Kłótnie w związku mogą być pozytywne

Czy kłótnie mogą prowadzić do lepszej relacji? Są sytuacje, w których spory mogą być czymś pozytywnym.
Kłótnie w związku mogą być pozytywne
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2023

Często uważa się, że kłótnie w związku są oznaką, że sprawy nie idą najlepiej. Jednak niekoniecznie tak jest. Podobnie jak w wielu innych aspektach relacji społecznych, liczy się nie to, czy dochodzi do kłótni, ale jak często się tak dzieje.

Czy nam się to podoba, czy nie, żaden związek nie jest wolny od kłótni. To zupełnie normalne, że między partnerami zdarzają się sprzeczki. Czasami mogą się one stać czynnikiem powodującym erozję w związku. W innych przypadku stanowią przestrzeń, w której partnerzy mogą dyskutować o swoich różnicach lub nieporozumieniach i wspierać wzajemny rozwój. Wszystko zależy od pary.

To normalne, że współistnienie generuje tarcia i napięcia. Zdarza się to nie tylko między małżonkami, ale także wśród członków rodziny czy ze współlokatorami. Wszystkie te tarcia muszą w końcu być wyrażone i przetworzone. Dlatego kłótnie w związku czy innej nieromantycznej relacji mogą być pozytywne. Gorszym znakiem jest, jeśli pary nigdy nie mają żadnych nieporozumień.

„Pokoju nie da się utrzymać siłą, można go osiągnąć tylko dzięki zrozumieniu ”.

-Albert Einstein-

para rozmawia
Jeśli kłótnie w związku są zdrowe, mogą wręcz wzmocnić relację.

Kłótnie w związku

Jeśli partnerzy nie mają już ze sobą nic wspólnego lub nie ma między nimi neurotycznego pragnienia odsunięcia konfliktu za wszelką cenę, kłótnie w związku są nieuniknione. To normalne i zdrowe, że w relacji pojawiają się pewne nieporozumienia i że partnerzy je omawiają.

Tego rodzaju intensywne negocjacje nie są oznaką pogorszenia relacji. Nie oznaczają też, że miłość między dwojgiem ludzi zanika. Konflikt jest naturalną konsekwencją, gdy decyzje podjęte przez jednego partnera wpływają na drugiego.

Pragnienie unikania kłótni poprzez blokowanie emocji i myśli w końcu zbiera swoje żniwo. Nagromadzenie nierozwiązanych punktów spornych może doprowadzić do wybuchu potężnych burz, które rzeczywiście wpływają na fundamenty związku. Relacje muszą być “wentylowane”.

Badanie przeprowadzone przez University of Tennessee (USA) wykazało, że pary, które kłócą się o możliwe do rozwiązania problemy, są szczęśliwsze. Chodzi o kłotnie o sprawy takie jak prace domowe, zarządzanie finansami czy kierunek wakacji. Kiedy rozmowy dotyczą poważniejszych tematów, takich jak seksualność, wychowywanie dzieci i zawiedzione oczekiwania, partnerzy starają się o nich mówić w sposób niekontrowersyjny.

Kłótnie w związku mogą być pozytywne, o ile nie staną się bramą do egzystencjalnego rozdroża, na którym nie ma łatwych ani szybkich rozwiązań. Pozytywne spory wymagają głębokiej refleksji i czasami zmian strukturalnych.

Kłótnie

Można powiedzieć, że główne wkłady kłótni w relacje są następujące:

  • Prowadzą do lepszego poznania się. W kłótniach pojawiają się pewne postawy i zachowania partnerów, których nie widać gołym okiem w innych sytuacjach.
  • Przyczyniają się do szczerości. Ramy argumentacji bardziej sprzyjają wyrażaniu nieporozumień. W innych sytuacjach nie jest to takie łatwe ani wygodne. W efekcie, gdy brama zostanie otwarta, wszystko, co znajduje się za nią, łatwiej wypłynie na zewnątrz.
  • Zwiększają intymność. Chociaż w teorii kłótnie w związku wyznaczają odległości i ustalają różnice, reprezentują tak naprawdę bliski poziom komunikacji. Dobrze przeprowadzone powodują wzrost wzajemnego zaufania.
  • Pozwalają wykryć problemy, które partnerzy przeoczyli. Często podczas kłótni w związku wychodzą na jaw nowe aspekty, na które partnerzy wcześniej nie zwracali uwagi. Jeśli oboje przyjmą postawę słuchania, te nowe informacje mogą okazać się naprawdę cenne.
  • Przedłużają życie. Badanie przeprowadzone przez University of Michigan (USA) wykazało, że kiedy pary kłócą się na rozsądnych warunkach, związek trwa dłużej, a małżonkowie dłużej żyją.
Para kłóci się w salonie
Kłótnie w związkach pozwalają na otwartość i szczerość oraz negocjowanie rozwiązań nieporozumień. Prowadzą także do większej intymności.

Silne relacje

Silne związki przechodzą przez różne etapy. Każdy przyczynia się do budowy głębszej i stabilniejszej więzi, o ile zmiany są odpowiednio zarządzane. We wszystkich związkach partnerzy muszą nauczyć się radzić sobie z konfliktami.

Jeśli kłótnie w związku występują w zdrowy sposób, skutkuje to bliższą relacją. Pamiętajcie jednak o czerwonych liniach, których nigdy nie należy przekraczać, ponieważ oznaczałoby to złe traktowanie lub brak szacunku. Bez względu na to, jak namiętna może być kłótnia, żaden partner nie ma prawa atakować drugiego. Nauka kłótni w parze jest sztuką, a ci, którzy się tego nauczą, są szczęśliwsi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.