Oscar za najlepszy film - 9 zdobywców

Jest wiele filmów, ale nie wszystkie mają zaszczyt zdobycia Oscara. W tym artykule oceniamy 9 laureatów statuetki za najlepszy film.
Oscar za najlepszy film - 9 zdobywców
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2023

Oscar za najlepszy film to kategoria, która wprowadza ciszę w Kodak Theater. To najbardziej wyczekiwany moment całej nocy. Nagroda dla najlepszego filmu podsumowuje to, co celebruje cała uroczystość: święto kina i podkreślenie wszystkich jego istotnych elementów.

Gala Oskarów odbywa się od lat 20. XX wieku. Dla najbardziej wymagających krytyków ten spektakl bez znaczenia z punktu wiedzenia kinematografii. Natomiast uroczystość to okazja dla projektantów, aby pokazać swoje najnowsze projekty. (https://webnews21.com/)

Dla nominowanych jest to efektowna część ich pracy, a dla widzów to noc, w której można uczestniczyć w święcie kina. Noc o powierzchownym znaczeniu dla jednych, ale ważne wydarzenie dla przemysłu filmowego.

W tym artykule przedstawiamy 9 produkcji, które wyróżnił Oscar za najlepszy film. 9 filmów, które wywołały entuzjazm, zaskoczenie, rozczarowanie, a nawet błędy w ich nominacji.

Oscar za najlepszy film – oskarowe hity

Zdobywcy Oscarów za najlepszy film wzbudzały namiętności, ale i rozczarowania. Nigdy nie zdarza się też, że rozdane nagrody zadowolą wszystkich. Jednak zawsze musi być jakiś zdobywca i wiele filmów ma na swoim koncie cenną statuetkę w sekcji za najlepszy film.

Titanic Jamesa Camerona – Oscar za najlepszy film 1997

Titanic stanowił przełom w roku swojej premiery, a także podczas siedemdziesiątej ceremonii wręczenia Oscarów. Z 14 nominacji zebrał aż 11 statuetek. Nierzadko więc można było usłyszeć, jak James Cameron parafrazuje bohatera swojego filmu i wykrzykuje „Jestem królem świata!”.

Triumf filmu osiągnął skalę historycznego wydarzenia. Zaoferował bowiem oszałamiającą mieszankę spektakularnych obrazów, romantycznego melodramatu i historycznej tragedii.

Titanic Jamesa Camerona to epicki romans pełen akcji, którego fabuła rozgrywa się podczas niefortunnego dziewiczego rejsu parowca Titanica. Ten dumny statek kompanii White Star Line to największy ruchomy obiekt, jaki kiedykolwiek zbudowano.

Był to najbardziej luksusowy liniowiec swoich czasów. „Statek marzeń”, który we wczesnych godzinach 15 kwietnia 1912 roku przyczynił się do śmierci ponad 1500 osób w lodowatych wodach Północnego Atlantyku.

Moonlight autorstwa Barry’ego Jenkinsa – Oscar za najlepszy film 2016

Moonlight nie do końca jest najbardziej znanym filmem ze wszystkich zdobywców Oscara za najlepszy film. Jednak gala, na której otrzymał statuetkę, była jedną z najbardziej surrealistycznych sytuacji w historii nagród.

W najbardziej wyczekiwanym momencie 89. edycji Oscarów Faye Dunaway i Warren Beatty ogłosili, że zwycięzcą został La La Land. Jednak kilka minut później, gdy producenci filmu z Emmą Stone i Ryanem Goslingiem wyrażali podziękowania, nadeszła sprostowanie! Zwycięzcą został Moonlight. Historyczny moment a jednocześnie koszmar dla każdego organizatora imprezy.

Pomijając tę anegdotę, Moonlight to spojrzenie na trzy rozdziały, które definiują życie Chirona, młodego czarnoskórego mężczyzny dorastającego w Miami. Jego epicką podróż do męskości kieruje życzliwość, wsparcie i miłość społeczności, która mu pomaga.

Moonlight to również dogłębne studium postaci bez aktora grającego główną rolę. Albowiem postać Chirona gra trzech różnych aktorów na różnych etapach jej życia.

