Inicjatywa w miejscu pracy: jakie ma znaczenie i jak ją rozwijać?

Osoby proaktywne, zdecydowane i elastyczne są wysoko cenione przez firmy. Ale jak rozwijać inicjatywę w miejscu pracy? Dowiedz się tutaj.
Inicjatywa w miejscu pracy: jakie ma znaczenie i jak ją rozwijać?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 20 marca, 2023

Jakie cechy, Twoim zdaniem, powinien mieć dobry pracownik? Oczywiście wszystko zależy od konkretnej pozycji, ale prawdopodobnie przychodzi Ci na myśl, że musi być odpowiedzialny, elastyczny i skrupulatny. Chociaż to prawda, w obecnych czasach zmienił się krajobraz społeczeństwa i firm. Nie wystarczy już być efektywnym pracownikiem. Jedną z cech, która może Cię wyróżnić, jest inicjatywa w miejscu pracy.

Ta kompetencja zawodowa jest jedną z najbardziej pożądanych przez organizacje ze względu na korzyści, jakie niesie ze sobą. Osoba z inicjatywą, przy niezmienionych innych cechach, ma tendencję do odczuwania większej motywacji i zaangażowania w swoją pracę. Dlatego jest wielkim atutem, jeśli chodzi o innowacje i proponowanie ulepszeń w procesach wewnętrznych.

Ale czym dokładnie jest inicjatywa w miejscu pracy? Co możesz zrobić, aby ją rozwinąć? Dowiedz się tutaj.

dziewczyna na rozmowie o pracę
Pracodawcy biorą pod uwagę wykazanie się inicjatywą podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Inicjatywa w miejscu pracy: kompetencja XXI wieku

Aby zrozumieć znaczenie inicjatywy, musimy przyjrzeć się obecnemu rynkowi pracy. W epoce industrialnej zadania były bardziej monotonne i powtarzalne, wymagały rygoru i precyzji, ale nie ciekawości i kreatywności. Jednak obecnie globalizacja i postęp technologiczny oznaczają, że żyjemy według zupełnie innego scenariusza, w którym kluczowe znaczenie mają umiejętności miękkie.

Od pracowników wymaga się umiejętności niezbędnych do działań niemechanicznych, takich jak odporność, praca zespołowa i empatia, a także zdolności adaptacyjnych. No i oczywiście tu pojawia się inicjatywa. Jakość ta rozumiana jest jako gotowość do proponowania i rozwijania zmian, ulepszeń lub adaptacji, które mają pozytywny wpływ na procesy, dynamikę lub wyniki organizacji.

Inicjatywa to umiejętność obserwowania otoczenia i wskazywania, co można zrobić inaczej niż konkurencja. Wiąże się to również z optymalizacją procesów pracy oraz poprawą motywacji i środowiska pracy. Nie polega jednak tylko na proponowaniu nowych produktów czy usług. Oznacza to również posiadanie globalnej wizji, która pozwala wykryć, gdzie i jak interweniować, aby osiągnąć postęp.

Klucze do rozwijania inicjatywy w miejscu pracy

Inicjatywa w miejscu pracy sprzyja organizacjom, ponieważ pozwala im odkrywać siebie na nowo, iść do przodu i uzyskiwać lepsze wyniki. Jest to również pozytywne dla pracownika, ponieważ czuje się on bardziej użyteczny, wartościowy, zmotywowany i zadowolony z codziennej rutyny. Należy jednak pamiętać, że często nie jest na to odpowiednio przygotowany.

Właściwie zazwyczaj nakłania się nas do bycia biernymi podmiotami, odbiorcami informacji i rozkazów. Od najmłodszych lat uczymy się przestrzegać tego, co jest sprawiedliwe i konieczne, ale nie jesteśmy zachęcani do rozwijania krytycznego myślenia, ciekawości i inicjatywy. Dlatego jako dorośli może być nam trudno wdrożyć te umiejętności w środowisku pracy. Jeśli chcesz je poprawić, powinieneś wykonać następujące kroki:

Nie zadowalaj się zgodnością

Wiesz, że w Twojej pracy otrzymujesz wynagrodzenie za wykonanie szeregu stałych zadań. Ale to nie znaczy, że powinieneś zadowolić się minimum. Powinieneś znaleźć sposób na osiągnięcie lepszych wyników, a także sprawić, by proces był łatwiejszy i przyjemniejszy.

Małe zmiany mające na celu poprawę środowiska pracy lub uproszczenie i zwiększenie wydajności pracy mogą mieć duże znaczenie. Staraj się nie utknąć w jednym miejscu. Zastanów się, co możesz poprawić.

Miej proaktywną postawę

Inicjatywa w miejscu pracy jest niezwykle ważna w trudnych czasach. Oznacza to, że zamiast żałować, narzekać lub czuć się zdemotywowanym, jesteś bardziej odporny i elastyczny. Ponadto współpracujesz i szukasz rozwiązań.

Zarówno szefowie, jak i współpracownicy wysoko sobie cenią tę postawę, ponieważ przyczynia się ona do wspólnego rozwoju i sprzyja dobremu środowisku pracy. Ponadto, jeśli przewidzisz potencjalne problemy i zasugerujesz sposoby ich zapobiegania, odniesiesz większy sukces.

