Jak media powinny przedstawiać informacje o zdrowiu psychicznym?

Słowa mają znaczenie. Oznacza to, że sposób, w jaki media informują o problemach, takich jak samobójstwa lub zaburzenia psychiczne, może poprawić świadomość lub odwrotnie, zwiększyć piętno. Dobra praktyka w tym zakresie jest kluczowa.
Jak media powinny przedstawiać informacje o zdrowiu psychicznym?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia, 2023

Obecnie w przestrzeni publicznej pojawia się znacznie więcej informacji na temat czynników związanych ze zdrowiem psychicznym. Wielu celebrytów mówi w otwarty i znormalizowany sposób o zaburzeniach psychicznych, na które mogą cierpieć lub na które cierpieli. Podobnie media starają się uwidocznić pewne scenariusze, które do tej pory były przemilczane i napiętnowane. Jak więc powinno się przekazywać informacje o zdrowiu psychicznym?

Chociaż ten ruch jest konieczny i daje nam nadzieję, pozostaje jeden niuans. Faktem jest, że sposób, w jaki media prezentują wiadomości, jest niezwykle istotny. Słowa mogą pomóc lub zaszkodzić. W ostatnim czasie byliśmy świadkami tego, jak niektóre media — celowo lub nieumyślnie — budują sensację. To poważny błąd.

Powszechną tendencją jest kojarzenie tragicznych lub brutalnych wydarzeń z zaburzeniami psychicznymi. Na przykład nagłówki mogą zgłosić, że „Napastnik był schizofrenikiem” lub „Młoda kobieta, która odebrała sobie życie, cierpiała na depresję”. Wiele z tych wyrażeń i zwrotów często nie tylko opiera się na niezweryfikowanych informacjach, ale także szkodzi osobom cierpiącym na problemy ze zdrowiem psychicznym.

Niektóre media w swoim sposobie prezentowania informacji wzmacniają piętno i trywializację.

Kobieta patrzy na telefon komórkowy, jak media powinny informować o zdrowiu psychicznym
Populacja codziennie czyta wiadomości, a sposób, w jaki przedstawiają one czynniki zdrowia psychicznego, może tworzyć opinie lub uprzedzenia.

Jak media powinny przekazywać informacje o zdrowiu psychicznym?

Media informacyjne i komunikacyjne mają wielką moc. Wiąże się z tym wielka odpowiedzialność. Dlatego nagłówki, które publikują i sposób, w jaki przedstawiają informacje, sugerują pewne społeczne wskazówki dotyczące tego, jak dochodzimy do określonych grup ludzi. Najczęściej powracającym tematem jest łączenie przestępczości z zaburzeniami psychicznymi.

Ponadto jedną z grup naszego społeczeństwa, która jest szczególnie narażona na codzienne informacje, są młodzi ludzie. Nie można zaprzeczyć, że w ostatnich latach wzrosła liczba dzieci i nastolatków, które zdecydowały się odebrać sobie życie. O tym fakcie często informują nas media. Muszą jednak ostrożnie dobierać słowa, aby uniknąć sensacji. Dziennikarze powinni zastosować bardzo potrzebny efekt Papageno, który promuje zapobieganie samobójstwom.

Nie da się ukryć, że media często przedstawiają wydarzenia dotyczące zdrowia psychicznego jako realia wyjątkowe. Jednak tak naprawdę, jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jedna czwarta osób ma obecnie lub w pewnym momencie swojego życia rozwinie problem ze zdrowiem psychicznym. Z tego powodu konieczne jest, abyśmy wiedzieli, jak zgłaszać i prezentować wiadomości o takich przypadkach.

Przyjrzymy się kluczom, które regulują kodeksy etyczne zawodu dziennikarza, ministerstw spraw społecznych każdego rządu oraz WHO.

Osoby ze schizofrenią są najbardziej napiętnowane w społeczeństwie. Z biegiem czasu wytworzył się ich niezwykle negatywny, groźny, a nawet brutalny obraz. To wyraźnie wypaczony portret chorych.

