Hormony szczęścia (takie jak serotonina i dopamina) mogą zostać zwiększone poprzez włączenie do swojej codziennej diety określonych produktów spożywczych. Poprawiają one pracę mózgu, pomagają poradzić sobie ze stanem zniechęcenia a nawet mogą zniwelować stany depresyjne. Mogą nam służyć wielką pomocą.
Nie możemy zapomnieć, że neuroprzekaźniki jakimi są hormony szczęścia równoważą nasze ciśnienie tętnicze, poprawiają jakość snu, a co więcej dodają nam energii, dzięki czemu jeszcze lepiej wykonujemy nasze zadania.
Istnieje całe mnóstwo artykułów opowiadających o tym, jakie produkty spożywcze są w stanie leczyć depresję. Do tego typu informacji należy jednak podchodzić ze sporą dozą zdrowego rozsądku, ponieważ nie należy popadać w skrajność.
Istnieją cztery substancje naturalne substancje chemiczne, które nazywa się potocznie „kwartetem szczęścia”: endorfina, serotonina, dopamina i oksytocyna.
Okazuje się jednak, że pewne produkty są w stanie wzmocnić i poprawić wydzielanie substancji znanych jako hormony szczęścia. Dzieje się tak ze względu na ich skład i minerały. W przypadkach osób z depresją, mogą one poprawić samopoczucie i złagodzić negatywne objawy.
Należy jednak pamiętać, że – jak dowodzą liczne badania – żywność cud zdolna rozwiązać wszystkie nasze problemy emocjonalne czy usunąć depresję zwyczajnie nie istnieje. Wiele zależy od naszych zwyczajów i innych codziennych nawyków.
Jedną ze strategii mogących wspomóc leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię jest utrzymywanie zróżnicowanej, odpowiednio zbilansowanej diety bogatej w składniki ułatwiające wydzielanie substancji takich jak hormony szczęścia. Nawet jeśli depresja nie jest naszym problemem, tego rodzaju dieta z pewnością przyczyni się do naszego lepszego samopoczucia.
Hormony szczęścia – żywność, która podnosi ich poziom
Warto zaznaczyć, że poziom hormonów szczęścia waha się w naszym organizmie z rozmaitych powodów. Jedną z nich jest depresja. Istnieje jednak wiele innych przyczyn. Oto inne spośród nich:
- Przechodzenie przedłużającego się stresu.
- Niezdrowa dieta pełna nasyconych tłuszczy, cukru, przetworzonej żywności i innych niezdrowych elementów.
- Choroby tarczycy.
- Przyjmowanie leków obniżających produkcję dopaminy i serotoniny.
Biorąc to pod uwagę, należy pamiętać o tym, jak ważne jest utrzymywanie zdrowej diety. Nie zaszkodzą również regularne wizyty u lekarza w celu przeprowadzenia podstawowych badań kontrolnych.
W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej produktom spożywczym, dzięki którym hormony szczęścia w naszym organizmie podniesie się do odpowiedniego poziomu.
1. Płatki owsiane
Płatki owsiane należą do grupy tak zwanych „inteligentnych węglowodanów”. Istnieją pewne formy żywności, które działają kojąco na nasz mózg. Jednym z takich produktów są właśnie złożone węglowodany – w większości są to produkty pełnoziarniste.
Co ciekawe, wykazują one jeszcze jedną niezwykłą cechę: wspomagają produkcję tryptofanu, niezbędnego aminokwasu, na bazie którego powstaje serotonina – jeden z hormonów szczęścia.
2. Ciecierzyca
Ciecierzyca, znana również jako cieciorka zyskała sobie zaszczytne miano ziarna życia. Jest to stwierdzenie jak najbardziej pewne, gdyż omawiając składniki sprawiające, iż w naszym organizmie wzrasta serotonina i dopamina, ciecierzyca jest ceniona już od wieków.
W wielu krajach już od czasów starożytnych ludzie doceniali i uznawali właściwości tego produktu w poprawianiu nastroju oraz dodawaniu energii. Dlatego właśnie dobry, domowy hummus z odrobiną oliwy z oliwek, czosnku i papryki to jedno z najpopularniejszych dań na Bliskim Wschodzie.
3. Banany
Spośród produktów, dzięki którym w naszym organizmie wzrasta poziom hormonów szczęścia, banan bez wątpienia jest jednym z najlepszych. Oczywiście, sam w sobie nie zwalcza on depresji, ale dostarcza nam zastrzyku cennej energii, optymizmu i zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ wywiera dobry wpływ na nasz mózg:
- Pobudza produkcję tryptofanu.
- Dostarcza nam witaminy A, C, K i B6 – są to składniki niezbędne do syntezy i metabolizmu rozmaitych neuroprzekaźników koniecznych do tego, by powstała hormony szczęścia.
- Banan jest bogaty w naturalne cukry, które w połączeniu z błonnikiem, dostarczają nam dużej dawki energii i siły. Łatwiej jest nam dzięki temu pokonać stany przygnębienia i braku motywacji, tak często towarzyszące nam w codziennym życiu.
