Jak nowe technologie pomagają w leczeniu psychoz?

Nowe technologie zostaną z nami na dłużej. Jedną z ich korzyści jest rozwój cyfrowych metod leczenia różnych schorzeń.

Ręce trzymające telefon komórkowy, reprezentujące technologię i zdrowie psychiczne

Obecnie jesteśmy świadkami niezwykłego rozwoju w dziedzinie technologii. W końcu kto z nas nie ma smartfona lub komputera na wyciągnięcie ręki? Nowe technologie pomagają również ludziom w dziedzinie psychologii.

Aby lepiej zrozumieć treść poniższego artykułu, zaczniemy od wyjaśnienia definicji psychozy. Doświadczenia psychotyczne od zawsze wzbudzały ogromne zainteresowanie. Psychoza to heterogeniczne kompendium jednostek klinicznych o różnych objawach i ewolucjach.

„Od czasu do czasu nowa technologia, stary problem i świetny pomysł stają się innowacją”.

-Dean Kamen-

Psychozy

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) psychozy to grupa zaburzeń, które mają wspólne cechy jądrowe znane jako doświadczenia psychotyczne. Obejmują one:

  • Uporczywe urojenia wszelkiego rodzaju. Są to na przykład uczucia zazdrości, wielkości i nihilizmu.
  • Zniekształcenia w doświadczaniu siebie . Na przykład doświadczenia bierności, wstawiania myśli lub wycofywania myśli.
  • Uporczywe halucynacje w dowolnej modalności (wzrokowej, słuchowej, dotykowej, kinestetycznej).
  • Zdezorganizowane myśli. Język wydaje się chaotyczny, jak tak zwana sałatka słowna. Chory może tworzyć nowe słowa o własnym znaczeniem. Istnieją również neologizmy i inne przejawy myślenia.
  • Występują objawy negatywne. Może to być osłabienie lub ograniczenie normalnych zachowań. Może także pojawić się anhedonia, czyli niemożność odczuwania przyjemności, wraz ze spłaszczeniem przeżyć emocjonalnych.
  • Dziwaczne zachowania. Obejmuje to zachowania ekscentryczne, bezcelowe lub nieodpowiednie.
  • Mogą wystąpić zmienione zachowania psychomotoryczne, takie jak niepokój, pobudzenie katatoniczne lub nieprawidłowe postawy.
człowiek ze schizofrenią
Niektóre aplikacje dotyczące psychozy pomagają zapobiegać nawrotom.

Schizofrenia

To zrozumiałe, że kiedy mówimy o psychozie, pierwszą chorobą, która przychodzi nam na myśl, jest schizofrenia. Jest tak, ponieważ ten stan jest najczęściej wymieniany w mediach, takich jak filmy, sztuka i literatura. Czy zatem istnieje inny rodzaj psychozy poza schizofrenią? Odpowiedź brzmi: tak.

  • Zaburzenie schizofreniczne. To schizofrenia krótkotrwała. Cechy psychotyczne utrzymują się przez co najmniej miesiąc, ale krócej niż sześć miesięcy. Występuje pięć razy rzadziej niż schizofrenia.
  • Zaburzenia schizoafektywne. W tym stanie spełnione są kryteria diagnostyczne schizofrenii, wraz z epizodem depresyjnym, maniakalnym lub mieszanym. Zaburzenie musi trwać co najmniej cztery tygodnie. W większym stopniu dotyczy płci żeńskiej i zwykle ma lepsze rokowanie niż inne rodzaje psychoz.
  • Zaburzenia urojeniowe. W tym stanie cierpiący doświadcza urojeń przez co najmniej trzy miesiące. Jednak zwykle trwają znacznie dłużej i występują przy braku depresji lub manii. Halucynacje są zwykle nieobecne w tym zaburzeniu. Jeśli się pojawiają, zwykle są bezpośrednio związane z iluzją.
  • Ostre i przemijające zaburzenie psychotyczne występuje, gdy objawy psychotyczne pojawiają się w krótkim czasie, a dokładniej w ciągu dwóch tygodni. Bez sygnałów alarmowych tego, co ma nadejść, pacjenci doświadczają halucynacji, urojeń i dezorganizacji myślenia. Schorzenie to częściej występuje u kobiet.

Pacjent może mieć urojenia prześladowcze i wierzyć, że UFO chcą go porwać, aby na nim eksperymentować. Jedną z halucynacji szczególnie związanych z tym złudzeniem jest słyszenie dziwnych dźwięków w domu.

Teraz, gdy pokrótce omówiliśmy różne psychozy i ich charakterystykę, wyjaśnimy, w jaki sposób nowe technologie pomagają w leczeniu psychoz.

