Jak Twoja dieta wpływa na Twój nastrój?

Czy wiesz, że zmiana w mikroflorze jelitowej może znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji? Rzeczywiście, Twoja dieta i zdrowie psychiczne są ze sobą ściśle powiązane.

zbilansowana dieta zdrowa

Dieta ma znaczący wpływ na Twój nastrój. Na przykład nieprawidłowe odżywianie zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń depresyjnych, które mogą powodować zmiany w funkcjonowaniu emocjonalnym. Z tego powodu ważne jest, aby dbać o odpowiednio zbilansowany jadłospis.

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na pojawienie się i rozwój zaburzeń klinicznych. Toksyczne relacje społeczne lub siedzący tryb życia to dwa wyraźne czynniki ryzyka. Ponadto niedostateczny odpoczynek w nocy może wpłynąć na sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość. Te podstawowe elementy naszego codziennego życia mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie — należy do nich między innymi właśnie dieta.

Zmiany w mikrobiocie jelitowej wpływają na nastrój

Jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w Chinese Medical Journal, istnieje dwustronna relacja komunikacyjna między jelitami a mózgiem. W konsekwencji zmiany w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego albo w ogólnym zdrowiu mogą objawiać się w systemie poznawczym, lub nastroju.

Zbilansowana dieta

Eksperci uważają, że dysbioza jelitowa może być przyczyną wielu procesów depresyjnych lub lękowych. Jednak badania sugerują, że podawanie probiotyków może zmniejszyć ryzyko rozwoju zaburzeń emocjonalnych, ponieważ chronią one zdrowie w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Aby osiągnąć zdrową i funkcjonalną mikrobiotę, konieczne jest częste włączanie do diety sfermentowanej żywności. Ponadto należy też zadbać o to, aby spożywać odpowiednią ilość błonnika, ponieważ substancja ta służy jako substrat energetyczny dla bakterii kolonizujących Twój przewód pokarmowy.

Dieta a wydzielanie melatoniny

Poprzez swoją dietę możesz również wpływać na endogenną syntezę melatoniny. Jest to hormon ściśle związany z dobrym zdrowiem psychicznym. W rzeczywistości reguluje między innymi cykle snu i czuwania w organizmie. Dlatego zapewnienie prawidłowej jej syntezy jest kluczem do dobrego snu w nocy. Można w ten sposób przyczynić się do zachowania stabilności emocjonalnej.

Aby osiągnąć dobrą produkcję melatoniny, konieczne jest włączenie do diety produktów bogatych w tryptofan. Ten aminokwas uczestniczy w syntezie serotoniny, neuroprzekaźnika związanego z uczuciem szczęścia.

Jednym z produktów o wysokiej zawartości tryptofanu są wysokowartościowe białka. Również niektóre pokarmy pochodzenia roślinnego, takie jak na przykład orzechy. Oczywiście lepiej jest spożywać je na surowo lub prażone, unikając wersji smażonych i słonych.

Innym sposobem na poprawę nastroju może być przyjmowanie suplementów melatoniny. Powinny one poprawić jakość snu. W perspektywie średnioterminowej zapewnia to stabilność na poziomie emocjonalnym, a zatem istnieje mniejsze ryzyko rozwoju stanów lękowych lub depresji.

Niektóre pokarmy w diecie mogą negatywnie wpływać na nastrój

Oprócz pokarmów poprawiających nastrój znajdujemy inne, które mają odwrotny skutek. Na przykład należy unikać alkoholu. Substancja ta wpływa na funkcje poznawcze i powoduje zmiany w równowadze hormonalnej, zaburzając w ten sposób zdrowie mózgu w dłuższej perspektywie.

Ponadto należy ograniczyć obecność w diecie tłuszczów trans i cukrów prostych. Żywność ultra przetworzona zawiera oba te elementy w dużych ilościach. Wykazują one działanie zapalne. Wpływa to na stan mikroflory jelitowej, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo rozwoju niektórych zaburzeń klinicznych związanych z nastrojem.

Dieta a nastrój - odmowa picia alkoholu

Dieta wpływa na Twój nastrój

Jak da się łatwo zauważyć, prawidłowe planowanie diety może pozytywnie wpłynąć na Twój nastrój, zmniejszając w ten sposób występowanie jakichkolwiek zaburzeń emocjonalnych. Z tego powodu należy spożywać świeżą żywność, gdy tylko jest to możliwe, i ograniczać spożycie przemysłowych, przetworzonych produktów oraz napojów alkoholowych.

Aby uzupełnić te pozytywne efekty, należy również dbać o inne zdrowe nawyki. Rzeczywiście, regularne ćwiczenia fizyczne są niezwykle ważne. Poprawiają one samopoczucie i stymulują relaks dzięki syntezie endorfin. Są to serie neuroprzekaźników bezpośrednio powiązanych ze szczęściem.

Podobnie, kluczem jest zapewnienie sobie dobrego snu w nocy. W rzeczywistości należy starać się spać od siedmiu do ośmiu godzin każdej nocy — jeśli to możliwe, bez przerw. Aby promować sen, można też wprowadzić do diety kilka suplementów, takich jak melatonina lub magnez. Zazwyczaj przynoszą one dobre rezultaty, zapewniając skuteczną regenerację organizmu w nocy.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Wang, H. X., & Wang, Y. P. (2016). Gut Microbiota-brain Axis. Chinese medical journal129(19), 2373–2380. https://doi.org/10.4103/0366-6999.190667
  • Ansari, F., Pourjafar, H., Tabrizi, A., & Homayouni, A. (2020). The Effects of Probiotics and Prebiotics on Mental Disorders: A Review on Depression, Anxiety, Alzheimer, and Autism Spectrum Disorders. Current pharmaceutical biotechnology21(7), 555–565. https://doi.org/10.2174/1389201021666200107113812
Scroll to Top