Impulsywne myślenie może sprawić, że będziesz nieszczęśliwy

Impulsywne myślenie skłania do szybkiego podejmowania decyzji bez ważenia jakichkolwiek zmiennych. Jak możesz poprawić to podejście?

Kobieta zdominowana przez impulsywne myślenie

Impulsywne myślenie leży u podstaw większości zachowań użytkowników w mediach społecznościowych. W tym cyfrowym scenariuszu zdecydowana większość staje się emocjonalnymi rozumami, zdominowanymi przez umysły, które ledwo analizują to, co przed nimi. W jednej chwili decydują, czy coś im się podoba, czy ma to na nich wpływ, czy nie, a te dane udostępniają w jeszcze krótszym czasie.

Wyciąganie pochopnych wniosków, podawanie błędnych informacji i wiara w teorie spiskowe jest bezpośrednią konsekwencją tego typu podejścia poznawczego. Jest to jeszcze bardziej zaskakujące, ponieważ możesz być osobą całkowicie pogodną, spokojną i zrelaksowaną, a mimo to twój umysł może być zdominowany przez impulsywne myślenie.

Impulsywność nie dotyczy wyłącznie nadpobudliwego i niecierpliwego dziecka lub osoby dorosłej. W rzeczywistości za osobą, która ma niewielki opór wobec frustracji i która zawsze żałuje swoich decyzji, kryje się bezrefleksyjne podejście poznawcze. Co więcej, w ostatnich dziesięcioleciach ten wzór pojawiał się coraz częściej. Spójrzmy.

Za impulsywnym myśleniem stoi brak samokontroli, regulacji emocjonalnej, a także pewne zmiany w niektórych neuroprzekaźnikach.

Błyskawica w kształcie głowy
Osoby o impulsywnych zachowaniach wykazują pewne osobliwości mózgowe.

Impulsywne myślenie

Kupując produkt na platformach internetowych, zazwyczaj czytasz opinie innych użytkowników. W ten sposób masz wrażenie, że poświęciłeś wiele uwagi swojemu zakupowi. Jednak rzadko zadajesz sobie najważniejsze pytanie: czy naprawdę potrzebujesz tego produktu?

Myślenie impulsywne jest zdradzieckie, podstępne i zawsze napędzane natychmiastową nagrodą. Decydujesz szybko, ponieważ chcesz automatycznych wyników. Prawie nie zostawiasz miejsca na refleksję lub analizę, ponieważ oznacza to, że będziesz musiał poświęcić czas na myślenie, a czas jest czymś, czego po prostu nie masz. To wyjaśnia, dlaczego coraz więcej ludzi czuje, że nie kontroluje swojego życia.

Rozumowanie poznawcze oparte na impulsywności skłania do działania i podejmowania decyzji bez brania pod uwagę konsekwencji. Decydowanie o większości spraw w locie, jak mówią, powoduje ciągłe żale. Wzmacnia również negatywny obraz siebie. W rzeczywistości prędzej czy później zaczniesz się zastanawiać, dlaczego wszystko idzie nie tak.

Nasza kultura i świat sieci społecznościowych zachęcają nas do bycia coraz bardziej impulsywnymi i mniej refleksyjnymi.

Impulsywność w mózgu

Impulsywność nie zawsze tłumaczy się cechą osobowości, ale rodzajem osobliwości mózgowej. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski. Badanie twierdzi, że u zwierząt istnieje peptyd, który może wyjaśnić to mentalne podejście.

Jest to hormon koncentrujący melaninę (MCH), neuroprzekaźnik wytwarzany w podwzgórzu, którego zmiana zwiększa zarówno impulsywne myślenie, jak i impulsywne zachowanie. Sugeruje to, że istnieje neurologiczna podstawa tego rodzaju myślenia i zachowania.

Jakie impulsywne myślenie sprawia, że wierzysz

Nie jesteś świadomy tego, jak działa twoje myślenie. Dałeś się ponieść na autopilocie. W rzeczywistości po prostu pozwalasz swojemu umysłowi przejąć wodze i w niewielkim stopniu korzystać z filtrów rozumu, miary i refleksji.

