Myers & Briggs: Dwie gospodynie domowe, które zmieniły psychologię

Test osobowości Myers & Briggs jest jednym z najczęściej używanych na świecie. Ale za tym instrumentem kryje się historia miłości do wiedzy i przeciwstawiania się tradycyjnym zwyczajom.
Myers & Briggs: Dwie gospodynie domowe, które zmieniły psychologię
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 23 czerwca, 2023

Jeśli wspomnimy o Myers & Briggs, prawdopodobnie nie wiesz, o kim mówimy. Z drugiej strony, gdybyśmy wspomnieli o MBTI, prawdopodobnie rozpoznałbyś to jako akronim jednego z najsłynniejszych testów oceny osobowości.

W rzeczywistości MBTI jest jednym z najczęściej używanych testów osobowości na świecie, i to pomimo faktu, że wiele osób nie uznaje go, twierdząc, że nie jest poparty wystarczającymi dowodami naukowymi. Jednak ten instrument, zaprojektowany przez Myers & Briggs, został szczegółowo zbadany i istnieją pewne dowody na jego skuteczność.

Za tym popularnym testem kryje się naprawdę interesująca historia. Myers & Briggs to nazwiska matki i córki. Były to dwie gospodynie domowe, które choć nie były psychologami, dawno temu zaprojektowały system ewaluacji. Nie wyobrażały sobie, że dekady później instrument będzie używany przez wiele organizacji na całym świecie.

„Briggs i Myers były jednymi z pierwszych osób, które dostrzegły, jak masy ludzi głodne są prostych odpowiedzi na problemy dotyczące samowiedzy”.

-Merve Emre-

Myers & Briggs

Myers & Briggs odnosi się do Isabel Myers i Katharine Briggs. Były to odpowiednio córka i matka. Historia zaczyna się od Katharine, kobiety urodzonej w Stanach Zjednoczonych w 1875 roku. Była dociekliwa intelektualnie. Pochodziła z rodziny naukowców i wkrótce wykazała wielką skłonność do studiowania i czytania.

Mimo że w tamtym czasie uważano, iż aktywność intelektualna może zaszkodzić zdolności reprodukcyjnej kobiety, Katharine kształciła się, poszła na studia i uzyskała dyplom z rolnictwa. Później została nauczycielką. Oczekiwano jednak, że po prostu wyjdzie za mąż i urodzi dzieci.

W końcu poślubiła fizyka Lymana Briggsa, który dzielnie wspierał intelektualne przygody żony. Miała ona nawet w domu swój własny pokój, który służył jej za gabinet. Isabel była ich jedyną córką i stała się „obiektem” śledztwa swojej matki.

Różne osobowości
Ideą przeprowadzenia tych ocen jest zrozumienie osobowości na podstawie teorii Carla Junga.

Laboratorium w domu

Narodziny Isabel dały początek duetowi Myers & Briggs. Katharine pomyślała, że dobrym pomysłem byłoby założenie laboratorium badawczego we własnym domu z własną córką. Nazwała to Kosmicznym Laboratorium Treningu Niemowląt.

Katharine uważała, że rodzicielstwo może być naukowo poparte i pozwoliła sobie na przeprowadzanie „małych eksperymentów” z córką, mających na celu obserwację zachowań Isabel. Rezultatem tego był Dziennik Modelu Posłuszeństwa-Ciekawości. Tam zapisała reakcje córki na określone bodźce, ilustrując, jak udało jej się sprawić, by jej córeczka była jednocześnie posłuszna i ciekawa.

Jej intelektualny niepokój doprowadził ją do odkrycia książki Typy psychologiczne autorstwa Carla Junga. Od tego momentu stało się to dla niej punktem odniesienia. Ponadto nawiązała korespondencję z samym Jungiem. Po pięciu latach badań Myers uznała, że warto opracować kwestionariusz, aby ludzie mogli zidentyfikować swoje typy osobowości zgodnie z teorią Junga. Wcieliła swój plan w życie.

Test osobowości Myers & Briggs
Dziś kwestionariusz Myers & Briggs stosuje się w setkach firm na całym świecie.

Kontynuacja pracy

W międzyczasie Isabel wykazała się podobnymi darami do tych, które miała jej matka. Była urodzonym badaczem. Studiowała politologię, ale podobnie jak Katharine, wkrótce zdecydowała się wyjść za mąż. Również w jej przypadku, małżeństwo nie było przeszkodą w jej intelektualnych zagwozdkach.

Isabel kontynuowała pracę, którą rozpoczęła jej matka. Skończyła kształtowanie MBTI lub Myers & Briggs Type Indicator. Zostało ono oparte na typach osobowości ustalonych przez Carla Junga. Isabel wniosła do kwestionariusza własne obserwacje.

Młoda kobieta pomyślała, że test zadziałałby lepiej, gdyby nawiązywał do codziennych sytuacji, aby ludzie mogli łatwiej się zidentyfikować. Od tego czasu kwestionariusz zaczął zyskiwać na popularności. Isabel była również bardzo zainteresowana pisaniem powieści. MBTI pomogło jej ukształtować jedną z jej postaci w powieści, którą opublikowała w 1929 roku.

MBTI lub Myers & Briggs Type Indicator zaczął być używany przez personel wywiadowczy w Stanach Zjednoczonych. Później zaczęło go używać wiele firm oraz kilka uniwersytetów. Obecnie różne organizacje nadal używają tego instrumentu, choć niewiele osób zna jego historię.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.