Sofrologia: sposób na ucieczkę od codziennego stresu

Sofrologia: sposób na ucieczkę od codziennego stresu

Ostatnia aktualizacja: 04 sierpnia, 2018

Słowo sofrologia pochodzi z języka greckiego. Powstało z połączenia słów sos (harmonia), phren (świadomość) i logos (studiowanie, rozumowanie). Sofrologia jest pochodzącą z Hiszpanii dyscypliną naukową w dziedzinie medycyny. Jej głównym celem jest badanie, w jaki sposób możemy zwiększyć pozytywną stronę naszych zdolności umysłowych.

Musimy rozciągać nasze mięśnie i ćwiczyć je, prawda? W ten sam sposób musimy szkolić i rozwijać nasze zdolności umysłowe. Sofrologia istnieje głównie po to, aby pomóc nam rozwijać nasz potencjał w jak największym stopniu. Dotyczy to zarówno części mentalnej, jak i fizycznej każdego z nas.

Sofrologia została ambitnie nazwana „nauką o ludzkiej świadomości”. Ale wiele osób postrzega ją również jako grupę technik relaksacyjnych. Połączmy zatem te dwie idee: sofrologia to dziedzina nauki, która może pomóc Ci zrelaksować się w stresujących sytuacjach.

Co dokładnie mamy na myśli, gdy mówimy o stresie?

Naukowcy twierdzą, że stres jest czymś, co nasze ciało nieustannie wywołuje. W rzeczywistości ciało bez stresu jest martwym ciałem. To znaczy, że zawsze potrzebujemy czuć przynajmniej trochę tego rodzaju napięcia. Ale nie jest to ten rodzaj stresu, który ludzie mają na myśli, kiedy mówią „jestem zestresowany”.

Zestresowana kobieta w pracy

Stres jest po prostu nieswoistym sposobem, w jaki ciało reaguje na wszystko, o co je poprosisz. To odpowiedź fizjologiczna i psychologiczna. Wiążą się z nią także zmiany żołądkowo-jelitowe, sercowo-naczyniowe i gruczołowe.

Wiele osób myśli, że wobec stresu nie można zrobić nic lub można zrobić naprawdę niewiele. Prawda jest taka, że radzenie sobie z wyzwaniami i emocjami w codziennym życiu jest umiejętnością. Dobra wiadomość jest taka, że ​​jest to umiejętność, nad którą można pracować.

W jaki sposób sofrologia pomaga w walce ze stresem?

Sofrologia została po raz pierwszy przedstawiona w latach sześćdziesiątych przez Alfonso Caycedo. Był to kolumbijski lekarz psychiatra, który pracował w Madrycie. Do leczenia swoich pacjentów wprowadził praktyki jogi, buddyzmu i zen.

W ten oto sposób sofrologia stała się sposobem zapobiegania i zmniejszania stresu, jak również ścieżką do większej samoświadomości. Ale sofrologia nie ogranicza się tylko do poznania teorii na jej temat. Bezpośrednie ​doświadczanie jest zawsze najlepszym sposobem nauki, szczególnie w tej dyscyplinie.

Metoda Caycedo

Metoda Caycedo jest uznawana za praktyczną stronę sofrologii. Większość jej inspiracji została zaczerpnięta z praktyk wschodnich takich jak joga, buddyzm i zen. Alfonso Caycedo dostosował je do współczesnych przekonań i stylu życia.

Czym dokładnie jest metoda Caycedo? Przyjrzyjmy się jej.

Sofrologia - kobieta medytuje w lesie

Relaksacja dynamiczna Caycedo

Relaksacja dynamiczna Caycedo (CDR) jest główną metodą stosowaną w sofrologii. Obejmuje techniki relaksacyjne, ćwiczenia fizyczne i strategie mentalne. Wszystkie mają określone cele, takie jak radzenie sobie z codziennym stresem.

Kiedy ją trenujesz, próbujesz nauczyć się patrzeć do wewnątrz. Po pierwsze zaczynasz uświadamiać sobie swoje ciało. Następnie przechodzisz do swojego umysłu, a na koniec do swoich emocji.

Ten proces uświadamiania pomaga uzyskać lepszą kontrolę nad fizycznym napięciem, myślami i niewygodnymi emocjami. Kiedy to robisz, uczysz się, by zmienić Twoje negatywne nawyki w pozytywne. Z czasem zaczniesz mieć spokojniejszą postawę i osiągniesz większą świadomość wartości własnych i innych ludzi.

Relaksacja dynamiczna Caycedo składa się z dwunastu poziomów, które tworzą spójną, uporządkowaną metodologię. Głównym celem jest rozwijanie, krok po kroku, cielesnej, mentalnej, emocjonalnej, behawioralnej, aksjologicznej i społecznej samoświadomości. Ostatecznym celem jest zmniejszenie stresu.

W ten sposób wykorzystuje się techniki relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe i strategie psychofizyczne. Chodzi o to, aby prowadzić spokojniejsze życie codzienne, tworzyć pozytywne nawyki i rozwijać wartości egzystencjalne.

Sofrologia - spokojna kobieta nad wodą

Specyficzne techniki

Techniki, z których składa się sofrologia zwykle zajmują od 10 do 15 minut. Używasz ich do pracy nad sprawami związanymi z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Zawsze kładzie się nacisk na pozytywne doświadczenia.

Pomyśl tylko, jak negatywne emocje mogą mieć niekorzystny wpływ na równowagę umysłu i ciała. W ten sam sposób pozytywne przeżycia emocjonalne także wpływają na wszystko, co Ciebie dotyczy. Dlatego sofrologia ma na celu pomóc Ci skupić się na pozytywnej stronie Twojego dnia.

Uczy Cię doświadczać pozytywnej strony siebie (pozytywnej somatyzacji) i uświadamiać sobie wszystkie małe, pozytywne chwile, które przydarzają Ci się codziennie. Według dr Caycedo, kiedy robisz coś pozytywnego wobec jakiejś części swojej świadomości, ma to pozytywny wpływ na każdą część Ciebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.