Samurajskie nauki, które prowadzą nas do dziś

Samurajskie nauki, które prowadzą nas do dziś

Ostatnia aktualizacja: 11 maja, 2018

Samurajskie nauki mówią o jednej z najważniejszych kultur i filozofii wszech czasów. Co więcej, tym, co naprawdę uczyniło tych wojowników wyjątkowymi, nie była ich zdolność do walki, ale zasady i wartości, którymi się kierowali.

Niektórzy z wielkich wojowników byli także myślicielami i pisarzami. Udało im się uchwycić najważniejsze aspekty światopoglądu, który dominował wśród nich. Dlatego też dziś mamy dostęp do samurajskich nauk, które ukazują ich ogromną mądrość.

“Nie wiem nic o tym, jak pokonać innych. Wiem tylko, jak pokonać samego siebie”

-Bushido-

Trzech najsłynniejszych wojowników, którzy byli także twórcami wielu nauk samurajskich, to Yamamoto Tsunetomo, Inazo Nitobe i Miyamoto Musashi. Poniżej przedstawiamy 10 ich najważniejszych cytatów.

Samurajskie nauki według Miyamoto Musashi

Wiele samurajskich nauk zachęca nas do wyostrzenia zmysłów i czerpania z nich jak najwięcej. Jak, na przykład, w tym zdaniu: “Obserwacja i percepcja to dwie odrębne rzeczy; oko, które obserwuje, jest silniejsze, oko, które widzi, jest słabsze“. Jest autorstwa Miyamoto Musashi i pokazuje różnicę pomiędzy patrzeniem a widzeniem.

obraz samuraja i samurajskie nauki

To zdanie z kolei mówi o czymś, na co orientaliści kładą duży nacisk: nie skupiać się na sobie. “Myślcie mało o sobie, a dużo o świecie“. Oznacza to, że nie powinniśmy zbytnio koncentrować się na nas samych, a zamiast tego używać tej energii do myślenia o rzeczywistości, w której przyszło nam żyć.

Walka jest również obecna w wielu naukach samurajskich. “Dzisiejsze zwycięstwo jest zwycięstwem nad twoim wczorajszym ja, jutrzejsze zwycięstwo będzie zwycięstwem nad słabszym człowiekiem”. Oznacza to, że za każdym razem, gdy pokonujemy jakieś słabości lub naprawiamy błędy jesteśmy gotowi pokonać tych, którzy mają te same słabości lub popełniają te same błędy.

Samurajskie nauki według Yamamoto Tsunetomo

Yamamoto Tsunetomo to kolejna z postaci, które pozostawiły wiele samurajskich nauk. W poniższym zdaniu mówi o tym, jak ważne jest rozpoczynanie zadań energią i siłą, tak aby witalność trwała w nas wystarczająco długo. Mówi: “Jeśli rzucasz bez użycia siły, siedem na dziesięć rzutów nie doleci do celu”.

To drugie stwierdzenie mówi o znaczeniu trudności. Podkreśla, że ​​to one i ciągła walka, by je pokonać, łagodzi nasz charakter. Yamamoto Tsunetomo mówi: “Dobrze jest napotykać trudności w młodości, ponieważ ten, kto nigdy nie cierpiał, nie złagodził w pełni swojego charakteru”.

Samurajskie nauki według Inazo Nitobe

Inazo Nitobe był nie tylko autorem, ale też zebrał wiele samurajskich nauk. Wiele z nich jest nieznanego pochodzenia, ale pokazują one ogromną mądrość. To na przykład mówi o związku między odwagą a spokojem. “Duchowy aspekt odwagi jest dowodem opanowania, pogody umysłu. Spokój to odwaga w spoczynku.

Nitobe Inazo

To zdanie mówi o stoicyzmie, zdolności bycia silnym w obliczu bólu. Być odpornym i zawsze pamiętać o innych. “Dyscyplina siły, która z jednej strony oznacza opór bez skarg, a z drugiej uczy grzeczności, wymaga, abyśmy nie zakłócali spokoju innych przez okazywanie własnego smutku lub bólu”.

Inna z mądrości głosi: “Życzliwość uważana była za niezależną cnotę z dwóch powodów: jest niezależna wśród wielu atrybutów szlachetnej duszy i niezależna, bo szczególnie nadaje się do bycia niezależną”. W niej bardzo dobrze odzwierciedla się filozofia samurajów, którzy nigdy nie rozdzielili walki i mocy dobroci i duchowych wartości.

Samurajskie nauki według Bushido

W dziele “Droga wojownika” lub “Droga samurajów” jest wiele nauk, które zawierają w sobie ogromne pokłady mądrości. Zapraszają nas, by stawiać czoła życiu z odwagą i zawsze mieć na uwadze rozwój osobisty. On zawsze powinień wychodzić od nas samych, a następnie wychodzić na zewnątrz. Jest to dzieło, które uczy sztuki życia.

samuraj o zmierzchu

Jedna z fraz tego dzieła mówi: “Doradzając, musisz najpierw wiedzieć, czy druga osoba jest gotowa by zaakceptować radę, czy nie.” Jest to cenna rada, która przypomina nam, że nie możemy nikogo wspierać lub nikomu radzić, jeśli ta osoba tego nie chce. Innymi słowy: nie udzielaj porad tym, którzy o nie nie proszą.

Inne zdanie mówi: “Jeśli wejdziesz na nieodkrytą ścieżkę, w końcu pojawią się nieskończone tajemnice”. To piękny sposób na zaproszenie, aby nie bać się nowego lub nieznanego. Za każdym razem, gdy rzucamy się na nieznane wody uczymy się nowych rzeczy.

Samurajowie są przedstawiani w wielu filmach jako imponujący wojownicy. I niewątpliwie nimi byli. Ale, co ważniejsze, ich stosunek do życia sprawiał, że zawsze chcieli być lepsi i widzieli w duchowości drogę, by to osiągnąć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.