Powolne myślenie - jakie wynikają z niego korzyści?

Powolne myślenie promuje powolne, pełne wysiłku i przemyślane podejmowanie decyzji. Pomaga również kontrolować swoje myśli.
Powolne myślenie - jakie wynikają z niego korzyści?

Ostatnia aktualizacja: 05 czerwca, 2022

Choć jako jednostki mamy w pełni rozwinięte powolne myślenie, ludzki umysł ma tendencję do pójścia na skróty. Nastawiony jest na to, aby szybko decydować, oszczędzać energię i zwiększać szanse na przeżycie. Na przykład wyobraź sobie, że nie jesteś w stanie szybko uniknąć tępego przedmiotu zbliżającego się do ciebie. Rzeczywiście, nasze odruchy, jako mechanizmy szybkiego działania, są niezbędne do przetrwania.

W dzisiejszym szybkim stylu życia często odczuwamy coraz większą presję, aby podejmować natychmiastowe, szybkie i skuteczne decyzje, które pozwalają nam sprostać stawianym nam wymaganiom. Prymat tego sposobu działania spycha powolne myślenie na dalszy plan.

Myślenie szybkie i myślenie wolne to dwa sposoby podejmowania decyzji, z których możesz skorzystać w zależności od sytuacji. Jedno nie jest ważniejsze od drugiego i oba są konieczne. Jednak obecnie prędkość wydaje się mieć większą wagę i mniejszą powolność. Na jakich systemach opierają się te dwa sposoby przetwarzania informacji i jakie są korzyści z powolnego myślenia?

Umysł z trybikami
Powolne myślenie wymaga więcej wysiłku i energii, ale ma swoje zalety.

System 1 i system 2

Szybkie myślenie opiera się na tak zwanym systemie 1. Pozwala to na szybkie, automatyczne podejmowanie decyzji przy niewielkim wysiłku lub bez dobrowolnej kontroli (Kahneman, 2012). System jest ekonomiczny, ponieważ wymaga niewielkiej ilości energii, ale nie jest doskonały. W rzeczywistości ta ścieżka przetwarzania jest podatna na błędy systematyczne i błędy systemowe, które ostatecznie wpływają na podejmowane decyzje.

System 1 jest wydajny i pozwala szybko reagować przy niewielkiej ilości dostępnych informacji. Ten system:

  • Kieruje Cię w stronę źródła nagłego dźwięku.
  • Sprawia, że wyglądasz na zdegustowanego, gdy widzisz coś nieprzyjemnego.
  • Umożliwia prowadzenie samochodu lub wykonywanie czynności na autopilocie.
  • Pozwala zrozumieć proste zdania.
  • Pomaga szybko rozpoznawać przedmioty.

Z drugiej strony, powolne myślenie jest determinowane przez system 2, który promuje powolne, wymagające wysiłku i kontrolowane podejmowanie decyzji. Skupia twoją uwagę na czynnościach umysłowych, które tego wymagają, takich jak złożone obliczenia, i wiąże się z doświadczeniem działania, wybierania i koncentracji (Kanheman, 2012).

Ten system przetwarzania nie może działać bez skupionej i dobrowolnej uwagi. Wymaga to większego wysiłku i nakładów energii, więc ciągłe używanie go przez długi czas staje się męczące. Oto kilka przykładów:

  • Obserwowanie i czekanie na zmianę sygnalizacji świetlnej.
  • Znalezienie książki w bibliotece.
  • Porównanie dwóch produktów, aby dowiedzieć się, który jest najlepszy.
  • Sprawdzenie słuszności argumentu.
  • Obserwowanie zachowań w sytuacji społecznej.
  • Słuchanie głosu osoby w hałasie otoczenia.

Aby prawidłowo wykonać każdą z powyższych czynności, musisz kontrolować swoją uwagę i skoncentrować ją na obiektywnym bodźcu. Wymaga świadomej i dobrowolnej interwencji z Twojej strony.

Korzyści z wolnego myślenia

Poniżej omówimy niektóre z najważniejszych korzyści płynących z powolnego myślenia.

1. Pozwala na refleksję i rozważenie alternatyw i konsekwencji

Powolne myślenie i przetwarzanie informacji w powolny i szczegółowy sposób pomaga lepiej zastanowić się nad okolicznościami, w których się znajdujesz, wszystkimi powiązanymi problemami oraz rozwiązaniami, których możesz użyć do ich rozwiązania. W rzeczywistości powolne myślenie umożliwia lepsze powiązanie opcji z ich odpowiednimi konsekwencjami.

Dzięki powolnemu i krytycznemu myśleniu możesz porównywać, przewidywać i wizualizować pierwotne lub wtórne skutki swoich decyzji. Rzeczywiście, te działania można osiągnąć tylko i wyłącznie podróżując ścieżką powolności. Myślenie krytyczne jest bezpośrednio związane ze spowolnionym sposobem myślenia, który wymaga uważnej analizy pomysłów.