Birdman Alejandro Gonzáleza Iñárritu (2014)

Cały film został nakręcony tak, aby wyglądał jak jedna sekwencja. Główne role obsadzili Edward Norton, Zach Galifianakis i Emma Stone. Zapracowała ona na Oscara i odebrała statuetkę. Birdman opowiada historię byłego i zapomnianego superbohatera filmowego Riggana Thomsona (Michael Keaton).

Riggan przygotowuje ambitną produkcję na Broadwayu, dzięki której ma nadzieję wznowić swoją wygasłą karierę. Walczy, aby stworzyć teatralną adaptację historii Raymonda Carvera. To ryzykowna propozycja, ale ma nadzieję, że jego twórczy zapał pokaże, że jest prawdziwym artystą, a nie tylko skończoną gwiazdą filmową.

Gdy zbliża się premiera, jeden z głównych współþracowników ulega kontuzji w dziwnych okolicznościach, zmuszając Riggana do zatrudnienia aktora (Edward Norton). Jest przekonany, że ta decyzja odmieni jego szczęści i w końcu zatriumfuje swoją sztuką o tytule Birdman.

Oscar za najlepszy film 2015 – Spotlight Toma McCarthy’ego

Spotlight to trzeźwy film narracyjny, który odbiega od tego, co reprezentuje wielkie Hollywood. Jednak nie przeszkodziło to w tym, że Oscar za najlepszy film trafił własnie w ręce twórców filmu. Chociaż na początku ta decyzja bardziej zadowoliła krytyków niż ogół społeczeństwa.

Spotlight aseptycznie radzi sobie z ponurymi szczegółami prawdziwej historii o molestowaniu seksualnym.

W 2001 roku dziennikarz Marty Baron (Liev Schrieber), nowy dziennikarz The Boston Globe, zlecił zespołowi dziennikarzy kontrowersyjne śledztwo. Dotyczyło ono oskarżeń przeciwko Johnowi Geoghanowi, podejrzanemu wykorzystywanie seksualne ponad 80 dzieci. Dziennikarskie śledztwo poprowadzi redaktor Walter Robinson (Michael Keaton).

Reporterzy Michael Rezendes (Mark Ruffalo), Matt Carroll i Sacha Pfeiffer przesłuchują ofiary i próbują otworzyć poufne dokumenty. Reporterzy mają za zadanie dostarczyć dowody tuszowania nadużyć seksualnych w Kościele katolickim.

Lista Schindlera Stevena Spielberga (1993)

Lista Schindlera łączy w sobie horror Holokaustu z czułym humanizmem Stevena Spielberga, tworząc dramatyczne arcydzieło reżysera.

Jest uważany za jeden z najlepszych filmów w kinie i dlatego nie dziwi, że otrzymał aż siedem Oscarów, w tym Oscar za najlepszy film.. Nie mogło go więc zabraknąć na tej liście.

Biznesmen Oskar Schindler (Liam Neeson) przyjeżdża do Krakowa w 1939 roku, gotów dorobić się fortuny dzięki właśnie rozpoczętej II wojnie światowej. Po wstąpieniu do partii nazistowskiej głównie z powodów politycznych, z równie pragmatycznych powodów zatrudnia w swojej fabryce żydowskich robotników.

Kiedy SS zaczyna eksterminować Żydów w krakowskim getcie, Schindler postanawia chronić swoich pracowników, a tym samym utrzymać swoją fabrykę. Wkrótce uświadamia sobie, że robiąc to, ratuje także niewinne życie i staje się to sprawą osobistą.

Pluton Olivera Stone’a (1986)

Oparty na osobistych doświadczeniach reżysera Olivera Stone’a w Wietnamie, Pluton rezygnuje z pustych wykładów. Zamiast tego proponuje wstrząsającą wizję prawdy wojennej, wzmocnioną pamiętnymi rolami Charliego Sheena i Willema Dafoe.

Jest to pierwszy film z trylogii Olivera Stone’a o wojnie w Wietnamie, dwa pozostałe to Urodzony 4 lipca (1989) i Niebo i ziemia (1993).

Chris Taylor (Charlie Sheen) porzuca studia, by zaciągnąć się do służby wojskowej w Wietnamie w 1967 roku. W samym środku bitwy jego idealizm jednak blednie.

