Russian Doll: nihilizm, satyra i współczesne społeczeństwo

Russian Doll to zabawny i pełen humoru serial, która wyśmiewa konwenanse. Śmieje się ze wszystkiego i przedstawia aktualny model miasta, aby zanurzyć nas w złożoności ludzi, którzy tam mieszkają. Przybiera formę pętli z dawką czarnego humoru, a my odkrywamy historię, która przechodzi od śmiechu do zjawisk nadprzyrodzonych.
Russian Doll: nihilizm, satyra i współczesne społeczeństwo
Leah Padalino

Napisane i zweryfikowane przez krytyk filmowy Leah Padalino.

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2022

Russian Doll to jeden z najnowszych seriali Netflixa, w którym występuje Natasha Lyonne. Był to również jej debiut jako twórcy, wraz z Amy Poehler i Leslye Headland. Serial porusza się między satyrą, komedią i czarnym humorem, ale omawia też znacznie głębsze kwestie. Może on dostarczyć Ci nieco nieco specyficznych i mylących doznań.

Jego krótkie odcinki zachowują stały rytm i funkcjonują w formie pętli, przykuwając uwagę widza. Po obejrzeniu pierwszego odcinka możesz nie wiedzieć, czy kontynuować, czy nie. Nie masz pewności, czy cały czas będzie to pętla, czy w pewnym momencie fabuła zmieni się radykalnie. I to jest właśnie to, co trzyma Cię przyklejonym do ekranu: niepewność.

Nadia to młoda kobieta z Nowego Jorku, która właśnie skończyła 36 lat. Jest programistką, pracuje w świecie gier wideo i ma problemy z nałogami. Poznajemy ją na przyjęciu urodzinowym, ale nie mamy okazji dokładniej zgłębić się w jej postać, ponieważ Nadia umiera nagle tej samej nocy. Jej historia na tym się jednak nie kończy. Kobieta pojawia się ponownie i wraca do życia, dokładnie do punktu, w którym wszystko się zaczęło: jej przyjęcia urodzinowego.

Czy czeka nas oglądanie niekończącej się pętli, w której Nadia umiera i wraca do życia? Tak i nie, ponieważ Nadia ma świadomość tego, że umarła i czeka ją kilka równoległych zakończeń.

Mimo swojej struktury, serial ujawnia pewne informacje i zanurza nas w różnych przygodach, które nieustannie bawią się naszymi umysłami, zmuszając nas do kwestionowania tego, co widzimy. Russian Doll to ciekawa przygoda, która bawi się życiem i śmiercią, pokazana w stylu nieskończonej i pełnej humoru imprezy.

[umieścić]https://youtu.be/YHcKoAMGGvY[/umieścić]

Russian Doll: charakterystyka społeczeństwa

Choć promocja serialu nie była bardzo intensywna, zdobył on już uznanie widzów. Na stronie internetowej Rotten Tomatoes, która kompiluje niektóre z najważniejszych recenzji, Russian Doll jest już bliska 100% aprobaty, co jest bardzo wysokim wynikiem.

Russian Doll podejmuje sporo ryzyka. Zaczyna się od zjawisk nadprzyrodzonych, za pomocą których maluje rzeczywistość. Fabuła rozgrywa się w Nowym Jorku, symbolicznym mieście, które służy jako tło dla wielu seriali i filmów.

Model miejski mieszkańców, kosmopolityczny, z opóźnioną energią młodości i siłą nabywczą, wydaje się idealnie pasować do tego miasta. Aby mieszkać w takim mieście, potrzebujesz czegoś więcej niż stabilnej pracy.

Dzisiejszy styl życia bohemy nie ogranicza się już do tanich mieszkań, w których mieszkają artyści wszelkiego rodzaju. Teraz kreatywność dotarła do innych miejsc, takich jak Internet czy świat gier wideo, a propowane nam ekscentryczne rozwiązania w pewien sposób odpowiadają na konsumpcję. Może to być jednak dość sprzeczne, ponieważ to, co widzimy w serialu, odpowiada temu nowemu modelowi życia.

W przeciwieństwie do innych seriali, takich jak Seks w wielkim mieście, które idealizowały życie nowoczesnych, niezależnych kobiet, kobiety z Russian Doll odchodzą od konwencjonalności.

Życie na granicy nihilizmu

Nadia jest charyzmatyczna, kompulsywnie pali papierosy, zażywa narkotyki, kiedy tylko może i rzadko chodzi do pracy. Jednak stać ją na mieszkanie, w którym mieszka sama i nie ma żadnych problemów finansowych.

Jej przyjaciele również żyją z dala od konwencji, ich codzienność toczy się między orgiami, imprezami i różnymi innymi ekscentrycznymi zajęciami. Pomimo tego, że są dorośli, wiele ich postaw odzwierciedla pewną dziecinność.