Nowe technologie pomagają w leczeniu psychoz

Ile razy dziennie używasz telefonu komórkowego? Ile wiadomości WhatsApp wysłałeś w ciągu ostatniego roku? Nie możemy ignorować faktu, że w dzisiejszych czasach technologia odgrywa coraz ważniejszą rolę w naszym życiu. Nic więc dziwnego, że w dziedzinie psychologii pomaga osobom cierpiącym na zaburzenia psychotyczne.

  • Technologia pozwala dotrzeć do większej liczby pacjentów, czyniąc leczenie bardziej dostępnym.
  • Pomaga zapobiegać nawrotom dzięki szybszemu i bardziej bezpośredniemu kontaktowi.
  • Pomaga w dostarczaniu informacji ułatwiających pacjentom przestrzeganie zaleceń terapeutycznych.
  • Wszystkie powyższe sprzyjają dobremu samopoczuciu, zmniejszają izolację społeczną i pomagają pacjentom w powrocie do zdrowia.

Telepsychologia

Telepsychologia to adaptacja tradycyjnej terapii w formie konsultacji fizykalnej, wideokonferencji lub rozmowy przez telefon. Jej zalety obejmują oszczędności w kosztach podróży i brak stygmatyzacji (która do dziś jest kojarzona z konsultacjami w zakresie zdrowia psychicznego).

Ta metoda terapeutyczna oferuje natychmiastową pomoc, gdy jest to niezwykle ważne dla pacjenta. Badania podkreślają, że ten rodzaj terapii, jeśli jest wykonywany prawidłowo, jest ważną i niezawodną opcją.

Interwencje oparte na wiadomościach SMS

Szybkość rozwoju technologii sprawia, że niektóre interwencje cyfrowe również mogą stać się przestarzałe. Tak jest w przypadku interwencji opartych na SMS-ach. Jednak nadal są one stosowane, ponieważ umożliwiają pacjentowi dostęp do małych przypomnień, które pomagają im w codziennym życiu. Przypominają im na przykład, żeby wziąć leki.

Przykładem tego typu interwencji jest ITAREPS (Information Aided Relapse Prevention Program in Schizophrenia). Pacjent wypełnia mały kwestionariusz, a program powiadamia psychiatrę o nawiązaniu kontaktu, jeśli cierpiący jest zagrożony.

Mężczyzna i telefon komórkowy
Chociaż istnieje wiele aplikacji skoncentrowanych na leczeniu psychoz, ich skuteczność nie została jeszcze zbadana.

Aplikacje na telefony komórkowe i tablety

Dostępnych jest wiele różnych aplikacji do interwencji w psychozie. Jednak nie ma wielu dowodów empirycznych na poparcie tej metody terapeutycznej w praktyce klinicznej. To dlatego, że technologia rozwija się szybciej niż badania nad jej skutecznością.

Wiemy jednak, że wskaźnik sympatii do aplikacji jest niezwykle wysoki. Pacjenci stosują je stosunkowo często i jak dotąd nie zgłoszono żadnych działań niepożądanych związanych z aplikacjami. Do najwybitniejszych należą:

  • ClinTouch. Była to pierwsza aplikacja opracowana w temacie psychozy. Jej główna funkcja polega na tym, że pacjenci mogą rejestrować na miejscu objawy, których doświadczają.
  • Focus. Aplikacja przeznaczona do oferowania samodzielnych interwencji w celu poprawy rutyny przyjmowania leków, promowania funkcjonowania społecznego oraz monitorowania problemów z nastrojem, halucynacjami lub problemami ze snem.
  • Well-Wave. Aplikacja skupiona na poprawie zdrowia fizycznego. Jej głównym celem jest promowanie zwiększonej aktywności fizycznej u pacjentów z zaburzeniami psychotycznymi.

„Biorąc pod uwagę ograniczenia leczenia osób z psychozą, wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych jako uzupełnienia tradycyjnego leczenia jest szczególnie sugestywne w przypadku młodych ludzi z psychozą”.

-Álvarez-Jimenez-

W ostatnich latach wdrażanie nowych technologii w leczeniu psychoz jako uzupełnienie zwykłego leczenia odbywało się w różnych formatach i z różną treścią. Chociaż badania skuteczności wykazują zadowalające wyniki, na obecnym etapie są one dopiero we wstępnej fazie. Podkreśla to znaczenie dalszych badań, które należy przeprowadzić.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Pedrero, F. E. (2022). Tratamientos psicologicos para la psicosis.(psicologia). Piramide.
  • Cabas-Hoyos, K. (2020). Eficacia de la Telepsicología en intervenciones del área clínica y de la salud: una revisión sistemática de la literatura. Revista Iberoamericana de Psicología, 13(3), 92-101.
  • Javier, B., & Andy, C. (2022). Aplicabilidad de la telepsicología como opción de atención a pacientes con afectaciones psicológicas (Bachelor’s thesis, Universidad Nacional de Chimborazo).
Scroll to Top