1. Unikanie utrwalania uprzedzeń

Terminy takie jak chory psychicznie, zaburzony psychicznie, szalony, schizofrenik czy psychotyk to koncepcje stygmatyzujące, które dyskwalifikują ludzi. Obraz tych schorzeń jest zwykle niepokojący. W rezultacie społeczeństwo ma całkowicie zniekształcone wyobrażenie o niektórych chorobach.

Wskazane jest, aby media używały terminu problemy ze zdrowiem psychicznym w przeciwieństwie do choroby psychicznej. Zaleca się również, aby używali terminologii, dzięki której unikną pochopnych diagnoz. Ponadto powinni unikać uzasadniania jakiegokolwiek stanu psychicznego.

2. Stop sensacyjnym nagłówkom

W erze clickbaitów mediom zbyt łatwo jest uciekać się do krzykliwych nagłówków, aby zdobyć czytelników. Jednak nigdy nie powinno się to odbywać kosztem zdrowia psychicznego. O ile to możliwe, bardziej odpowiednie jest odnoszenie się do tematów i wiadomości związanych z tym obszarem w sposób kontekstualny. W rezultacie schorzenie nie powinno być głównym punktem nagłówka.

3. Unikanie obrazów, które wzmacniają piętno

Często wiadomościom o pewnych grupach cierpiących na zaburzenia psychiczne towarzyszą smutne, ponure i nieszczęśliwe obrazy. Widzimy ludzi wyglądających na zagubionych, pasywnych lub samotnych w odludnych miejscach.

Oczywiście nie spodziewalibyśmy się zdjęć, na których osoby te wydają się przepełnione radością i szczęściem. Obrazy w artykule powinny jednak być bardziej normalizujące. W końcu osoba z depresją nadal chodzi do pracy, a leczeni pacjenci ze schizofrenią mogą żyć pełnią życia. To są obrazy, które media muszą przekazywać.

4. Unikanie łączenia przemocy ze zdrowiem psychicznym

Media powinny informować o zdrowiu psychicznym w sposób zgodny z przepisami medycznymi i dziennikarskimi protokołami etycznymi. Istnieje jednak tendencja do łączenia aktów przemocy z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Badania naukowe dostarczają ważnych niuansów w tym zakresie.

Badania przeprowadzone przez Queen’s University (Kanada) dowodzą, że problemy ze zdrowiem psychicznym nie są ani koniecznymi, ani wystarczającymi przyczynami zachowań agresywnych. Ten ostatni scenariusz jest złożoną kombinacją czynników społecznych, demograficznych i ekonomicznych. Dlatego media nie mogą wpaść w pułapkę redukcjonizmu.

Jeśli chodzi o relacjonowanie wiadomości, specjaliści od mediów muszą zająć się następującymi kwestiami:

  • Czy znana jest jasna diagnoza? Czy źródła są wiarygodne?
  • Musimy podkreślać, że dana osoba cierpi na problemy psychiczne?
  • Czy szanują prywatność osoby z problemem psychicznym?

Media są najbardziej odpowiednim kanałem oferowania dokładnego, rzeczywistego i naukowego obrazu problemów zdrowia psychicznego. Co więcej, mogą dać nadzieję i środki tym, którzy przechodzą przez te trudne sytuacje.

5. Zwiększenie wiedzy społecznej i pozytywnej wizji zdrowia psychicznego

Sposób, w jaki media prezentują informacje o zdrowiu psychicznym, musi zawsze zaczynać od wiarygodnych, naukowych i specjalistycznych źródeł. Muszą oddać głos profesjonalistom w tej dziedzinie, aby edukować społeczeństwo. Kontrastowe informacje, które nie mają związku z szukaniem sensacji, pobudzają sumienia.

Ponadto media muszą oferować pozytywną, normalizującą i elastyczną wizję problemów psychicznych. Na przykład, wskazując, że wzrosły wskaźniki samookaleczeń i zaburzeń odżywiania (ED). Ponadto muszą podkreślać, że istnieją mechanizmy radzenia sobie z nimi.

