Zmęczenie pracą - różne odmiany tego schorzenia

Różne oblicza zmęczenia związanego z pracą są przejawami wyczerpania. Mają różne przyczyny i poziomy, które przeanalizujemy w tym artykule.
Zmęczenie pracą - różne odmiany tego schorzenia

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2020

Zmęczenie pracą występuje w różnych konfiguracjach. Niektóre z nich związane są z reperkusjami, które trwają długo po opuszczeniu miejsca pracy, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć i rozumieć, jak je rozpoznać.

Niektóre są nieodwracalne. Często problem polega na tym, że jesteś tak pochłonięty pracą, że nawet nie zdajesz sobie sprawy z istnienia problemu.

Zmęczenie to przejściowa niezdolność do wykonywania pracy po wykonywaniu jej przez dłuższy czas. Wszystkie rodzaje zmęczenia, w tym zmęczenie związane z pracą, mają elementy fizyczne, emocjonalne i intelektualne.

Zmęczenie pracą

Zmęczenie pracą różni się intensywnością i objawami, dlatego jest podzielone według różnych klasyfikacji. Klasyfikacja opiera się na tym, jaka sfera życia jest dotknięta, a także na pochodzeniu zmęczenia. W rezultacie możesz podchodzić do zmęczenia pracą z różnych punktów widzenia.

Dzisiaj omówimy najważniejsze z nich, abyś wiedział, na czym to polega.

Zmęczenie pracą: klasyfikacja oparta na przyczynie

Zmęczenie ma wiele potencjalnych przyczyn. Czasami praca fizyczna powoduje zmęczenie mięśni. Innym razem zadania umysłowe mogą wyzwalać wysoki poziom stresu.

 • Zmęczenie fizyczne. Zmęczenie spowodowane nadmiernym wysiłkiem układu psychomotorycznego nazywane jest zmęczeniem fizycznym. Może to wynikać z podnoszenia zbyt dużego ciężaru, ciągłej złej postawy, wcześniejszych urazów lub niezdrowych ruchów.
 • Zmęczenie psychiczne. Jest to rodzaj zmęczenia związanego z pracą, które często pozostaje niezauważone. Zwykle powoduje je przeciążenie intelektualne lub nadmierna monotonia. Często prowadzi do problemów zdrowotnych.
 • Manualne zmęczenie. Ten rodzaj zmęczenia jest wywoływany przez wykonywanie nadmiernie mechanicznych zadań przez długi czas. Zmęczenie manualne obejmuje niedostateczną stymulację poznawczą i sensoryczną.
 • Zmęczenie sensoryczne. Występuje wtedy, gdy jeden ze zmysłów jest nadmiernie pobudzony. Osoby, które cały dzień pracują przed ekranem, często cierpią na zmęczenie sensoryczne.
 • Nerwowe zmęczenie. Ten rodzaj zmęczenia wywołują powtarzające się automatycznie zadania.
 • Zmęczenie psychologiczne. Osoby wykonujące wiele obowiązków zawodowych często cierpią z powodu zmęczenia psychologicznego, ponieważ muszą bardzo szybko podejmować ważne decyzje. Lekarze i kontrolerzy ruchu lotniczego są dobrymi przykładami tego rodzaju zawodów.
 • Zmęczenie informacyjne. Jeśli Twoja praca wymaga zarządzania dużą ilością danych, możesz odczuwać zmęczenie informacjami. Informacje, które pochłaniasz, przytłaczają Twoją mentalną zdolność do przetwarzania tego wszystkiego.
 • Emocjonalne zmęczenie. Bycie pielęgniarką, nauczycielem lub doradcą może być niezwykle wymagające emocjonalnie. Ten rodzaj zmęczenia może szybko doprowadzić do wypalenia, jeśli nie będziesz o siebie dbać.

Różne intensywności wypalenia zawodowego

Możesz również sklasyfikować różne oblicza zmęczenia związanego z pracą na podstawie ich intensywności lub konsekwencji. Ta kategoryzacja jest bardziej techniczna, ponieważ odnosi się bezpośrednio do wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Z tego powodu istnieją dwa podstawowe rodzaje zmęczenia związanego z pracą. Pierwsza to zmęczenie fizjologiczne. Jest to normalne zmęczenie, które odczuwasz po długotrwałym wysiłku. Aby pozbyć się tego rodzaju zmęczenia, wystarczy odpocząć. Drugi typ to zmęczenie patologiczne, które nie ustępuje wraz z odpoczynkiem.

Wypalenie zawodowe

Odmiany kategorii zmęczenia patologicznego:

 • Zmęczenie ostre. Ten stan skrajnego zmęczenia pojawia się po większym niż normalny wysiłku fizycznym, intelektualnym lub emocjonalnym. Prosty odpoczynek, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie pomoże. Pozbycie się zmęczenia ostrego wymaga znacznie więcej czasu.
 • Zmęczenie chroniczne. Jest to zmęczenie, które narasta z czasem. Wymaga głębokiego i długotrwałego odpoczynku. Jeśli zmęczenie chroniczne nie jest leczone, może nawet prowadzić do śmierci.
 • Zmęczenie psychiczne. To najpoważniejszy rodzaj zmęczenia. Jest to zmęczenie chroniczne z widocznymi objawami fizycznymi i psychicznymi. Jest ono nieodwracalne i utrudnia kontynuowanie pracy.

Podsumowując: jest wiele rodzajów zmęczenia związanego z pracą, dlatego tak ważne jest zrozumienie jego objawów. Nie bez powoduj czujesz się wyczerpany i zmęczony. Nie ignoruj swoich objawów! Musisz zrozumieć, że przepracowanie nie uczyni Cię lepszym pracownikiem. Zagrozi to tylko Twojemu zdrowiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Atalaya, M. (2001). El estrés laboral y su influencia en el trabajo. Industrial data, 4(2), 25-36.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.