Praca domowa - jakie ma wady i korzyści z punktu widzenia dzieci i rodziców?

Praca domowa - jakie ma wady i korzyści z punktu widzenia dzieci i rodziców?
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W ostatnich latach wiele osób dyskutowało o zaletach i wadach jakie posiada zadawana dzieciom praca domowa. Czy zadawanie większej liczby zadań domowych zwiększa skuteczność edukacji? W tym artykule wyjaśniamy argumenty za i przeciw, jakimi możemy się posłużyć, gdy naszemu dziecku nie podoba się jego praca domowa.

Najnowsze statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że 7 na 10 uczniów jest zestresowanych. Ta statystyka dotyczy średnio 6,5 godziny dziennie, którą uczniowie spędzają na odrabianiu pracy domowej.

Naukowcy prowadzą liczne badania w tej dziedzinie. Badania te koncentrują się na trzech podstawowych pytaniach: jaki jest cel pracy domowej? Czy więcej zadań domowych przekłada się na wyższą jakość edukacji? Czy wzrost zaangażowania rodziców przekłada się na poprawę wydajności dziecka?

Praca domowa – dlaczego nauczyciele ją zadają?

Zrozumienie dlaczego nauczyciele przypisują dodatkowe zadania ma kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia przydatności pracy domowej. Możemy podejść do tego z dwóch perspektyw: praca domowa albo umacnia to, czego się już nauczono, albo kończy dzień szkolny.

Chłopiec odrabiający pracę domową

Pierwsza perspektywa odnosi się do faktu, że dzieci muszą ćwiczyć to czego się nauczyły. To pozwala im na utrwalanie nauki. Praca domowa to najlepszy sposób na ćwiczenie nowych umiejętności.

Ten indywidualny wysiłek jest niezbędny, jeśli dziecko znajduje się na kluczowym etapie rozwoju językowego, na przykład zdobywania umiejętności czytania i pisania. W tym przypadku praktyka jest jedynym sposobem zagwarantowania skutecznej wiedzy i ciągłego doskonalenia.

Druga perspektywa rozważa pracę domową jako kontynuację tego, nad czym dzieci pracowały w szkole tego dnia. Innymi słowy, w domu wykonują ćwiczenia, których nie mogły ukończyć na lekcji.

Hiszpańska Konfederacja Stowarzyszeń Matek i Ojców Uczniów (CEAPA) uważa tę drugą perspektywę za porażkę systemu edukacji. Innymi słowy, ponieważ nauczyciele nie mają wystarczających zasobów, muszą przeciążać uczniów zadaniami, które powinni ukończyć w szkole.

Praca domowa – kiedy ją odrabiać?

Najkorzystniej byłoby, gdyby dzieci odrabiały lekcje w czasie godzin szkolnych. W ten sposób mogłyby poświęcić swoje popołudnia na zajęcia sportowe, kulturalne lub rekreacyjne. Działania te są równie ważne jak praca domowa.

Jednak praca domowa zadawana po szkole wymaga, aby dzieci nauczyły się organizować i planować swoją pracę. Jest to również bardzo korzystne. Stopniowe powtarzanie tej rutyny zachęca do włączania wartości takich jak wysiłek, wytrwałość i osobiste zaangażowanie.

CEAPA proponuje, aby instytucje edukacyjne stworzyły serię edukacyjnych programów wzmocnienia. Są one nazywane Planami Wsparcia Edukacyjnego w szkołach podstawowych i PROA w szkołach średnich. Uczniowie, którzy mają trudniejszy czas w szkole, mogą się do nich uciec.

Czy dobrze jest poświęcić więcej czasu na pracę domową?

Czas jest względny. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest korzystnym zwiększanie zadań domowych dzieciom do tego stopnia, gdzie są przeciążeni. Choć może nam się to wydawać korzystne, przeciążenie może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Dziewczynka zmęczona pracą domową

Musimy pamiętać, że wraz z wiekiem dzieci zwiększa się ich czas poświęcony na naukę. Dla najmłodszych wystarczy pół godziny dziennie, aby powtórzyć wiedzę zdobytą w ciągu dnia.

Korzystne jest również ustalenie terminów. W ten sposób dzieci nie tracą czasu na roztargnienie lub wymówki, co zwiększa ich koncentrację.

Czy większe zaangażowanie rodziców przekłada się na lepszą wydajność?

Niekoniecznie. Rodzicom wygodnie jest pozostać blisko, jeśli ich dzieci mają pytania lub nie wiedzą jak się zorganizować. Ale nie jest korzystne to, aby rodzice siedzieli przy stole z dziećmi podczas odrabiania lekcji. Praca domowa nie należy do obowiązków rodziców. Dzieci muszą nauczyć się pracować autonomicznie i angażować się w swoje obowiązki.

Podsumowując, odrabianie lekcji jest korzystne dla dzieci pod względem nabywania odpowiedzialności. Dlatego nie chodzi tylko o dobre wykonanie pracy. Chodzi także o dyscyplinę, która pomaga im stopniowo nabierać umiejętności od młodego wieku.

Ważne jest, aby dzieci przyzwyczaiły się do przestrzegania instrukcji i nauczyły się organizować czas, gdy są jeszcze młode. Praca domowa to jedyny sposób w jaki dzieci mogą nauczyć się przejmować obowiązki dzięki doświadczeniu i praktyce.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.