Jak powinna wyglądać asertywna komunikacja z rodziną?

Asertywna komunikacja z rodziną

Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jak powinna wyglądać asertywna komunikacja z rodziną.

Komunikacja stanowi podstawę dobrych relacji z rodziną. Ale w jaki sposób możesz sprawić, aby Twoja rodzina zaczęła Cię słuchać? To łatwiejsze niż Ci się wydaje! Asertywna komunikacja z rodziną znajduje się na wyciągnięcie ręki!

Asertywna komunikacja w rodzinie oznacza wyrażanie swoich opinii w zwięzły, jasny, bezpośredni i zrównoważony sposób. Jej główny cel to przekazywanie swoim pomysłów i uczuć bez ranienia innych i wyrządzania im szkód.

Komunikowanie się w sposób asertywny ze swoją rodziną odgrywa kluczową rolę we wzmacnianiu relacji. Dobra komunikacja przekłada się na zdrowe więzi, wzajemny szacunek, miłość, czułość i towarzystwo.

“Kiedy mówisz innym ‘tak’, upewnij się, że nie mówisz ‘nie’ sobie.”

-Paulo Coelho-

Asertywna komunikacja z rodziną jest zdrowa

Czy kiedykolwiek znalazłaś się w sytuacji, w której powinnaś coś powiedzieć, ale tego nie zrobiłaś? Być może byłaś po prostu pasywna. A może kiedyś powiedziałaś coś, a później czułaś się źle, bo zachowałaś się okropnie? Czy czułaś, że inni nie mogą powiedzieć tego, co tak naprawdę myślą o Twojej postawie? W takim razie mogłaś być agresywna.

Rodzina puszczająca bańki

Istnieją trzy główne style komunikacji:

  • Bierna komunikacja pojawia się, gdy członkowie rodziny nie wyrażają swoich niepokojów, mówią cicho lub akceptują wszystko nie rozumiejąc o co się ich prosi. Taka pasywna postawa prowadzi do postania nierównych relacji. Prowadzi do pojawienia się niskiego poczucia własnej wartości i nie wspiera nawiązywania zdrowych więzi uczuciowych.
  • Drugi styl komunikacji, agresywny, cechują dezorientujące wiadomości, krzyczenie, besztanie, a nawet używanie inwektyw. Poza tym ten rodzaj komunikacji prowadzi do wystąpienia dystansu emocjonalnego, który oddziela od innych członków rodziny, ponieważ generuje odrzucenie, lęk i rozżalenie. Poza tym stanowi odmianę przemocy emocjonalnej.
  • I w końcu mamy komunikację asertywną, najbardziej polecaną formę, ponieważ zakłada ona szacunek, dialog i negocjacje. Wzmacnia również więzi rodzinne w kontekście szacunku i zaufania oraz promuje zdrowe poczucie własnej wartości u dzieci.

Zalety asertywnej komunikacji z rodziną

Rozwój asertywnej komunikacji wywrze pozytywny wpływ na Twoje zdrowie emocjonalne i psychiczne. Poza tym pozwoli Ci również wyraźniej dostrzec rzeczywistość i nawiązać silne relacje z członkami rodziny.

Oto kilka korzyścią płynących z tego rodzaju komunikacji:

  • Zmniejsza stres.
  • Poprawia Twoje umiejętności społeczne i interpersonalne.
  • Pomaga lepiej kontrolować emocje, żebyś nie działała pod wpływem wściekłości.
  • Taka komunikacja pomaga poprawić poczucie własnej wartości.
  • Pomaga Ci lepiej zrozumieć Twoje emocje.
  • Prowadzi do szacunku wobec samego siebie i pomaga Ci zdobyć szacunek innych.
  • Zyskasz poczucie osobistego spełnienia.
  • Poprawi Twoje umiejętności podejmowania decyzji.

Asertywna komunikacja z rodziną

Oto niektóre z kluczy do rozwijania asertywnej komunikacji z Twoją rodziną:

1. Nie porównuj

Rodzice często porównują swoje dzieci z innymi, aby wytykać ich błędy lub niedociągnięcia albo w jakiś sposób na nie wpływać. Na przykład: “Johnny, nie skończyłeś jeść groszku. Powinieneś zachowywać się jak Mary, która zjadła wszystko to, co miała na swoim talerzu.”

To wywołuje poczucie niepewności i uczucie niższości, rozżalenia oraz niezdrowej rywalizacji. Poza tym zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że osoba, która jest często porównywana z innymi, w końcu uwierzy w te porównania i już zawsze będzie porównywała się do innych.

Jeśli nie zaszczepisz pewności siebie w swoim dziecku, nie będzie w stanie komunikować się w asertywny sposób.

Każde dziecko, każda osoba, jest wyjątkowa. Tym samym wszelkie porównania są niesprawiedliwe. Każda osoba działa w określonych okolicznościach.

2. Wykazuj się empatią

Asertywna komunikacja zaczyna się od szacunku wobec innych. Zanim zwrócisz się do swojego dziecka, daj sobie trochę czasu na przemyślenie tego, co mu powiedz i sposobu, w jaki to zrobisz, zwłaszcza kiedy wiadomość, którą chcesz przekazać, jest ważna i chcesz, aby pozostała w jego umyśle.

Musisz również odczuwać empatię wobec innych. Jeśli wszyscy członkowie rodziny będą starali się zrozumieć jak inni się czują i co myślą, będzie łatwiej nawiązać zdrowy dialog.

Mama pocieszająca córkę

3. Pytaj o opinie

Wychowanie autorytarne ogranicza asertywną komunikację, ponieważ rodzice mają władzę, a dzieci muszą się im podporządkować. Nie pozwalanie dzieciom wyrażać siebie pod względem decyzji, które wpływają na nie lub na ich rodzinę jako całość, to sposób na pokazanie im, że ich opinie nie mają żadnego znaczenia.

Pozwól swojemu dziecku brać udział w podejmowaniu decyzji i daj mu głos. W ten sposób będzie w stanie rozwinąć pewność siebie i świadomość, że jego punkt widzenia jest dla Ciebie ważny.

4. Wyrażaj siebie

Nie możesz oczekiwać, aby Twoje dziecko wyrażało swoje uczucia i myśli, jeśli Ty nie będziesz tego robić. Powiedz mu o swoim dniu, swoich niepokojach i swoich zainteresowaniach. Poza tym zwracaj na nie uwagę i słuchaj go, gdy ma Ci coś do powiedzenia.

Jeśli myślisz, że się myli, poradź mu zamiast oceniać i besztać. Nigdy nie każ go za mówienie prawdy ani za szczerość. Chodzi o to, aby Twoje dziecko Ci ufało i dzieliło się z Tobą swoimi troskami.

Oczywiście wykazywanie się zrozumieniem nie oznacza, że powinnaś przestać korygować dziecko. Nie zapominaj, że takie postępowanie pomaga mu uczyć się na swoich błędach, aby ich ponownie nie powtórzyło.

Pamiętaj, że wielu cennych lekcji uczymy się dzięki temu, że mamy dobre wzory do naśladowania. Bądź pierwszą osobą, która zacznie stosować asertywny styl komunikacji, aby każdy w rodzinie wziął z Ciebie przykład.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top