Być może jednym z powodów, dla których naprawdę doceniamy zachody słońca, jest ten sam powód dla którego introwertycy wydają się tak naturalni. To piękno doceniania ciszy i spokoju. Introwertycy są nazywani nietowarzyskimi ludźmi. Nie chodzi o to, że nienawidzą imprez lub tłumów, ale raczej o to, że uważają je za bariery komunikacyjne.
Introwertycy nie uważają samotnej nocy z dobrą kolacją i telewizją za zmarnowany czas. Przeciwnie, uważają te noce za konieczność. Jest to czas rekreacyjny, którym cieszą się przed ponownym wyjściem w świat. Dzieje się tak u jednej trzeciej populacji.
Według Sophii Dembling, psycholog i autorki książki The Introvert’s Way: Living a Quiet Life in Noisy World, introwertycy lubią zagłębiać się w tematy, którymi interesują się z pasją. Niektóre z nich wydają się być sensem życia lub naturą miłości.
Wielokrotnie mylimy nieśmiałość z introwersją. Są to jednak dwie zupełnie różne koncepcje. Nieśmiałość to strach przed społeczną dezaprobatą. Introwersja jest preferowana w środowiskach, które nie są najbardziej stymulujące. Nieśmiałość jest bolesna. Jednak introwersja nie jest.
„Jeśli jesteś introwertykiem, wiesz również, że stronniczość wobec spokoju może spowodować głęboki ból psychiczny. Jako dziecko mogłeś podsłuchać, jak Twoi rodzice przepraszają za Twoją nieśmiałość. Albo w szkole mogłeś zostać popychany, żeby „wyjść ze swojej skorupy”.
–Susan Cain–
Introwertycy czują się samotni w tłumie
Pomimo pozornej sprzeczności, introwertycy czują się samotni wśród wielu ludzi. Wolą wydawać energię społeczną na bliskich przyjaciół, kolegów i ich rodziny. Jak często rozmawiamy, aby wypełnić spokojne przestrzenie? Ile razy marnujemy oddech na bezsensowne rozmowy?
Introwertycy mogą mieć silne umiejętności społeczne i cieszyć się imprezami lub spotkaniami służbowymi. Ale po krótkim czasie wolą wrócić do domu. Słuchają więcej niż mówią, myślą przed rozmową i często czują, że lepiej wyrażają się na piśmie. Unikają konfliktu. Niektórzy mogą się obawiać bezsensownych rozmów, jednak lubią głębokie dyskusje.
Łatwo się nudzą w środowiskach, w których jest wiele osób lub bodźców. To wyjaśnia, dlaczego introwertycy zwracają większą uwagę na szczegóły i czują się przytłoczeni, gdy jest za dużo stymulacji.
„Zawsze mówisz, że ludzie Cię nie lubią, ale ludzie nie mogą lubić czegoś, czego nie ma”.
–Cath Crowley–
Czy mózg introwertyków jest inny?
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda wykryło różne wzory w mózgach ludzi zaklasyfikowanych jako introwertycy. To badanie rzuciło nieco światła na to dlaczego zachowują się w ten sposób. Introwertycy mają większą ilość istoty szarej, która jest również grubsza w pewnych obszarach kory przedczołowej. Obszary te są związane z myśleniem abstrakcyjnym i podejmowaniem decyzji.
Innymi cechami mózgów introwertyków, poza ich bardziej rozwiniętą korą przedczołową, jest ich wyższy poziom aktywności w płatach czołowych i przednim wzgórzu. To sprawia, że ci ludzie lepiej zapamiętują wydarzenia, planują i rozwiązują problemy.
Ludzie ci zwracają większą uwagę na to co dzieje się w ich wnętrzu a nie wokół nich. Z tego samego powodu mają wyższy poziom aktywności mózgu w obszarach nauki, kontroli motorycznej i czujności. To czyni ich bardziej ostrożnymi.
„W poszukiwaniu mądrości pierwszym krokiem jest cisza”.
–Pitagoras–