Jak osiągnąć równowagę emocjonalną? Poznaj samego siebie!

Jak osiągnąć równowagę emocjonalną? Poznaj samego siebie!
Laura Reguera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Reguera.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kto dziś osiąga harmonię w swoim życiu? W dzisiejszym społeczeństwie ogrom zadań, które musimy wykonywać na co dzień, sprawia, że ​​bardzo trudno odnaleźć balans. Nawet nie zaważamy, jak lęk, stres i złość przejmują naszą teraźniejszość. Jak więc osiągnąć równowagę emocjonalną?

Zataczamy wokół siebie błędne koło. Coraz bardziej się denerwujemy, coraz trudniej nam zachować spokój i pogodę ducha. Co możemy zrobić, żeby się nie denerwować? Czytaj dalej, jeśli chcesz osiągnąć większą harmonię w swoim życiu!

Zawsze idź najkrótszą drogą. Najkrótsza ścieżka to taka, która pozostaje w harmonii z naturą. Dlatego mów i działaj jak najzdrowiej. Taki cel uwalnia od niepokoju i walki, wszelkiego rodzaju trosk i ostentacji.

-Marco Aurelio-

Jak osiągnąć równowagę emocjonalną? Poznaj siebie!

Jak przy każdej innej umiejętności, którą chcemy zdobyć lub udoskonalić, aby osiągnąć harmonię, konieczne będzie rozpoczęcie serii ćwiczeń. W ten sposób osiągniemy większą równowagę emocjonalną, a co za tym idzie poprawi się nasze ogólne samopoczucie.

Ale to wcale nie jest łatwe. Czasami jesteśmy tak owładnięci stresem lub zdenerwowani, że wewnętrzna blokada nie pozwala nam poradzić sobie z tymi emocjami.

Więc co możemy zrobić? Jeśli określimy „wzór” chwil, kiedy czujemy się kapryśni lub nadmiernie zmartwieni, będziemy mogli go później zidentyfikować. W ten sposób staniemy się świadomi siebie i będziemy postrzegać dany problem jako element zewnętrzny.

Dodatkowo możemy zdecydować, czy chcemy nadal tak działać, czy wręcz przeciwnie, zrobić coś, aby poprawić sobie nastrój.

Jak osiągnąć równowagę emocjonalną?

Przykładowo, często zaczynamy myśleć o wszystkim, co powinniśmy byli zrobić, a nie zrobiliśmy, bo nie mieliśmy czasu. W tym momencie na scenie pojawią się niepokój i złość. Zaczynamy myśleć, że jesteśmy najgorsi, i coraz bardziej mocniej nakręcamy się w tej katastroficznej wizji.

Właśnie ten moment musimy nauczyć się identyfikować i oznaczać, aby nie dać się ponownie złapać w jego sidła. Być może ta sytuacja przypomina nam przyjaciela, któremu za każdym razem, gdy opowiada nam o podobnych chwilach, mówimy, że wymaga zbyt od siebie wiele i że musi nauczyć się odpuścić.

Wówczas, kiedy sami zaczniemy mówić sobie takie rzeczy, przyjdzie nam do głowy fraza „wymagania wobec siebie”, która ostrzeże nas, że wkraczamy w dynamikę, która nas rani. I wtedy będziemy mieli możliwość zastanowienia się, co zrobić, aby regulować swoje samopoczucie.

Ostatecznie pozwoli to nam odpowiedzieć sobie na pytanie, jak osiągnąć równowagę emocjonalną w takich chwilach.

Kiedy poczujesz się zmuszony, by martwić się tym, co dzieje się wokół , szybko wróć do siebie i nie zbaczaj z rytmu bardziej niż to konieczne. Tym mocniej utożsamisz się z harmonią, im częściej będziesz do niej wracał.

-Marco Aurelio-

Harmonia wypływa z refleksyjnej postawy

Chociaż uczymy się być bardziej świadomi tego, jak reagujemy na określone sytuacje i próbujemy radzić sobie z naszymi negatywnymi emocjami, czasami może to okazać się dla nas bardzo trudne. Nauczenie się dystansowania emocjonalnego od konfliktu nie jest tak łatwe, jak się wydaje.

Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że problem często wynika z naszego sposobu postrzegania świata zewnętrznego jako potencjalnego źródła cierpienia, udręki, napięcia, stresu… Kiedy to nastąpi, możemy pomyśleć, że to również jest harmonia.

-Raúl de la Rosa-

Jak osiągnąć równowagę

Jedną z umiejętności, która może nam pomóc w rozwiązywaniu problemów, jest patrzenie na sprawy z innej perspektywy. Szczególnie jeśli dla danej sytuacji nie ma krótkoterminowego rozwiązania.

Aby to osiągnąć, zastanówmy się, co powoduje u nas dyskomfort i zadajmy sobie następujące pytanie: co bym powiedział przyjacielowi, gdyby zwierzył mi się z takiego samego problemu? W ten sposób możemy zdać sobie sprawę, jak zareagowalibyśmy, gdyby to nie nam przytrafiła się dana sytuacja.

Możemy również wykonać ćwiczenie polegające na wizualizacji. Wyobraźmy sobie siebie jako drzewo, które mentalnie przechodzi przez nasze ciało. Kiedy już utożsamiamy stopy z korzeniami, nogi i tułów z tułowiem, ramiona z gałęziami, a palce rąk i głowę z liśćmi, wprowadzimy wiatr.

Drzewo w kształcie człowieka - uciszona trauma dziedziczona

Powietrze, które targa i trzęsie nami z większą lub mniejszą siłą, to nasze problemy. To, co zamierzamy zrobić, to zobaczyć, jak to drzewo, którym jesteśmy, kołysze się na wietrze, ale nie łamie. W taki sam sposób, w jaki nasze codzienne konflikty czy kłopoty wpływają na nasze życie, ale mają mocy, aby nas pogrążyć.

Jeśli będziemy to często ćwiczyć, może nam się udać wypromować swoją elastyczność i emocjonalny dystans.

Na koniec pamiętajmy, że czasami musimy iść na kompromisy, czy to pracy, rodzinie czy społeczności lokalnej. Będzie to znacznie łatwiejsze, gdy osiągniemy równowagę emocjonalną w naszym życiu. Wówczas możemy wdrażać strategie stosowane w sytuacjach konfliktów międzyludzkich, próbując rozwiązywać problemy, które wymagają negocjacji. W ten sposób przywrócimy harmonię wokół siebie i osiągniemy lepsze samopoczucie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.