To styl życia na granicy nihilizmu, w mieście aż zbytnio szalonym i zamieszkanym przez ludzi, którzy tak jak Nadia czerpią przyjemność z życiowych przygód.

Fakt, że postacie palą, to coś, czego na pierwszy rzut oka możesz nie być szczególnie świadomy. Może się to wydawać prostym narzędziem, pasującym do tej wizji życia, ale w rzeczywistości to całkowicie przełomowy element serialu. W dzisiejszych czasach praktycznie nie ma amerykańskich produkcji, w której tytoń odgrywa istotną rolę. Bardzo niewiele seriali od razu pokazuje daną postać, jako czynnego palacza.

Pętla między życiem a śmiercią, nałogami i postawą bohaterów tworzy bardzo aktualny obraz społeczeństwa i wzmacnia ideę nihilizmu.

Bohaterowie uważają, że nic nie ma większego znaczenia. Wszyscy umrzemy, a konsekwencje naszych działań nie powinny nas niepokoić. Z tego powodu bohaterowie przyjmują pewien hedonistyczny stosunek do życia. Jeśli jutro nie ma znaczenia, to dlaczego nie zapalić, odurzyć się i dać upust przyjemności ?

Scena z serialu Russian Doll

Prawdziwa Nadia

Jednak te idee i ten sposób życia zaczynają się powoli rozpadać. Nadia zaczyna zdawać sobie sprawę, że jej działania i decyzje mogą mieć reperkusje w przyszłości.

Ta pętla wykracza poza życie i śmierć i kończy się budowaniem różnorodnych rzeczywistości lub możliwości, które wynikają z działań Nadii. Jeśli umrze i wróci do punktu wyjścia, to z pewnością jest coś, czego nie robi dobrze.

Nadia, w zabawny sposób, będzie musiała pokonać całą serię śmiertelnych pułapek, od schodów, przez samochody, po wyciek gazu, aby jak najdłużej przeżyć i móc rozwiązać wszystkie swoje problemy. To, co wydawało się żartem ze strony losu, nabiera sensu. Zaczynamy odkrywać nowe strony Nadii, by wreszcie zdać sobie sprawę, że nie jest sama w tej osobliwej przygodzie.

Jej kolejne „przebudzenia” bardzo przypominają film Dzień świstaka i pomagają widzowi zagłębić się w osobowość Nadii.

Nadia

Postać Nadii jest w pewnym sensie podobna do aktorki, która ją gra, charyzmatycznej Natashy Lyonne. Lyonne miała poważne problemy z uzależnieniem i, podobnie jak Nadia, kilkakrotnie znalazła się na skraju śmierci.

Pętle służą do budowania lub odkrywania różnych warstw, które składają się na osobowość głównej bohaterki. Szereg wewnętrznych konfliktów, głosy z przeszłości i wspomnienia wywarły wpływ na Nadię, którą widzimy na ekranie.

Nadia: rosyjska lalka

Pod zewnętrznym obrazem ekscentryczności, uzależnień i specyficznego słownictwa kryje się o wiele więcej. Nadia jest niestabilna i, jak wyjaśnia tytuł serialu, przypomina raczej rosyjską lalkę (ang. Russian Doll). Jej nazwisko Vulvokov nawiązuje do rosyjskich korzeni, a idea lalki kojarzy się z matrioszką.

Lalki Matrioszki, zwane również babuszkami, to słynne zestawy drewnianych lalek o coraz mniejszych rozmiarach, które umieszcza się jedna w drugiej. Ich mniejsze wersje są mniej szczegółowe i są ukryte w największej lalce.

Nadia, podobnie jak matrioszka, jest nie tylko tym, co widzimy. Istnieje również wiele „małych Nadii” i różnych głosów z jej przeszłości. Wszystkie jej wersje są ze sobą w konflikcie i nie potrafią się porozumieć, co uniemożliwia stworzenie Nadii będącej w harmonii ze sobą. Każde z jej „przebudzeń” daje nam wskazówki dotyczące prawdziwej Nadii. Musi ona poradzić sobie ze swoją przeszłością i znaleźć tę harmonię.

Krótko mówiąc, Russian Doll to niesamowicie zabawny serial, który przechodzi od tragizmu do komiksu w ciągu kilku sekund. Śmieje się ze wszystkiego, kpi z pozorów oraz podróżuje w głąb i złożoność ludzkiej duszy.

To może Cię zainteresować ...
Twoje postrzeganie czasu opiera się na Twoich emocjach
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Twoje postrzeganie czasu opiera się na Twoich emocjach

Czas jest taki sam dla wszystkich. Jednak nie wszyscy odbieramy go w ten sam sposób. Twoje postrzeganie czasu opiera się na Twoich emocjach.


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.