Spróbuj i bądź zmotywowany

Osiągniesz znacznie lepsze wyniki, jeśli naprawdę zaangażujesz się w swoje zadania i będziesz czerpać radość z tego, co robisz. Musisz także dbać o swój nastrój i wiedzieć, jak regulować emocje, jeśli chcesz zachować motywację.

Oczywiście nie zawsze czujesz się równie zainspirowany, ale możesz znaleźć pewne zachęty w powtarzalnych i monotonnych zadaniach, wzbogacając się w ten sposób na poziomie osobistym. Na przykład podniesienie poziomu trudności lub wprowadzenie pewnych zmian może być wyzwaniem, którego potrzebujesz, aby nadal być aktywnym i zaangażowanym w swoją pracę.

Pozbądź się strachu przed odrzuceniem

Aby wykazać inicjatywę w miejscu pracy, musisz mieć odwagę proponować, sugerować i uczestniczyć. Posiadanie własnego głosu i sprawienie, by był słyszany, nie zawsze jest takie łatwe. W końcu prawdopodobnie nauczono Cię wykonywać polecenia i uważać, aby nie być zbyt nachalnym. Pozbycie się strachu przed odrzuceniem pozwoli Ci przekazać swojej firmie informację zwrotną, sugerując sposoby, które mogą wymagać poprawy. Pamiętaj, że Twoje własne komentarze i opinie są ważne i wartościowe.

Uważaj na swoją postawę

Kiedy jesteś częścią organizacji, nie tylko wnosisz swój wkład w pracę fizyczną, kreatywną lub intelektualną, ale także wnosisz swój wkład (pozytywny lub negatywny) swoją energią i nastawieniem.

Pozytywny, miły, empatyczny i współpracujący pracownik ma wielką wartość w zespole roboczym. Rzeczywiście, zarażają entuzjazmem i tworzą przyjemne środowisko pracy. Dlatego powinieneś pracować nad tymi osobistymi mocnymi stronami.

Wykaż się dobrym usposobieniem

Codziennie pojawia się wiele okazji, w których możesz wykazać się inicjatywą. Na przykład, gdy do projektu potrzebni są wolontariusze. Oferując swoją pomoc lub podkreślając, że jesteś gotów współpracować przy zadaniach, które niekoniecznie są częścią Twojej normalnej pracy, również pokazujesz zaangażowanie. Może to otworzyć drzwi do awansu, pomóc poprawić relacje ze współpracownikami, a także pozwolić rozwinąć nowe umiejętności i poszerzyć wiedzę.

Doceń swoją pracę

Wreszcie, jak widzisz, wykazywanie inicjatywy w miejscu pracy wymaga dawania z siebie więcej, niż zwykle się od Ciebie oczekuje. Może to być na przykład dodatkowa energia, czas lub wysiłek. Niekoniecznie musisz szukać konkretnej nagrody. Ale ważne jest, aby wiedzieć, jak cenić swoją pracę i wszystko, co obecnie wnosisz i możesz wnieść do organizacji.

Jeśli nie cenisz swojego zaangażowania i nie sprawiasz, że jest zauważalne, możesz stać się sfrustrowany i niezadowolony. Dlatego uzyskanie uznania jest również częścią tego procesu.

Wdzięczny szef z jego pracownikiem
Demonstrowanie inicjatywy w miejscu pracy oznacza docenianie tego, co robisz, a także wnoszenie wkładu i wysiłku.

Firmy wpływają na inicjatywę pracowników

Powyższe wskazówki są skierowane do Ciebie, jeśli jesteś pracownikiem określonego szczebla. Dzięki tym zachowaniom i postawom będziesz w stanie wykazać się większą inicjatywą. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie środowiska sprzyjają kultywowaniu tej cechy. Jednak firmy muszą być otwarte na opinie swoich pracowników. Muszą słuchać ich głosów i dać przestrzeń swoim pomysłom i sugestiom.

Ponadto ważne jest, aby zachęcali i motywowali swoje zespoły oraz oferowali możliwości awansu i plany nagród. Bo jeśli chęć jest jednostronna, to organizacja daleko nie zajdzie. Podejmowanie dodatkowego wysiłku w środowisku, które go nie docenia, nie jest dla nikogo przyjemne.

Rozwijanie inicjatywy pozwoli Ci zwiększyć pewność siebie. Co więcej, możesz być w stanie szukać lub tworzyć dla siebie nowe możliwości, takie, w których możesz nadal rozwijać się zawodowo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fundación Adecco. (2020). 20 competencias contra la exclusión social en el empleohttps://fundacionadecco.org/wp-content/uploads/2020/04/guia-2020.pdf
  • Gander, F., Proyer, R. T., Ruch, W., & Wyss, T. (2012). The good character at work: An initial study on the contribution of character strengths in identifying healthy and unhealthy work-related behavior and experience patterns. International archives of occupational and environmental health85, 895-904.
  • Gerhart, B., & Fang, M. (2015). Pay, intrinsic motivation, extrinsic motivation, performance, and creativity in the workplace: Revisiting long-held beliefs. Annu. Rev. Organ. Psychol. Organ. Behav.2(1), 489-521.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.