Ryzyko depresji - trzy codzienne nawyki, które je zwiększają

Ryzyko depresji - trzy codzienne nawyki, które je zwiększają

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Depresja to bardzo poważny problem, który zawsze powinien być leczony. Ryzyko depresji jest coraz większe.

Niestety w niektórych środowiskach nadal uważa się, że najlepszym sposobem na depresję jest udawanie, że jej nie ma. Ryzyko depresji pomija się, jak gdyby go nie było. Istnieje błędne i krzywdzące przekonanie, że osoby, które na nią cierpią są słabe i nie wysilają się zbytnio, by z niej wyjść. Uważa się, że jest to ich kaprys lub kolejne dziwactwo.

To bardzo poważny błąd, tym bardziej biorąc pod uwagę, że depresja nie wyleczy się sama. Wręcz przeciwnie, nieleczona w odpowiednim czasie może doprowadzić do stopniowego pogarszania się stanu zdrowia i do poważnych chorób zarówno na tle psychicznym jak i fizycznym.

Styl życia jest bardzo ważnym czynnikiem, które może pomagać lub przeszkadzać w walce z depresją. Nasze codzienne nawyki mogą zmniejszać lub zwiększać ryzyko depresji. Niektóre z naszych zwyczajów sprawiają, że łatwiej możemy poczuć się przygnębieni, podczas gdy inne pomogą nam złagodzić objawy i poprawić nastrój. Przedstawimy teraz 3 nawyki, które zwiększają ryzyko zachorowania na depresję.

„Depresja jest karmiona niewyleczonymi ranami na duszy”
~ -Penélope Sweet- ~

zegar

1. Niewłaściwe zarządzanie czasem może zwiększać ryzyko depresji

Rutyna, w szczególności jeśli mieszkamy w wielkim mieście, może doprowadzić nas na skraj załamania nerwowego. Każdego dnia jesteśmy wystawieni na setki bodźców, większość z nich agresywnych. W dużych miastach żyje się atmosferą ogólnego stresu. Ciężko jest znaleźć w tumie przyjazną twarz i wszystko dzieje się w zawrotnym tempie.

Należy pamiętać, że czas wolny nie powinien być jedynie przerwą w obowiązkach, ale też szansą na zatroszczenie się o nasze zdrowie psychiczne. Problem w tym, że przez tak szybki tryb życia i rutynę, często nie wiemy co robić w wolnych chwilach. Czasami po prostu szukamy spokoju i wyciszenia, co pomaga odpocząć, ale musimy pamiętać, że może też zwiększać ryzyko depresji.

Idealnym rozwiązaniem jest dać pooddychać nie tylko ciału, ale i umysłowi. Powinniśmy wybierać zajęcia ciekawe, które sprawią, że będziemy świetnie się bawić. To pozwoli nam naładować baterię zarówno psychiczne jak i fizyczne. Daje nam energię i poprawia nastrój. Świeże powietrze, natura, sport lub uprawianie innych hobby to najlepsze sposoby na walkę z depresją.

2. Niedostateczna ilość snu

Nic nie działa tak dobrze, jak porządny sen. Podczas snu nasz mózg ma czas, by poukładać, uporządkować i przefiltrować informacje. Dobry sen jest nie tylko częścią higieny psychicznej, ale i dobrego zdrowia. Odpoczynek jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania.

Nieprzespana noc lub zły sen mogą szybko doprowadzić do zmian w naszym nastroju. Jednym z pierwszych objawów jest nadwrażliwość, która szybko może zamienić się w depresję. Objawia się przygnębieniem, zirytowaniem i brakiem energii.

twarz mężczyzny na niebieskim tle

Problemy ze snem odzwierciedlają nierozwiązane sprawy i objawiają się uczuciem niepokoju. Jednocześnie brak odpoczynku sprawia, że jesteśmy bardziej wrażliwi, ciężej nam się skupić i rozwiązać problemy. W ten sposób tworzy się błędne koło, który bardzo szybko może doprowadzić do depresji.

3. Zaniedbanie wyglądu zewnętrznego

Jednym z pierwszych oznak depresji jest zaniedbanie wyglądu zewnętrznego. To znak obojętności względem świata i siebie samego. Czasem może chodzić o stan przejściowy, który nie trwa zbyt długo. W innych przypadkach przechodzi to w nawyk i staje się czymś normalnym.

Nie chodzi oczywiście, żebyśmy martwili się o każdy szczegół w naszym wyglądzie, nasz ubiór czy rodzaj uczesania. Chodzi o zdrową równowagę i dbanie o higienę osobistą, mycie się, zakładanie czystych ubrań i ogólny schludny wygląd. To samo tyczy się naszego otoczenia. Powinniśmy też dbać o przestrzeń, w jakiej żyjemy i przedmioty codziennego użytku.

zmartwiona kobieta - ryzyko depresji

Kiedy pojawia się depresja, zarówno porządek w mieszkaniu lub miejscu pracy jak i wygląd przechodzą na drugi plan. Odkładane są na bok podstawowe zasady higieny. Przestaje się też dbać o meble i przedmioty dziennego użytku. Z drugiej strony, dbanie o wygląd i porządek w naszej przestrzeni osobistej może być jednym z czynników, który pomoże poprawić nam nastrój.

W życiu zawsze znajdziemy powody do smutku i problemy. Ważnym jest, byśmy umieli się bronić i dbać o siebie, bo w przeciwnym razie w niektórych sytuacjach negatywne emocje mogą nas przytłaczać. Nie tylko tracimy zainteresowanie życiem, ale zaczynamy chorować. Prowadzenie zdrowego trybu życia i wyeliminowanie szkodliwych nawyków są najlepszym rozwiązaniem w walce z depresją.

To może Cię zainteresować ...
Toksyczne nawyki, które burzą twoje szczęście
La Mente es MaravillosaLeerlo en La Mente es Maravillosa
Toksyczne nawyki, które burzą twoje szczęście

Mimo apetycznego wyglądu, niektóre nawyki są toksyczne i kryje się w nich pułapka. Zwracaj na nie uwagę i zmień je, jeśli to konieczne.