Jak być szczęśliwym? Zadaj sobie tych 5 pytań.

Jak być szczęśliwym? Zadaj sobie tych 5 pytań.

Ostatnia aktualizacja: 20 stycznia, 2020

Zalecamy zadawanie sobie pytań, które pomogą nam być szczęśliwym każdego dnia przed snem. Jest zbyt wiele pięknych i pozytywnych rzeczy, które zwykle przeoczamy. Nie zauważając ich zachowujemy się niesprawiedliwe wobec siebie i życia.

Kiedy mówimy o pytaniach, które pomogą nam być szczęśliwym, odnosimy się do tych pytań, które przywracają nas do najistotniejszych kwestii życia. Właśnie z tego składa się szczęście. Z rzeczywistości i scen, które naprawdę pozwalają nam żyć w pokoju i dostosować się do siebie i rzeczywistości.

Problem polega na tym, że łatwo tracimy z oczu to, co naprawdę daje nam autentyczne szczęście. Dlatego najlepiej zadawać sobie pytania po każdym dniu. To piękny sposób na zakończenie dnia i uświadomienie sobie tego, co nadaje sens naszemu istnieniu.

Pytania, które pomogą Ci być szczęśliwym są w rzeczywistości bardzo proste. Niewinne pytania, które odnoszą nas do naprawdę cudownych rzeczy w naszym życiu. Do wszystkich tych sytuacji, które zwykle pozostają niezauważone, ale które zawierają sekret dobrego życia. Jest ich pięć.

“Dobro ludzkości powinno polegać na tym, że każdy cieszy się maksymalnym szczęściem bez umniejszania szczęścia innych”.

Aldous Huxley

1. Co dziś sprawiło Ci satysfakcję, nawet jeśli może się wydawać mało istotnym wydarzeniem? Czy pozwoliło Ci być szczęśliwym?

Niestety my, ludzie, mamy tendencję do zapisywania dobrych czasów na piasku, a złych czasów w kamieniu. Zła chwila może popsuć nam dzień, nawet jeśli było wiele innych pozytywnych wydarzeń. Instynktownie to robimy, ponieważ nasze przetrwanie zależy również od zwracania uwagi na zagrożenia.

Kobieta patrząca w dół
Jeśli jednak w nocy przed pójściem spać spokojnie zastanowisz się, które z wydarzeń było najlepsze w ciągu dnia, z pewnością znajdziesz coś pozytywnego. Nie zdając sobie z tego sprawy zaczniesz robić spis szczęśliwych doświadczeń, a to razem pomoże Ci bardziej docenić Twoje życie.

2. Czy ktoś z Twojego otoczenia okazał Ci czułość?

Niezależnie od tego, czy odpowiedź na to pytanie jest pozytywna czy negatywna, jest to pytanie, które wzbogaca. I robi to, ponieważ pomaga Ci ukierunkować Twój emocjonalny świat. I wiedzieć, w jakim miejscu się znajdujesz, a to również jest bardzo cenne.

Ponadto zwraca Twoją uwagę czułe gesty, których czasem nie zauważasz. Uśmiech osoby, która podała Ci kawę lub miłe słowo współpracownika. Żaden wyraz uczucia nie jest zbyt mały. Pozytywne bodźce, które otrzymujemy od innych są częścią tych momentów, które warto zachować w naszej pamięci.

3. Czy jest coś, co sprawia, że czujesz się szczęśliwym?

To jedno z pytań, które może nam służyć za przewodnik. A jeśli będziemy je sobie zadawać codziennie z pewnością będziemy zaskoczeni ilością odpowiedzi, które znajdziemy. Pierwsza z nich: mamy szczęście, że żyjemy. Tu i teraz. Są ludzie, którzy nie mogą już cieszyć się życiem.

Mamy również szczęście, że jesteśmy zdrowi, że mamy możliwości, pracę, możemy spędzać czas z bliskimi. Są dni, które przynoszą również dodatkowe szczęście, takie jak dobre wieści, wyjątkowe chwile itp.

4. Co ostatnio osiągnąłeś?

Niewybaczalne jest przeoczanie naszych własnych osiągnięć. Kiedy to robimy jesteśmy niesprawiedliwi wobec siebie. Każde osiągnięcie, bez względu na to, jak małe zasługuje na to, abyśmy przynajmniej my je rozpoznali. Jest to sposób na nadanie wartości temu, co robimy na co dzień.

Kobieta w lesie
Na pewno wszyscy każdego dnia osiągamy jakiś cel, chociaż niewielki. Może być ich bardzo wiele: od przezwyciężenia chwili lenistwa po ukończenie zadania, które musieliśmy ukończyć. Dlaczego zachowujemy się tak, jakby te małe osiągane codziennie cele nie miały znaczenia?

Przyzwyczajamy się tylko do wymieniania wielkich osiągnięć i jest to zły nawyk. Zmieniając go wzbogacimy się wewnętrznie.

5. Zrobiłeś coś dla kogoś? Może Ci to pomóc być szczęśliwym

To pytanie odnosi się do tego, w jaki sposób uszczęśliwiamy innych. Zrobienie czegoś dobrego dla innych zawsze będzie powodem do szczęścia. Nie musimy zmieniać czyjegoś życia, ale je wzbogacać, nawet w bardzo małym stopniu.

Każdy dzień, kiedy robimy coś dla innychm nie jest dniem straconym. Sadzenie tego ziarna solidarności każdego dnia jest niezwykle cenne, nie tylko dla innych, ale i dla nas samych. Wcześniej czy później zbierzemy to, co siejemy.

Te pytania to prezent, który możemy sobie dawać codziennie. Na początku może wydawać się nieco dziwne zadawanie ich sobie przed snem. Jednak wyniki tej analizy są warte zachodu. Zdziwisz się, gdy zdasz sobie sprawę ze wszystkiego, co dotychczas przeoczałeś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Csikszentmihalyi, M. (2012). Fluir: una psicología de la felicidad. Editorial Kairós.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.