2. Zarządza logiką, matematyką i statystyką

Chociaż szybko myślący system 1 może wykonywać podstawowe obliczenia matematyczne, takie jak 2+2=4, napotyka poważne trudności w przeprowadzaniu bardziej złożonych obliczeń, które wymagają głębszego rozumowania. Dlatego, gdybyś musiał przeanalizować i rozwiązać problem matematyczny przy użyciu różnych wzorów, szybkie myślenie byłoby dalekie od sukcesu. Powolne myślenie byłoby o wiele bardziej prawdopodobne.

Podobnie, sprawne i efektywne rozwiązywanie problemów statystycznych wymaga wolnego myślenia. System 1, szybki myśliciel, nie jest dobrym statystykiem. Może oferować automatyczne i szybkie rozwiązania, ale nie może zagwarantować, że odpowiedź będzie poprawna.

3. Poprawia błędy

Aby poprawić błędy, potrzebujesz ciągłego procesu uwagi, który pomoże Ci znaleźć, gdzie jest problem. Wtedy, wraz z innymi wyższymi procesami mentalnymi, możesz skorygować swoje błędy. W związku z tym musisz używać powolnego myślenia. Pomaga w przeprowadzeniu szczegółowej, dokładnej i analitycznej analizy błędu.

Aby rozwiązać błędy, musisz wykonać pracę metapoznawczą, którą można osiągnąć tylko poprzez powolne myślenie. Metapoznanie jako strategia pozwala planować, monitorować, kontrolować i oceniać wyniki uzyskiwane podczas wykonywania zadania.

Podobnie, pozwala ci pomyśleć o procesie poznawczym, którego używasz, zadaniu, które wykonujesz, i strategiach, których używasz podczas całego procesu.

4. Pomaga w dokonywaniu świadomych wyborów

Powolne myślenie pozwala podejmować świadome decyzje. Automatyczne i szybkie procesy osłabiają świadome wybory, ponieważ nie masz czasu na zatrzymanie się i celowe przeanalizowanie alternatyw przed wybraniem jednej.

Kiedy powoli podejmujesz decyzję, wydaje się to bardziej rozsądne, ponieważ zastanawiałeś się nad znaczeniem i konsekwencjami różnych dostępnych opcji. W związku z tym wybierasz ten, który najlepiej pasuje do sytuacji. W rzeczywistości każdy świadomy, kontrolowany, dobrowolny i przemyślany wybór wymaga powolnego myślenia.

Mężczyzna zastanawia się
Powolne myślenie pomaga lepiej zastanowić się nad tym, co zamierzasz zrobić i pozwala przejąć kontrolę nad swoimi działaniami.

5. Ułatwia przestrzeganie zasad

Powolne myślenie, sekwencyjne, ułatwia przestrzeganie zasad. Myśląc szybko, pomijasz zasady krok po kroku, ponieważ szukasz wydajności, ale nie skuteczności. W ten sposób przeskakujesz z jednego etapu na drugi, aby osiągnąć natychmiastowe rezultaty.

Jednak kiedy myślisz powoli, celowo i dobrowolnie, łatwiej jest ci przestrzegać zasad. To dlatego, że jesteś w stanie je zrozumieć, zastanawiając się i szukając ich znaczenia. Ponadto powolne myślenie pozwala rozpoznać, w jaki sposób należy je zastosować i czego oczekuje się po ich wdrożeniu.

6. Kontroluje myśli i zachowanie

Aby regulować swoje myśli i działania, musisz myśleć powoli. Powolne myślenie ułatwia myślenie o tym, co robisz i jakich procesów poznawczych używasz. Patrząc, analizując i zastanawiając się nad własnymi myślami i zachowaniami, możesz zainicjować plany działania, które pomogą ci lepiej zarządzać tymi procesami.

Cała kontrola poznawcza wymaga dobrowolnej, celowej i świadomej interwencji. Pozwala dostosować, regulować i oceniać wszelkie zmiany i implikacje, jakie mogą mieć, zarówno dla funkcjonowania psychicznego, jak i rozwoju relacji.

Wreszcie, szybkie myślenie i wolne myślenie są równie użytecznymi i korzystnymi procesami. Najlepiej nie myśleć o jednym lepszym lub gorszym od drugiego. Zamiast tego skoncentruj się na ustaleniu, kiedy wybrać jedno lub drugie, w zależności od okoliczności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kahneman, D. (2012). Pensar rápido, pensar despacio.Debate.
  • Krauzlis, R. J., Wang, L., Yu, G., & Katz, L. N. (2021). What is attention?. Wiley Interdisciplinary Reviews: Cognitive Science, e1570.
  • Michel, J. B. (2020, January). Thinking fast and slow in medicine. In Baylor University Medical Center Proceedings (Vol. 33, No. 1, pp. 123-125). Taylor & Francis.
  • Sherwood, C. C., Subiaul, F., & Zawidzki, T. W. (2008). A natural history of the human mind: tracing evolutionary changes in brain and cognition. Journal of anatomy212(4), 426-454.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.