Szacunek w związku - co właściwie oznacza?

Szacunek dla partnera oznacza akceptowanie i podziwianie go za to, kim jest. Nie próbuj go zmieniać ani formować według własnego uznania.
Szacunek w związku - co właściwie oznacza?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Na poziomie teoretycznym wszyscy zgadzamy się, że szacunek w związku jest niezbędny. Jednak w naszych relacjach często dopuszczamy zachowania, które są całkowicie szkodliwe.

Być może dzieje się tak dlatego, że przywiązanie do naszego partnera uniemożliwia nam trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość. A może dlatego, że nie poświęciliśmy ani chwili aby pomyśleć o tym wszystkim, co oznacza szacunek w związku. W każdym razie często jesteśmy odbiorcami lub wykonawcami działań, które wyrażają brak szacunku dla osoby, z którą dzielimy życie.

Zapraszamy Cię więc do refleksji i zrozumienia, co taka postawa implikuje w codziennych relacjach. I pamiętaj, że bez szacunku nie ma miłości. Przynajmniej nie tej zdrowej.

Co oznacza szacunek w związku?

Szanuję Cię jako człowieka

To najbardziej podstawowy poziom, który musimy przejawiać we wszystkich naszych interakcjach społecznych. Obejmuje to traktowanie drugiej osoby zgodnie z zasadami dobrego wychowania i z poszanowaniem, na które zasługuje każdy człowiek.

Kłótnia w związku

Nikomu z nas nie zdarza się przecież krzyczeć, obrażać ani atakować naszych współpracowników lub sprzedawców w sklepie. Jednak gdy jesteśmy w domu z naszym partnerem, często udzielamy sobie pozwolenia na stosowanie takich niedopuszczalnych społecznie zachowań.

Nadmierna zażyłość i zaufanie w żadnym wypadku nie usprawiedliwiają użycia przemocy fizycznej lub werbalnej. Pod żadnym pozorem nie wolno podnosić głosu ani poniżać innej osoby.

Tym bardziej, jeśli jest to istota, którą kochamy najbardziej z ludzi. Nie popadajmy w błąd uznawania takich czynów za normalne w ramach rozwoju relacji w związku. Nie oszukujmy się: jest to jedynie wyraz lekceważenia.

Szanuję Twoją osobowość

Prawdziwa miłość nie polega na związku dwóch takich samych osób, ale na związku dwojga ludzi, którzy rozumieją i szanują swoje różnice. Jest wiele osób, które po jakimś czasie bycia razem, zaczynają próbować zmieniać upodobania, opinie lub sposób bycia drugiej strony. Nie zdając sobie z tego sprawy, wyrażają w ten sposób brak szacunku do istoty jego jestestwa.

Kiedy poznałeś swoją “drugą połówkę”, zakochałeś się dokładnie w tych cechach, które czynią ją wyjątkową. Dlaczego więc teraz chcesz zmienić to, kim jest? Każda osoba ma prawo do rozwijania własnych preferencji, myśli i hobby oraz do ich zachowania w momencie wejścia w związek z drugą osobą.

Celem nie jest symbioza, nie ma potrzeby łączenia się we wszystkim i stania się jedną niezróżnicowaną masą. O wiele zdrowsze i bogatsze jest podziwianie partnera za to, kim jest, dzielenie się własnym światem i uczenie się nawzajem od siebie.

Szanuję Twoje emocje

Jest to jeden z tych aspektów, który najczęściej pomijamy. Kiedy utrzymujemy relacje z inną osobą, przejmujemy odpowiedzialność i zobowiązanie do dbania o jej emocje.

Każda osoba sama jest odpowiedzialna za własne szczęście i dobre samopoczucie. Ale kiedy łączymy się z drugim człowiekiem, musimy nauczyć się rozumieć i szanować jego sposób odczuwania.

Nić porozumienia

Jeden z partnerów może być bardziej wrażliwy, a drugi mieć chłodniejszy temperament. Jeden jest bardziej dociekliwy, a drugi ma większą tendencję do unikania konfliktów. Ten jest bardziej skłonny do dialogu, a drugi potrzebuje samotności, aby się zastanowić. Różnice te mogą powodować problemy, jeśli nie szanujemy stylu bycia drugiej osoby.

Oboje muszą współpracować, aby znaleźć wspólną płaszczyznę emocjonalną. Dociekliwa osoba musi uszanować potrzebę partnera pozostania samemu po konflikcie. Ale w ten sam sposób chłodniejsza lub bardziej wycofana osoba musi zrozumieć, że dialog jest niezbędny.

W każdym razie konieczne jest zaakceptowanie emocjonalnego stylu bycia drugiej osoby. Ważne jest, aby zatwierdzać emocje partnera i starać się przejawiać empatię nawet w momentach kryzysu.

Otoczenie jako podstawowy element, jeśli chodzi o szacunek w związku

Wreszcie należy zrozumieć, że ktokolwiek, kto próbuje odizolować cię od ludzi, którzy cię kochają, wyraża brak szacunku do Twojej osoby. Twoja rodzina i przyjaciele stanowią ważną część twojej tożsamości. Zapewniają Ci wsparcie, pomoc, zrozumienie i zdrowie. Dlatego twój partner musi ich szanować a także szanować twoją relację z nimi.

Nie jest konieczne, aby się lubili, żeby się dobrze dogadywali, ponieważ tego nie da się z góry narzucić. Ale ważne jest, obie strony nawzajem się szanowały.

Partner, która obraża i krytykuje twoich bliskich, próbując Cię od nich odsunąć, jest niebezpieczny. Dlatego należy podjąć wysiłek, aby zrozumieć ludzi, którzy są ważni dla naszego partnera.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Plazaola-Castaño, J., Ruiz-Pérez, I., & Montero-Piñar, M. I. (2008). Apoyo social como factor protector frente a la violencia contra la mujer en la pareja. Gaceta Sanitaria22(6), 527-533.
  • Alonso, M. B., Manso, J. M. M., & Sánchez, M. E. G. B. (2009). Inteligencia emocional como alternativa para la prevención del maltrato psicológico en la pareja. Anales de Psicología/Annals of Psychology25(2), 250-260.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.