepiej i dowiedzieć się, czy jest ona godna naszego zaufania. Są one następujące.
Jak poznać drugą osobę? Skąd możemy wiedzieć, czy jest godna zaufania, czy warto rozpocząć z nią przyjaźń, a nawet więcej, czy byłaby dobrym partnerem? Większość z nas rozumie, że jeśli chodzi o relacje często jesteśmy prawie zmuszeni skoczyć na głęboką wodę. Poznanie czyjejś osobowości i wartości jest czymś, do czego musimy powoli dążyć każdego dnia.
Z pewnością każdy z nas chciałby mieć coś w rodzaju czytnika QR, który powiedziałby nam, czy ten nowy współpracownik będzie naszym sojusznikiem czy rywalem. Czy te dzieci, które są przyjaciółmi naszych dzieci, będą miały na nich dobry, czy zły wpływ.
Fascynujące byłoby wiedzieć, czy ta osoba, z którą mamy pierwszą randkę zasługuje na nasz czas i na pokładanie w niej nadziei.
Tak czy inaczej, istnieje coś niezaprzeczalnego: jesteśmy zobowiązani do okazania aktu wiary. Zaufania innym i zaangażowania się w ten interesujący proces, jakim jest spotkanie kogoś. To rzemiosło, złożone i pełne niepewności, nie jest również pozbawione pewnego piękna i emocji. Dlatego zawsze warto próbować.
Jednak zawsze istnieją wytyczne, które mogą nam pomóc w lepszym zrozumieniu ludzkich zachowań i charakteru. Istnieją jednak czynniki, które badała psychologia, a konkretnie dziedzina osobowości, które mogą być bardzo przydatne w takich przypadkach. Zobaczmy je poniżej.
„Ludzie zrobią wszystko, nieważne, jak absurdalne by to nie było, aby uniknąć stawienia czoła własnej duszy. Nie można się oświecić wyobrażając sobie postacie pełne światła, ale uświadamiając sobie, czym jest ciemność”.
–
Jak poznać drugą osobę: na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Od momentu, gdy Carl Jung napisał swoją pracę Typy psychologiczne w 1921 roku bez wątpienia minęło sporo czasu. Jednak spora część tego dziedzictwa, które nam pozostawił jest nadal przydatna. Szczególnie teoria, która mówi, że każda osoba znajduje się gdzieś pośrodku między introwersją a ekstrawersją.
Jest to chyba najłatwiejszy do zidentyfikowania w kimś aspekt. Już tylko dzięki jego otwartości, sposobowi nawiązywania relacji lub zachowania możemy zrozumieć, czy osoba, która mamy przed nami jest bardziej powściągliwa, czy wręcz przeciwnie, ma niesamowity dar do ludzi tak charakterystyczny dla ekstrawertyków.
Jednak, aby zrozumieć, jak poznać drugą osobę i lepiej rozszyfrować jej prawdziwą postać możemy wziąć pod uwagę wiele innych czynników.
Trzy poziomy Dana McAdamsa
Dan McAdams jest profesorem i przewodniczącym wydziału psychologii na Northwestern University. Jest znany z jego interesujących badań nad osobowością, szczególnie z teorii o trzech poziomach wiedzy. Ten wkład pozwala nam zrozumieć, kim jest druga osoba analizując szereg aspektów lub faz.
- Pierwszy etap, jak już wskazaliśmy, dotyczy najbardziej ogólnego, oczywistego i możliwego do zaobserwowania. Odnosi się do tych cech, za pomocą których można wykryć, czy ktoś jest bardziej zamknięty w sobie, bardziej ekstrawertyczny, nieśmiały, bezczelny, itp. Tego rodzaju informacje można uzyskać w krótkim czasie.
- Drugi etap znajduje się na bardziej intymnej płaszczyźnie. Co martwi tę osobę? Co wydaje się ją motywować? Czym się interesuje? Co ceni sobie w życiu? Ten poziom wymaga spędzenia trochę więcej czasu z tym mężczyzną lub kobietą. Dane te mają jednak decydujące znaczenie dla odkrycia, kim jest dana osoba.
- Trzeci poziom wiedzy to zwrócenie uwagi na to, jak dana osoba opisuje samą siebie. Sposób, w jaki postrzega siebie (z dobrą lub złą samooceną) lub jak zbudowała własną historię jako osoby (jestem kimś, kogo nikt nie ceni lub jestem kimś, kto umie cieszyć się życiem) dostarcza nam bardzo cennych informacji. Możemy wyczuć takie cechy, jak narcyzm, egoizm, możliwe mechanizmy obronne, itp.
Jak poznać drugą osobę według Wake Forest University
Dr Dustin Whood z Wake Forest University przeprowadził w 2010 r. pewne badanie. Podjęto w nim próbę ustalenia, który aspekt mógłby pomóc nam zrozumieć, czy ktoś jest godny zaufania.
Badanie może wydawać się ciekawe. W rzeczywistości udało się zidentyfikować czynnik, który był bardzo istotny. Aby poznać drugą osobę, zidentyfikować cechy narcystyczne lub zachowania aspołeczne wystarczy zobaczyć, jak traktuje innych, a zwłaszcza, jak postrzega inne osoby.
Według tych badań ludzie, którzy pozytywnie oceniają innych, którzy zawsze dostrzegają dobrą stronę otaczających ich osób lub, co więcej, którzy nie śmieją się z innych, nie dołączają się do krytyki lub wyzwisk wobec obcych mają zdrowsza osobowość.
Z drugiej strony, ci, którzy wyzywają, gardzą lub komentują innych w sposób ironiczny i negatywny mają ciemniejszy typ osobowości, któremu nie powinniśmy ufać.
Podsumowując, jak widzimy, aby dowiedzieć się, jak poznać drugą osobę i wiedzieć, czy jest ona godna zaufania, czy nie potrzebujemy trochę czasu. Jedna rozmowa nie wystarczy. Nie wystarczy zobaczyć, jak nas traktują, czy są przyjaźni, zabawni czy inteligentni. Decydujące znaczenie może mieć to, jak się zachowują, a zwłaszcza jak traktują innych.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Wake Forest University. (2010, August 3). What you say about others says a lot about you, research shows. ScienceDaily. January 24, 2020.