Seitai - kultura harmonii i zdrowia, którą warto poznać

Seitai - kultura harmonii i zdrowia, którą warto poznać
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2022

 

Seitai to ruch, cielesna harmonia i zdrowie. Jest to praktyka zakorzeniona w tradycyjnej japońskiej kulturze stworzonej przez terapeutkę Haruchika Noguchi. Seitai jest przede wszystkim sztuką spontanicznego ruchu. Jest w stanie zregenerować, rozładować napięcie i dać nam cudowną energię.

Być może nigdy wcześniej nie słyszałeś słowa “seitai“. Być może myślisz, że to jest jak joga, taichi lub uważność. W rzeczywistości seitai nie należy do tej samej rodziny co inne praktyki. Nie jest to dyscyplina, w której ruchy są dokładnie planowane, lub gdzie istnieją różne strategie z ich własnymi celami terapeutycznymi.

To nie jest terapia, ani technika medytacji, ani nawet duchowa dyscyplina. W rzeczywistości jest to coś lepszego i być może bardziej ambitnego. Seitai jest kulturą, która ukierunkowuje nas na prostsze istnienie, w którym możemy powrócić do intensywnego zaufania życiu i gdzie jesteśmy również w stanie poprawić nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

“Pozwól swojemu ciału poruszać się spontanicznie, a samo znajdzie równowagę. Zaufanie do tej wrodzonej inteligencji jest kluczem do kultury Seitai “

-Laura López Coto-

Zielony krajobraz

Seitai, czyli znaczenie zdrowego ruchu

Ruch jest życiem, wszyscy to wiemy. Czasami jednak jesteśmy zdezorientowani. Czasami wykonujemy inne ruchy, które faktycznie szkodzą naszemu zdrowiu, wewnętrznej równowadze i dobremu samopoczuciu.

W Alicji w Krainie Czarów istnieje metafora, która idealnie pasuje do naszego obecnego społeczeństwa. Kiedy Alicja przybywa do królestwa Królowej Serca, odkrywa, że ​​mieszkańcy zmuszeni są biec, aby pozostać w tym samym miejscu. Jeśli chcą pójść gdziekolwiek indziej, muszą biegać “jeszcze szybciej”.

To właśnie to co my robimy. Biegamy szybciej każdego dnia, ponieważ każdego dnia nasz świat wymaga od nas więcej. Jednak ten rodzaj ruchu jest sprzeczny z naszym ciałem. Czasami nawet Twój umysł idzie szybciej niż Twoje życie, a Twoje ciało jest wolniejsze, niż byś chciał. Zaniedbujemy się, ponieważ napięcie i stres nas dotyka. Pojawia się ból, potem zmęczenie i nie wiemy, jak dużo dłużej możemy wytrzymać.

Społeczeństwo warunkujące nas, to coś co znamy. Seitai przypomina nam o tym. Stąd sugeruje, abyśmy wykonali inny rodzaj ruchu, regeneracyjny, życiodajny, spontaniczny ruch, w którym każda część nas (fizyczna, mentalna i energia w nas) wraca do harmonii.

Harmonijne ruchy

Korzyści płynące z seitai

Jak już mówiliśmy, sentai jest rodzajem kultury. Katsugen Undo jest jej fundamentalną częścią i zachęca nas do zrobienia czegoś, do czego nie jesteśmy przyzwyczajeni: poruszać się swobodnie, zgodnie z naszymi potrzebami.

Kiedy ktoś po raz pierwszy uczęszcza na zajęcia z Katsugen Undo, zobaczy, że wszyscy się ruszają jakkolwiek chcą, rozciągają się, tańczą z zamkniętymi oczami, leżą na podłodze. To daje wyobrażenie o tym, jak oczyszczający może być ten rodzaj ćwiczeń. Korzyści są godne uwagi, Katsugen Undo może:

  • Rozładować napięcie i zapobiegać bólom pleców. Ruchy te pomagają prawidłowo wyrównać kręgosłup i zwiększyć jego elastyczność.
  • Uwolnić twoje zmartwienia i napięcie. Zmniejsza to stres i pomaga lepiej zarządzać nim w codziennym życiu.
  • Obudzić pozytywne emocje. Poczujesz się bardziej ożywiony, wolny i otwarty na doświadczenia.
  • Poprawić twoją pewność siebie
  • Poprawić trawienie i układ odpornościowy.
Szczęśliwa kobieta na łące praktykuje Seitai

Swoboda ruchu

W seitai wszyscy wyrażamy siebie na swój własny sposób i poruszamy się, jak chcemy. Ponadto, należy zwrócić uwagę na jedną rzecz: Katsugen Undo skupia się kręgosłupie.

Ruchy te są dobrowolne, ale powinniśmy upewnić się, że wszystko jest utrzymane w harmonii, tak, aby twój kręgosłup był bezpieczny. Żeby to zrobić, użyj technik oddechowych. Spójrzmy na kilka podstawowych ćwiczeń:

  • Spójrz w górę i stań na palcach. Zrelaksuj się i oddychaj głęboko.
  • Poruszaj ramionami do przodu przez kilka sekund, a następnie przenieś je z powrotem tam, gdzie były. Powtarzaj ten ruch, idąc powoli.
  • Poruszaj biodrami od lewej do prawej, trzymając kręgosłup prosto. Dodaj do tego ruch swoich ramion.
  • Poruszaj swoim brzuchem i miednicą, ćwicz powoli, nie wymuszając niczego, ale pracując nad zwiększeniem elastyczności, swobody ruchów i siły.

Słuchaj swojego ciała, ufaj mu i pozwól mu kierować harmonią twoich ruchów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.