4. Łosoś
Ryby morskie takie jak łosoś czy makrela są bogate w witaminy z grupy B. Ten rodzaj niezbędnych składników odżywczych jest niezbędny aby powstały hormony szczęścia.
Jak już kiedyś wspomnieliśmy w jednym z naszych artykułów, nasz mózg do utrzymania zdrowia i odpowiedniego funkcjonowania potrzebuje regularnych dawek kwasu tłuszczowego Omega – 3. Jest on obecny w łososiu. Dzięki temu poprawi się nasza koncentracja, pamięć oraz samopoczucie.
5. Czekolada
Jesteśmy przekonani, że niejeden z naszych czytelników z niecierpliwością wyczekiwał pojawienia się na tej liście właśnie czekolady. Oto i ona! Śmiało możemy codziennie nagradzać się odrobiną tego właśnie przysmaku – najlepiej z rana. Idealną porcją jest jest nie więcej niż łyżka czekolady – najlepiej bez cukru.
6. Ananas
Czasami nie doceniamy korzyści, jakie płyną z jedzenia owoców, które mamy w zasięgu ręki. Ananas bez wątpienia jest jednym z takich produktów – nigdy nie powinno zabraknąć go w naszej diecie. Powód? Jest ich całe mnóstwo:
- Ananas łagodzi stany lękowe i wykazuje działanie przeciwzapalne.
- Jest bogaty w witaminę C, dzięki czemu idealnie pobudza krążenie, wspomaga koncentrację i podnosi poziom naszej motywacji.
- Ananas to świetny pomysł na kolację, ponieważ pomaga nam wydzielać melatoninę, hormon snu.
7. Jajka
W ostatnich latach wiele osób wykreśliło ze swojej listy żywienia jajka, ponieważ uważa się, że podnoszą one poziom cholesterolu w naszym organizmie. Jak jednak donoszą badania naukowe, jajka pomagają nam zadbać o zdrowie, ponieważ dostarczają dobrego cholesterolu znanego także jako HDL. Kluczem jest spożywanie ich w sposób umiarkowany.
Jajka – podobnie jak nabiał – pomagają nam wydzielać tryptofan i dostarczają nam witaminy B6. Substancje te są potrzebne aby powstała serotonina i dopamina.
Być może jeden lub więcej wymienionych w tym artykule produktów stanowi element Twojej codziennej diety. Jeśli tak jest – wspaniale! Gratulujemy Ci mądrych wyborów. Postaraj się sięgać również po pozostałe, a Twój organizm z całą pewnością Ci się odwdzięczy.
Pamiętaj, że zróżnicowana, odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do dobrego zdrowia i samopoczucia. W połączeniu ze zdrowymi nawykami oraz regularnymi ćwiczeniami fizycznymi przyniesie pozytywne rezultaty. W taki sposób w Twoim organizmie pojawią się też hormony szczęścia.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Broguglio, M., Dell’Osso, B., Panzica, G., Malgaroli, A., Banfi, G., Zanaboni Dina, C., Galentino, R., & Porta, M. (2018). Dietary neurotransmitters: a narrative review on current knowledge. Nutrients. 10 (5): 591. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5986471/
- Bruta, K., Vanshika; Bashin, K., & Bhawana. (2021). The role of serotonin and diet in the prevalence of irritable bowel syndrome: a systematic review. Translational Medicine Communications. 6 (1). https://transmedcomms.biomedcentral.com/articles/10.1186/s41231-020-00081-y
- Lindseth, G., Helland, B., Caspers, J. (2014). The effects of dietary tryptophan on affective disorders. Archives of Psychiatric Nursing Journal. 29 (2): 102-107. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4393508/
- Nehlig, A. (2013). The neuroprotective effects of cocoa flavonol and its influence on cognitive performance. British Journal of Clinical Pharmacology. 75 (3): 716-727. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3575938/
- Ramírez-Moreno, J. M., Salguero Bodes, I., Romaskevych, O., & Duran-Herrera, M. C. (2015). Broad bean (Vicia faba) consumption and Parkinson’s disease: a natural source of L-dopa to consider. 30 (6): 375-376. https://www.elsevier.es/en-revista-neurologia-english-edition–495-articulo-broad-bean-vicia-faba-consumption-S2173580815000887
- Rautio, E. (12 de enero de 2023). Foods that can boost your mood. Mayo Clinic. https://communityhealth.mayoclinic.org/featured-stories/mood-boosting-foods
- Serefko, A., Szopa, A., & Poleszak, E. (2016). Magnesium and depression. Magnesium Research. 29 (3): 112-119. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27910808/
- Shabbir, F., Patel, A., Mattison, C., Bose, S., Krishnamohan, R., Sweeney, E., Sandhu, S., Nel, W., Rais, A., Sandhu, R., Ngu, N., & Sharma, S. (2013). Effect of diet on serotonergic in depression. Neurochemistry International. 62 (3): 324-9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23306210/
- The Association of UK Dietitians. (s.f.). Food and mood. Consultado el 21 de noviembre. de 2023. https://www.bda.uk.com/resource/food-facts-food-and-mood.html
- Young, S. N. (2007). How to increase serotonin in the human brain without drugs. Journal of Psychiatry and Neuroscience, 32 (6): 394-399. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2077351/