Intuicja i instynkt: różne, ale równie potężne

Intuicja i instynkt: różne, ale równie potężne
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Intuicja i instynkt to nie to samo. Podczas gdy to drugie kieruje zachowaniem, które pomaga Ci przeżyć, to pierwsze opisuje bardziej złożony ludzki zmysł. Intuicja daje Ci wewnętrzny głos, który pomaga podejmować lepsze decyzje. Oba pomagają Ci lepiej reagować na codzienne wyzwania życia.

Czy chciałbyś zrozumieć różnice, jakie ma intuicja i instynkt? Damy Ci przykład, który pomoże ci użyć dwóch wspaniałych postaci literackich. Robinson Crusoe był odważnym żeglarzem z Yorku, który od 28 lat pozostawał na wyspie. Użył swoich najbardziej podstawowych instynktów, aby przetrwać niebezpieczną i złożoną sytuację.

Z kolei Sherlock Holmes jest najlepszym przykładem wyćwiczonego umysłu, który wykorzystuje swoją policyjną intuicję. Jego dedukcje są szybkie i precyzyjne. Dzięki swojej doskonałej i precyzyjnej intuicji może rozwiązać najtrudniejsze zagadki.

“Są sytuacje, które ludzie rozumieją instynktownie, ale których rozum nie jest w stanie wyjaśnić.”

-Alexander Dumas-

Najciekawszą rzeczą, jeśli chodzi o instynkt i intuicję, jest to, że używasz ich każdego dnia prawie nie zdając sobie z tego sprawy. Jednak tylko intuicja jest cechą ludzką. Umiejętność korzystania zarówno skutecznie, jak i na korzyść może być bardzo pozytywna. To pomoże Ci być bezpieczniejszym i lepiej zrozumieć, jak radzić sobie ze strachem i stresem. Nie tylko to, ale również pomogą Ci wykorzystać Twoje doświadczenie i umiejętności, aby mieć bardziej znaczące życie. Przyjrzyjmy się głębiej tej idei.

kobiecy profil

Intuicja i instynkt: Między biologią a wyobrażeniem

Intuicja i instynkt nie są takie same, chociaż często używamy tych terminów zamiennie. Bardzo często używa się ich w kontekstach, gdy emocje kierują cię w tę czy inną stronę. Zwroty takie jak “Moje instynkty mówią mi…” i “Moja intuicja mówi…” są wyraźnymi przykładami tego małego błędu koncepcyjnego. Usunięcie tego zamieszania pomoże lepiej zrozumieć, jak intuicja i instynkt mogą być korzystne.

Czym jest instynkt?

Z biologicznego punktu widzenia instynkt jest wrodzonym zachowaniem. Obejmuje wszystkie twoje wewnętrzne potrzeby i zachowania, które pozwalają Ci przetrwać w twoim otoczeniu. Instynkty takie jak samoobrona, ochrona, towarzyskość, reprodukcja, współpraca i ciekawość są podstawowymi cechami, które definiują ludzi, a także inne zwierzęta.

Koncepcja instynktu stała się dziwnie niepożądana w dwudziestym wieku. To było wyrażenie, który przywiązywało nas do prymitywnej wersji nas samych. Ludzie myśleli, że lepiej jest tłumić lub ukrywać ten aspekt nas samych za innymi etykietami. Między innymi Abraham Maslow zaczął popularyzować terminy takie jak “pragnienie” lub “motywacja” jako sposób na uniknięcie mówienia o instynkcie.

kobieta w głowie mężczyzny

Pomysł ten znacznie się zmienił w XXI wieku. Społeczeństwo po raz kolejny docenia intuicję i instynkt. Szczególnie interesujące jest przeformułowanie idei instynktu. Ludzie tacy jak dr Hendrie Weisinger, wpływowy psycholog kliniczny i autor książki Genius of Instinct, wyjaśniają, że nasze instynkty nie są mroczne ani prymitywne. Nie powinniśmy ich tłumić.

Jeśli nauczysz się wykorzystywać swoje instynkty na swoją korzyść, lepiej poradzisz sobie ze stresem lub strachem. Co więcej, kultywowanie instynktów takich jak współczucie, troska i życzliwość pozwala wzbogacić otoczenie i uczynić życie bardziej znaczącym. Wszakże współczucie i życzliwość istnieją w każdym. Choć trudno w to uwierzyć, badanie przeprowadzone przez Dachera Keltnera z University of California w Berkeley ujawniło właśnie to.

Czym jest intuicja?

Niektórzy uważają, że intuicja to zbiór uczuć, które dają nam wskazówki na temat czegoś. Cóż, intuicja nie jest jakimś procesem magicznym lub percepcją zmysłową. Intuicja byłaby lepiej zdefiniowana jako “percepcja poznawcza”. Sam Carl Jung powiedział, że ludzie intuicyjni to ci, którzy potrafią antycypować określone zdarzenia lub sytuacje, używając swoich nieświadomych informacji.

  • Jung uważał, że ta nieświadoma informacja jest wynikiem wszystkiego, czym jesteś. To wszystko, co przeżyłeś, zobaczyłeś i doświadczyłeś. Nieprzytomność jest esencją twojego istnienia, plikiem skompresowanych informacji, które mózg przegląda, aby uzyskać szybkie odpowiedzi, które nie przechodzą przez filtr obiektywnej analizy.
  • Tak jak niezwykłe może się to wydawać, eksperci twierdzą, że ludzie powinni kierować się intuicją. W rzeczywistości, naukowcy z Uniwersytetu Południowej Walii przeprowadzili badania, w których wykazali, że słuchanie wewnętrznego głosu może pomóc w podejmowaniu decyzji.
  • Psychologowie Galang Lufityanto, Chris Donkin i Joel Pearson opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Psychological Science. Doszli do tego samego wniosku, który świat naukowy i psychologiczny już postawił na stole: wykorzystanie nieświadomych informacji pozwala podejmować szybkie decyzje. Pomaga nam także w życiu w lepszym dopasowaniu do Twoich potrzeb i osobowości.
kobieta na ulicy

Intuicja i instynkt mają wspólny cel

Podsumowując, wiemy teraz, że intuicja i instynkty nie mają tego samego źródła. Instynkt ma biologiczną podstawę, podczas gdy intuicja jest wynikiem naszego doświadczenia i rozwoju naszej świadomości.

Niemniej jednak obie mają niezaprzeczalny wspólny cel: pozwolić nam lepiej dostosować się do naszej rzeczywistości. Dodatkowo, pomagają przetrwać, przewidzieć ryzyko i żyć bardziej połączonym i satysfakcjonującym życiem. Słuchaj swojej intuicji i swoich instynktów i spraw, by działały na Twoją korzyść!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Thompson, V. A., Prowse Turner, J. A., & Pennycook, G. (2011). Intuition, reason, and metacognition. Cognitive Psychology. https://doi.org/10.1016/j.cogpsych.2011.06.001
  • Cosmides, L., & Tooby, J. (1994). Beyond intuition and instinct blindness: toward an evolutionarily rigorous cognitive science. Cognition. https://doi.org/10.1016/0010-0277(94)90020-5
  • Claxton, G. (2000). The anatomy of intuition. The Intuitive Practitioner On the Value of Not Always Knowing What One Is Doing.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.