W jego oddziale obserwujemy walkę pomiędzy sierżantem sztabowym Barnesem (Tom Berenger), a sierżantem Eliasem (Willem Dafoe). Barnes uważa, że ​​okoliczni wieśniacy ukrywają żołnierzy Vietkongu, natomiast Elias ma bardziej przychylny stosunek do mieszkańców. Walka kończy się konfrontacją żołnierzy ze sobą nawzajem a jednocześnie z wrogiem.

Łowca jeleni Michaela Cimino – Oscar za najlepszy film 1978

Kolejny Oscar za najlepszy film to jeszcze jeden klasyk o wojnie w Wietnamie. Do głównej nagrody dodał jeszcze kolejne cztery statuetki.

Niektórzy umniejszają jego wielkości ze względu na 3-godzinny czas trwania filmu. Ale słabości filmu wynagradza niepowtarzalna reżyseria Michaela Cimino. Tego samego, którego bardzo źle ocenił przemysł filmowy za jego nieudaną reżyserię filmu Footloose.

W 1968 roku przyjaciele Michael (Robert De Niro), Nick (Christopher Walken) i Steven (John Savage) z robotniczego stalowego miasteczka w Pensylwanii świętują swój wyjazd na wojnę. Jednak rzeczywistość samej wojny szybko niszczy ich marzenia o honorach wojskowych.

W Wietnamie zostają schwytani przez Vietcong, który przetrzymuje więźniów w nieludzkich warunkach i zmusza do gry w rosyjską ruletkę, obstawiając, który z nich przeżyje. Udaje im się uciec, ale doświadczenie to powoduje rany fizyczne i psychiczne, które naznaczą ich życie po powrocie do domu.

Ojciec chrzestny II Francisa Forda Coppoli (1974)

Jakżeby nie uwzględnić na tej liście zdobywców Oscara filmu, któremu wielu wręczyłoby Oscara za najlepszy film. Wszystkie trzy części Ojca chrzestnego Francisa Forda Coppoli przedstawiają wspaniałomyślną i przesadzoną opowieść o pokoleniowej udręce, bogactwie i władzy.

Świat, który opisuje ten film, to taki, w którym nikt nie jest bezpieczny, a każda decyzja nieustannie zagraża życiu.

Występ Marlona Brando jako Don Vito Corleone przez dekady był przedmiotem imitacji i ikonografii. Aby zrozumieć jego wpływ, należy zauważyć, że ukształtował on nasze wspólne pojęcie o tym, jak wygląda, działa i myśli osoba z mafii.

Mówi się, że drugie części nigdy nie dorównują pierwszym i rzeczywiście w kinie potwierdza się to prawie zawsze. Jednak Ojciec Chrzestny II stanowi wyjątek. Kontynuacja Ojca chrzestnego I przedstawia kłopoty Michaela Corleone (Al Pacino) w 1958 roku i młodego imigranta Vito Corleone (Robert De Niro) w nowojorskiej Hell’s Kitchen w 1917 roku.

Michael Corleone przechodzi przez wiele nieszczęść, natomiast Vito wycofuje się z akademickiego i spokojnego życia i wkracza w życie przestępcze.

Najlepsze lata naszego życia Williama Wylera (1946)

Fascynujące spojrzenie na triumfy i udręki weteranów wojennych, The Best Years of Our Lives dotyczy konkretnie następstw II wojny światowej. Jednak jego przesłanie odnosi się do amerykańskiego doświadczenia.

Nie jest to ani „kazanie” ani „wielkie przesłanie”. To po prostu realistyczny dramat przedstawiony w bardzo zręczny sposób.

Fred, Al i Homer to trzej weterani II wojny światowej, którzy walczą o powrót do życia cywilnego.

Fred (Dana Andrews) to bohater wojenny, który nie może konkurować z bardziej wykwalifikowanymi pracownikami. Dlatego musi wrócić do pracy w firmie produkującej napoje gazowane. Natomiast Homer (Harold Russell), po utracie obu rąk w wojnie, wraca do swojej ukochanej narzeczonej, ale musi walczyć, aby się przystosować.

To może Cię zainteresować ...
Oskarowe filmy, które trzeba obejrzeć
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Oskarowe filmy, które trzeba obejrzeć

Wiele filmów, które zdobyły Nagrody Akademii Filmowej, zapadło w naszą pamięć. Poznaj słynne oskarowe filmy, które trzeba obejrzeć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.