Hipoterapia – poznaj 6 najważniejszych korzyści z niej wynikających

Chłopiec na koniu - hipoterapia

Hipoterapia, czyli terapia z końmi to stosunkowo nowy trend. W 460 roku p.n.e. Hipokrates mówił o korzyściach płynących z koni w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych. Jednak dopiero w latach 60. ludzie zaczęli używać je jako formy rehabilitacji.

Podczas jazdy konnej pacjent zaczyna stymulować obszary swojego ciała, których nigdy wcześniej nie ćwiczył. To pozwala im poprawić równowagę i mobilność oraz otwiera niesamowitą reakcję komunikacyjną u jeźdźców.

Pacjenci nie muszą jeździć w konwencjonalnej pozycji. Mogą siedzieć tyłem do przodu, stojąc lub w kilku innych pozycjach. Rytm biegu konia jest podobny do ruchów miednicy podczas chodzenia. Dlatego hipoterapia jest idealna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Hipoterapia jest również wysoce zalecana dla osób z autyzmem, zespołem Downa, stwardnieniem rozsianym, porażeniem mózgowym i wieloma innymi podobnymi chorobami.

Głaskanie konia

Należy jednak pamiętać, że jest to alternatywna terapia, która powinna zawsze iść w parze z leczeniem. Jeśli tak nie jest, trudno nam będzie zauważyć poprawę.

Hipoterapia

Zwierzęta często tworzą specjalną więź z ludźmi, a szczególnie dotyczy to koni. Niewerbalna komunikacja między osobą a koniem wzmacnia powstającą więź emocjonalną.

Konie

Słowa nie są potrzebne, aby byli idealnie do siebie dopasowani. Emocje znajdują przestrzeń do przepływu, a relacje między nimi tworzą miłość i zrozumienie, które często są nie do opisania.

Ćwiczenia fizyczne

Podczas hipoterapii pacjent ćwiczy i wykorzystuje wiele różnych mięśni w swoim ciele. Równowaga, siła i zręczność są tu niezbędne. Ponadto pacjentowi zawsze powinna towarzyszyć osoba, która jest zawsze uważna. Ta terapia wspomaga ruchliwość stawów, a także wzmacnia brzuch, pośladki, mięśnie łydek i ramiona. To także doskonała terapia wzmacniająca kręgosłup.

Kolejną zaletą jest to, że temperatura ciała konia pomaga jeźdźcowi się zrelaksować. Wszystkie te korzyści z pewnością sprawią, że będziemy wystarczająco ciekawi, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Z tego powodu jest to kompletny i wysoce zalecany sport.

„Jest szlachetny, silny, wrażliwy, majestatyczny i spostrzegawczy. Koń uczy wszystkich tych, którzy wiedzą jak obserwować.”

-Gabriel Oliverio

Hipoterapia poprawia samoocenę

Hipoterapia pomaga ludziom z każdym rodzajem niepełnosprawności czuć się przydatnymi. Zwierzęta nie osądzają, nie drwią ani nie krytykują. Traktują ludzi jednakowo, bez różnicy. Wiedzą też jak być wdzięcznym za wszelkie okazywanie uczuć i miłości.

Hipoterapia działa jako katalizator bardziej złożonych emocji. Miłość i zrozumienie jakie może dać nam zwierzę, są czasami znacznie bardziej wzbogacające niż to, co niektórzy ludzie mogą zaoferować. To jest coś, o czym wie każdy kto mieszkał ze zwierzęciem.

Zwiększa czas koncentrowania uwagi

Ta terapia poprawia koncentrację i uwagę, co jest naprawdę cenne u osób z ADHD. Pacjent koncentruje się na relacji z koniem, zwiększając w ten sposób domenę przestrzenno-czasową i promując myślenie przedoperacyjne.

Spośród wszystkich pacjentów z ADHD, ta terapia jest szczególnie dobra dla dzieci. Ważne jest szkolenie i zwiększanie ich zdolności do kontrolowania i utrzymywania uwagi.

Dziewczynka na koniu - hipoterapia

Odnosi się to również do sytuacji, gdy efekty osiągane w hipoterapii mają być stosowane w ich edukacji. Z drugiej strony, na poziomie sensorycznym i poznawczym, zwiększa to refleks i stabilność.

Relaksuje i odpręża

Ten rodzaj terapii jest świetnym ćwiczeniem dla uwolnienia umysłu od codziennego stresu. Wielu psychologów zaleca ją, aby poradzić sobie z problemami lękowymi i stresowymi. Podobnie jest w niektórych przypadkach anoreksji i bulimii. Pomaga także ludziom utożsamiać się z innymi osobami, które są poza ich zwykłym kontekstem. Poprawia samokontrolę emocji i uczy pacjentów wyrażania tego co czują w odpowiedni sposób.

W kontakcie z naturą

Pacjent nie czuje, że znajduje się w bardzo formalnym lub sztucznym miejscu, tak jak może czuć się w biurze psychologa. Terapia z końmi pozwala im być na zewnątrz. Te naturalne otoczenie daje pacjentowi możliwość poszerzenia zmysłów. To z kolei poprawia ich samopoczucie.

Kontakt z naturą jest bardzo terapeutyczny i pozwala pacjentowi i zwierzęciu na interakcję w tym samym otoczeniu. Obecnie wielu ludzi praktykuje to na całym świecie. Jest to bardzo rozpowszechnione dzięki swoim niezliczonym korzyściom. Należy jednak pamiętać, że hipoterapia zawsze musi iść w parze ze specjalistycznym leczeniem.

Scroll to Top