Isabel Allende i jej niezapomniane cytaty

Isabel Allende i jej niezapomniane cytaty
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2022

Cytaty Isabel Allende są przepełnione pasją i zaangażowaniem, jak jej powieści, jak ona sama. Są to zapisy pełne osobistej walki, miłości i odporności, których nauczyliśmy się od wspaniałym bohaterów jej książek, takich jak Eva Luna lub Dom duchów.

Nie tylko profesjonalne, ale też osobiste dokonania Isabel Allende są niezwykłe. Ta znana pisarka chilijska jest działaczką społeczną i jedną z najbardziej inspirujących feministek w Ameryce Łacińskiej. Należy też wspomnieć o jej charyzmie jako wykładowcy i rozmówcy. Isabel Allende jest jedną z osób o bardzo czystym umyśle i literackim sercu, które inspiruje i uświadamia innych.

Dziennikarka, niestrudzona narratorka i zawsze skupiona na roli kobiet. Bez wątpienia zwraca uwagę na wyjątkową tkankę psychologiczną, która jest podstawą większości jej prac. Często sięgamy po jej książki przez zwykłą ciekawość, by po kilku stronach zostać wciągniętymi przez ich szczere człowieczeństwo. Tam gdzie humor, tragedia, fantazja i samo życie w całej swojej okazałości zajmuje nas całkowicie, by zostawić nam nie jedną, lecz dziesiątki nauk.

Dlatego należy pamiętać o cytatach autorstwa Isabel Allende. O tych, które odsyłają nas z powrotem do jej książek i gdzie z kolei możemy znaleźć wiele cudownych nauk, które dają nam wiele do myślenia.

książka z kwiatami

Cytaty Isabel Allende

Miłości i cienie, Paula, Ewa Luna, Córka fortuny… Isabel Allende ma szeroki wybór opublikowanych książek, które obecnie sięgają 65 milionów egzemplarzy, i zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. Każdy z nas będzie miał swoich faworytów. Ale wszystkie te pozycje mają swoją nieocenioną wartość, inspirujących bohaterów, zawsze tak ludzkich, tak magicznych, a zarazem bliskich.

Cytaty Isabel Allende, o których piszemy to fragmenty jej bibliografii, małe próbki, które zmuszą nas do głębszej refleksji.

1. Śmierć to zapomnienie

“Śmierć nie istnieje, ludzie umierają tylko wtedy, kiedy o nich zapominamy. Jeśli będziesz o mnie pamiętał, zawsze będę przy Tobie”.

Ewa Luna

Isabel Allende miała styczność ze śmiercią przy wielu okazjach. Szczególnie ciężkim przeżyciem była strata jej córki, Pauli. Pożegnanie nie jest łatwe dla nikogo, utrata tego, kogo kochamy, jest próbą, na którą nikt nie jest przygotowany. A jednak kiedy przychodzi czas, niechętnie, z gniewem i ogromnym bólem musimy się pożegnać.

Jednak oprócz bólu zostaje nam też uczucie chwilowej ulgi, światło w tunelu, dzięki któremu możemy utrzymać ukochaną osobę przy życiu: to nasza pamięć.

Ten życiowy impuls pomoże nam połączyć się z tymi, których kuż nie ma pośród nas, pozwalając im pozostać z nami dłużej, w drugiej połowie naszego serca, każdego dnia, w każdej sekundzie, tak aby podczas oddychania bolało trochę mniej. Zawsze, dzięki naszej wyobraźni i pamięci, mamy możliwość wskrzeszenia ukochanej osoby.

odwrócona kobieta

2. Inspiracja i kreatywność

“Wyjaśniłeś mi, że inspiracja rodzi się ze spokoju, a kreatywność z ruchu”.

Japoński kochanek

To jedna z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej trafionych zdań z książki “Japoński kochanek” Isabel Allende. W tej ksiązce spotykamy młodą Almę Velasco i japońskiego ogrodnika Ichimei, dwie bardzo dobrze wyprofilowane postacie, dzięki którym zanurzymy się w interesującą historię w bardzo konkretnym kontekście społecznym.

Ichimei daje nam poznać dwój zawód i kulturą dzięki tej spokojnej sztuce, jaką jest ogrodnictwo, gdzie inspiracja i kreatywność, ruch i spokój zawsze idą w parze.

3. Szczęście to zdobyć się na odwagę

“Żałuję zastosowanych diet, pysznych potraw, których nie skosztowałam przez swoją próżność, tak bardzo, jak żałuję też straconych okazji do miłości, które przegapiłam, bo byłam zbyt pochłonięta obowiązkami lub przez zwykłą purytańską cnotę”.

Afrodyta

Żyć intensywnie nie oznacza pozwalać mijać dniom jak ten, który jedynie kartkuje książkę, nie rozkoszując się jej treścią, opowiadaniem, które przedstawia. Istnieć to czuć, zdybować się na odwagę, dać sobie spokój z dietą, smakować, biegać w deszczu bez obawy, że się zmoczymy, kochać bez strachu przed utratą i żyć bez obawy, że wszystko skończy się jutro. W końcu to, co naprawdę powinno nas przerazić, to życie, którego się nie przeżywa.

kolorowa dziewczyna

4. Nasze demony

“Wszyscy mamy demony w mrocznych zakamarkach naszej duszy, ale jeśli wyprowadzimy je na światło, skurczą się one, osłabną, przestaną się odzywać i ostatecznie zostawią nas w pokoju”.

Podmorska wyspa

To kolejny z najbardziej niezwykłych i inspirujących cytatów Isabel Allende. Jak temu zaprzeczyć? Wszyscy mamy więcej niż jednego demona czającego się w jakimś kącie naszej duszy, niszczącego nasze pragnienia, marzenia, cele. Są to wciąż te niedojrzałe obszary naszego wnętrza, które wymagają uzdrowienia i poprawy. Zamiast pozostawiać je na pastwę losu musimy być w stanie stanąć z nimi twarzą w twarz, aby móc realizować nasze pragnienia.

5. Bądź odpowiedzialny za własne emocji

Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje emocje, a życie nie jest sprawiedliwe“.

Suma naszych dni

Wcześniej czy później dochodzimy do prostego, ale stanowczego wniosku, że życie nie jest sprawiedliwe. Czasami jest kapryśne, bezlitosne, później daje nam przepiękne chwil, aby za chwilę odebrać nam resztki radości i tego, co nadawało mu sens. Tak więc, w scenariuszu, w którym wiele okoliczności jest poza naszą kontrolą, możemy tylko wziąć odpowiedzialność za to, kim jesteśmy i co czujemy.

Sposób, w jaki stawiamy czoła każdej z tych przeciwności, decyduje o jakości naszego życia. Odpowiedzialność emocjonalna jest kluczem do równowagi i dobrego samopoczucia w tej złożonej i skomplikowanej rzeczywistości.

kobieta wypuszczająca gołębie

Podsumowując, jest oczywiste, że Isabel Allende stworzyła o wiele więcej cytatów, które powinny pojawić się na tej liście. Wszyscy mamy nasze ulubione, które zapisujemy czasami w kalendarzu lub na marginesach zeszytów. Jednak te, które tutaj opisaliśmy stanowią niewielką próbkę ludzkości, empatii i emocjonalnej delikatności, które charakteryzują tą niesamowitą pisarkę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Allende, I. (2014). La casa de los espíritus. Plaza & Janés.
  • Allende, I. (2017). Cuentos de Eva Luna. Vintage Espanol.
  • Allende, I. (2017). De amor y de sombra. Vintage Espanol.
  • Allende, I. (2016). Hija de la fortuna. Plaza & Janés.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.