  • Jedną z pułapek impulsywnego myślenia jest to, że sprawia, że wierzysz, iż faktycznie jesteś myślicielem wydajnym i wyrozumiałym. Jednak rzadko monitorujesz, jak podejmujesz decyzje.
  • Dajesz się ponieść wzmocnieniom i natychmiastowym zyskom. Dla twojego umysłu ma znaczenie, co możesz uzyskać tu i teraz. Dążenie do czegoś, co na dłuższą metę będzie lepsze, nie interesuje automatycznego myśliciela.
  • Dokonujesz natychmiastowych osądów.
  • Kierujesz się komponentami emocjonalnymi, nigdy obiektywnymi, racjonalnymi czy nawet logicznymi.
  • Myślenie impulsywne określa prawo najmniejszego wysiłku. Oznacza to, że lepiej oszczędzać zasoby i nie analizować szczegółów.

Celem nowych technologii jest myślenie za Ciebie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w dzisiejszym społeczeństwie jest więcej impulsywnych myślicieli. Może to wynikać z faktu, że nowe technologie, które zawsze starają się ułatwiać nam życie, mają tendencję do myślenia za nas. W rzeczywistości wszystko, czego potrzebujemy, jest nam oferowane w ciągu kilku sekund.

Algorytmy to nasze zewnętrzne neurony, przewidują, co nam się podoba i potrzebujemy, i pokazują nam to gdy tylko wejdziemy na nasze media społecznościowe. Po co się starać? Natychmiast otrzymujemy wiadomości, dane i dostęp do innych witryn. Nie ma potrzeby analizowania, wyszukiwania ani przechowywania informacji. Oferują nam wszystko gotowe, a my to akceptujemy bez rozważania konsekwencji.

W rzeczywistości w cyfrowym świecie wszystko jest szybkie i łatwe. Jednak w prawdziwym świecie sprawy muszą być rozważone bardziej ostrożnie. To nie jest łatwe. To dlatego, że przyzwyczailiśmy się do szybkiego i impulsywnego myślenia. Co więcej, korzystanie z bardziej krytycznego, analitycznego i powolnego myślenia wymaga wysiłku, do którego nie jesteśmy już przyzwyczajeni.

Kobieta patrzy na telefon
Musimy wypracować bardziej cierpliwe, krytyczne i refleksyjne podejście poznawcze.

Myślenie i dokonywanie szybkich osądów czyni nas nieszczęśliwymi

Ludzie, którzy wyciągają pochopne wnioski, są bardziej skłonni do błędów, niepowodzeń i żalu. Rozumowanie automatyczne i podejmowanie decyzji z prędkością światła nie jest supermocarstwem, to wada. To jest coś, co wszyscy odkrywamy z czasem. Wcześniej czy później czujemy się sfrustrowani, niespokojni i nieszczęśliwi.

Dlatego jeśli odkryjesz, że twoje życie jest zdominowane przez wzorzec poznawczy zaaranżowany przez impulsywność, zwolnij. Przejmij kontrolę nad swoim myśleniem i przestań patrzeć na prawdziwe i cyfrowe życie w sposób powierzchowny. Przyjrzyj się bliżej temu, co stanie na Twojej drodze. Bądź krytyczny, ciekawy i rozważny. To będzie dla ciebie bardzo korzystne.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Diniz, G. B., & Bittencourt, J. C. (2017). The Melanin-Concentrating Hormone as an Integrative Peptide Driving Motivated Behaviors. Frontiers in systems neuroscience11, 32. https://doi.org/10.3389/fnsys.2017.00032
  • Noble, E.E., Wang, Z., Liu, C.M. et al. Hypothalamus-hippocampus circuitry regulates impulsivity via melanin-concentrating hormone. Nat Commun 10, 4923 (2019). https://doi.org/10.1038/s41467-019-12895-y
Scroll to Top