“Niewiedza daje szczęście”. To popularne powiedzenie, jak pokazują badania, jest przynajmniej po części prawdą. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Uniwersytecie Lakehead w Kanadzie, wysoki iloraz inteligencji jest ściśle związany z zaburzeniami lękowymi. Istnieje ścisły związek między tymi błyskotliwymi i analitycznymi umysłami a nadmiernym niepokojem i społecznym lękiem.
Niedawno opublikowaliśmy artykuł o widocznej korelacji między kreatywnością a zaburzeniem dwubiegunowym. Należy jednak wyjaśnić, że to, co przedstawiają te badania wcale nie oznacza, że wszystkie osoby mające wysoki iloraz inteligencji lub niezwykłym potencjale twórczym cierpią na zaburzenia psychiczne. Nic bardziej mylnego.
Istnieje związek między zaburzeniami lękowymi a wysoką inteligencją. Zjawisko to może pochodzić z istoty białej mózgu.
Nauka, a zwłaszcza wydziały psychologii wielu uniwersytetów na całym świecie co jakiś czas oferują interesujące informacje, dane podparte dowodami, które mogą nam później pomóc w praktyce klinicznej. Tak więc faktem jest, że istnieje wiele bardzo uzdolnionych osób, które wykazują zachowania i stany, które nie harmonizują zbytnio z ich ponadprzeciętnie rozwiniętym mózgiem. Nie czują się szczęśliwi, są sfrustrowani i nie zawsze podejmują najlepsze decyzje.
Wielu psychiatrów i neuropsychologów na całym świecie często ma ten sam problem: pacjenci z wysokim IQ, którzy cierpią na chroniczny i ogólny lęk. Jaki jest tego powód?
Związek między zaburzeniami lękowymi a wysokim ilorazem inteligencji
Ktokolwiek pracuje w edukacji spotka się z tym bardzo często. Jest wielu genialnych uczniów, którzy charakteryzują się ponadprzeciętną równowagą i spokojem. Innych natomiast szybko frustrują zmiany, widzą przyszłość w czarnych barwach i są bardzo zestresowani, co prowadzi do obniżenia wyników w nauce.
Tscahi Ein-Dor i Orgad Tal, psychologowie z Uniwersytetu Lakehead w Kanadzie, przeprowadzili różne eksperymenty w kilku szkołach średnich i na wydziałach różnych uniwersytetów w celu zbadania tych zachowań, które bardzo wielu studentom utrudniają osiągnięcie osobistego i zawodowego sukcesu. Włączenie do tych badań rezonansu magnetycznego pokazało coś bardzo zaskakującego i nieoczekiwanego.
Istota biała i wysoki iloraz inteligencji
Drobna anomalia w istocie białej może być odpowiedzią dla związku między zaburzeniami lękowymi i wysokim ilorazem inteligencji. Przypomnijmy, że ta struktura, utworzona głównie ze zmielinizowanych aksonów, jest odpowiedzialna za przekazywanie informacji, określa naszą inteligencję i szybkość procesów poznawczych. Angażuje się także w zarządzanie emocjami.
Część naukowców uważa, że wraz z rozwojem inteligencji w człowieku rozwinął się niepokój. Powód? W bardzo konkretnym celu: przewidywanie zagrożeń, aby zdolność do analizy i przetwarzania informacji pomogła nam przetrwać poprzez przewidywanie zagrożeń i ocenianie ryzyka. Oczywiście, w momencie, gdy lęk staje się zbyt silny inteligencja traci cały swój potencjał, ponieważ osoba czuje się dosłownie sparaliżowana.
Charakterystyka osób z wysoką inteligencją i zaburzeniami lękowymi
Ta niewielka anomalia lub wariacja w istocie białej mózgu nie daje 100% pewności, że osoba o wysokich zdolnościach w pewnym momencie swojego życia rozwinie zaburzenie lękowe. Istnieje większe ryzyko, bardziej widoczna podatność na niekontrolowanie emocji i nieradzenie sobie ze stresującymi sytuacjami. Wszystkie te procesy stają się widoczne poprzez następujące cechy:
- Inteligencja wartownika: umiejętność przewidywania zagrożeń i niebezpieczeństw, których inni nie dostrzegają (co w pewnych sytuacjach może być korzystne).
- Nadwrażliwość. Zaburzenia lękowe i wysoki iloraz inteligencji stają się widoczne szczególnie w przypadku niskiej tolerancji niektórych osób, co daje wiele bodźców, które ostatecznie doprowadzają do psychicznego wyczerpania.
- Emocjonalne zarażenie. Inną charakterystyczną cechą bardzo inteligentnych ludzi jest to, że wykazują oni niską “eufatię”, czyli są bardzo wrażliwi na emocje innych, ale nie wiedzą, jak je przefiltrować, poradzić sobie z nimi, oddzielić od rzeczywistości. To prowadzi ich do ciągłego “emocjonalnego zarażenia” związanego z ciągłym zmęczeniem i emocjonalną blokadą.
- Podświadome marnotrawstwo. To ciekawe określenie, które może wydawać nam się dziwne, przedstawia bardzo ważny fakt. Ludzie z wysokim IQ za dużo myślą. Marnują nadmiar mentalnej i emocjonalnej energii na nieistotne sprawy, które w większości przypadków do nikąd ich nie prowadzą.
- Świat jest pełen możliwości i nie mogą żadnej zignorować. Zaburzenia lękowe i wysoki iloraz inteligencji są również widoczne w tej nieumiejętności ustalenia granic, aby odłożyć na bok pewne opcji i wybrać inne. Świat dla nich jest pełen nieskończonych opcji, zmiennych i warunków i nie są w stanie żadnego pominąć.
Jak sobie z tym poradzić?
W tym momencie musimy zadać sobie następujące pytanie: jak sobie z tym poradzić? Jak radzić sobie z nadpobudliwym mózgiem niezdolnym do filtrowania rzeczywistości, która jest zbyt skomplikowana, przepełniona danymi, emocji i bodźcami? Można powiedzieć, że najbardziej wskazane byłoby ograniczyć ten niepokój, zredukować go, uczynić go tak małym, jak to tylko możliwe.
Chociaż może się to wydawać dziwne, to wcale nie jest najlepsze rozwiązanie. Kluczem jest użycie lęku na naszą korzyść, skutecznie zarządzenie nim, wykorzystując jego pełny potencjał.
Ponieważ jeśli ewolucyjnie wysoka inteligencja i niepokój idą w parze, upewnijmy się, że idą w tym samym kierunku. Nauczmy się korzystać z tego połączenia, aby wyczuć to, czego inni nie widzą, przewidywać ryzyko, zdarzenia i prawdopodobieństwa. Ale zróbmy to z równowagą, nakładając odpowiednie filtry, uporządkowanymi ścieżkami, gdzie cała mentalna energia może płynąć w uporządkowany sposób.
Każdy wysiłek będzie tego wart.