Wskazane jest również, aby media informowały o depresji w inny sposób. Powinno się podkreślać, że nie jest to równoznaczne ze słabością, że pacjenci nie są odosobnieni i że istnieją naukowe narzędzia do radzenia sobie z tym.

Starszy mężczyzna w terapii z psychologiem informujący go o tym, jak media powinny informować o zdrowiu psychicznym
Normalizacja pójścia do psychologa i proszenia o pomoc jest sposobem na dezaktywację stygmatyzacji.

Jak media powinny informować o samobójstwie

Wskaźnik samobójstw wzrasta na całym świecie. Co więcej, wiemy, że na każdą osobę, która skutecznie odebrała sobie życie, kolejnych 20 próbowało. Podobnie badania, takie jak te opublikowane w The Lancet, podkreślają, że jest to szczególnie poważny problem wśród najmłodszej populacji. Z powodu pandemii stało się to pilnym faktem, którym należy się zająć.

Dlatego kluczowy jest sposób, w jaki media informują o zdrowiu psychicznym. Mogą być zarówno pomocne, jak i motywować do zmiany. Dziennikarze muszą zachować najwyższą ostrożność w sposobie ujawniania tych faktów. Jak wspomnieliśmy wcześniej, słowa mają znaczenie. Oto sposoby, w jakie media powinny informować o zdrowiu psychicznym.

Medialne leczenie zdrowia psychicznego

Przy przekazywaniu konkretnych wiadomości media muszą mieć wsparcie i porady psychologów i psychiatrów.

  • Nie powinno się wspominać o „epidemiach” samobójców.
  • Powinny udzielać informacji o usługach wsparcia. Mogą również podać odpowiednie numery telefonów.
  • Wiadomości nie powinny zawierać szczegółowych opisów mechanizmów tego, co zrobiły poszczególne osoby. Nie powinny też przedstawiać prawdziwych zdjęć.
  • Powinno się unikać spontanicznych komentarzy lub wypowiedzi osób niebędących specjalistami. Zbyt łatwo jest nieświadomie przejawiać uprzedzenia.
  • Media powinny informować o samobójstwach tylko wtedy, gdy dotyczą dobrze znanych osób. Lub, gdy fakty te mają jakiś ogólny i uzasadniony interes.
  • Powinno się unikać redukcjonizmu wyjaśniającego, dlaczego dana osoba zrobiła to, co zrobiła. Chodzi na przykład o artykuł, że ktoś zbankrutował, bo miał depresję lub cierpiał na lęki. Kiedy jednostka decyduje się odebrać sobie życie, nie ma jednej przyczyny. To złożona, wieloczynnikowa rzeczywistość.
  • Muszą promować efekt Papageno. Oznacza to, że muszą skoncentrować wiadomości w sposób, który przyczyni się do idei, że istnieją mechanizmy radzenia sobie, aby zapobiec takim sytuacjom. Muszą wyrażać informacje, które przekazują w sposób ochronny i zapobiegawczy, i nigdy nie robić z nich sensacji.

Wniosek

Wreszcie, odpowiedź na pytanie, w jaki sposób media powinny przekazywać infomacje o zdrowiu psychicznym, jest prosta. Powinno się to odbywać w sposób etyczny i edukacyjny. Ponadto muszą zasięgnąć porady specjalistów w tej dziedzinie. Nie możemy wystarczająco podkreślić wielkiego znaczenia, jakie dziennikarze mają w rozwijaniu pozytywnej świadomości w tych kwestiach.

Media i podmioty społeczne muszą być sojusznikami, aby oferować wiadomości i dane na ten temat, aby były pomocne. Dlatego muszą unikać trywializacji, nadmiernego uogólniania lub padania ofiarą bezużytecznego paternalizmu. Będąc wrażliwymi na radzenie sobie z tymi okolicznościami, pomogą promować społeczeństwo, które jest zarówno wykształcone, jak i wrażliwe na te realia. To przyniesie korzyści nam wszystkim.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.