Osobowość kameleona - poznaj pewne niebezpieczeństwa z nią związane!

Osobowość kameleona - poznaj pewne niebezpieczeństwa z nią związane!
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2023

Wielu z nas zna kogoś takiego jak ona. Jest słodka, jest uległa i pozwala swojemu partnerowi podejmować wszystkie decyzje. Nie tylko te najważniejsze, ale także te najmniejsze, na przykład co umieścić na liście zakupów. W ten sposób jej partner stał się jej przewodnikiem. Podąża za nim ślepo, bez wahania i bez namysłu. Ta kobieta posiada osobowość kameleona.

Osoby, które cechuje osobowość kameleona, tworzą związki w nierówny sposób. Wierzą, że jeden partner musi wydać rozkazy, a drugi musi im ulegać. Ci, którzy mają ten typ osobowości, czują się zagubieni gdy są z partnerem, który mówi „Ale ja chcę wiedzieć, co Ty myślisz” lub „Musisz mieć własną opinię”.

Dzisiaj przyjrzymy się historii Samanty. Dzięki niej odkryjemy jak wygląda związek z osobą która ma osobowość kameleona. Zobaczymy jakie korzyści z tego czerpią, a także czego im brakuje.

Samanta: kobieta, którą cechuje osobowość kameleona

Od dzieciństwa Samanta była zawsze niepewną i niezdecydowaną dziewczyną. Tak bardzo, że znalazła się w sytuacji gdzie była z dwoma mężczyznami jednocześnie, ale nie była w stanie wybrać żadnego z nich. Jednak coś przykuło jej uwagę. W zależności od tego z kim była, mogła być inną osobą.

Angel, jej kochanek, był fanem piłki nożnej i sportów ekstremalnych. Z tego powodu Samantha stała się pasjonatką piłki nożnej i amatorem mocnych wrażeń. Jednak Ricardo, jej mąż, był poważnym i eleganckim prawnikiem. Kiedy była z nim, zachowywała się elegancko i miała nienaganne maniery.

Kobieta pływająca z meduzami

Samanta czuła się zaniepokojona sposobem w jaki zmieniła się tak bardzo w zależności od tego z kim była. Jednakże nie mogła zerwać ani z kochankiem ani z mężem. Jednak pewnego dnia wszystko się zmieniło. Samanta przyłapała Ricardo w łóżku z kobietą, która pod każdym względem była jej przeciwieństwem. Była też zupełnie inna niż Ricardo, ponieważ była dzika i pełna życia.

Co zrobiła Samanta

To odkrycie zniszczyło ją i strach wypełnił jej życie. Samanta nie zerwała z Ricardo. Zamiast tego zmieniła sposób zachowania. Stała się namiętna i odważna, próbując zaoferować mu to, czego myślała, że on chce. Z powodu tej zmiany nastawienia Ricardo zaczął wierzyć, że ona go zdradza.

Z drugiej strony, zaczęła zachowywać się bardziej elegancko z Angelem. Szukała stabilności i czegoś poważniejszego. Jednak Angel znudził się nią i zaczął skupiać się na innych dziewczynach.

Samanta zachowywała się w jedyny sposób, w jaki wiedziała jak sprawić, by jej związki działały. Jednak w tym przypadku jej osobowość kameleona ją zdradziła. Jej świat wywrócił się do góry nogami, dlatego zamieniła role w tych dwóch związkach, aby spróbować wszystko naprawić. Jednak to nie zadziałało.

Samantha dostosowała się do osobowości swoich partnerów. Jednak po tym co się stało, jej późniejsze zachowanie także się zmieniło i oba jej związki rozpadły się. Samanta nie rozumiała co się stało. Jej nagłe zmiany zachowania sprawiły, że jej relacje się nie udały.

Osobowość kameleona – dostosowywanie się do stylu życia Twojego partnera

Widząc historię Samanty, ludzie z osobowością kameleona zawsze dostosowują się do stylu życia swojego partnera i ich gustów. Krótko mówiąc, ukrywają kim naprawdę są, aby być tym, czego oczekuje od nich druga osoba. Ma to jednak swoje zalety i wady.

Kobieta wzlatująca do góry

Zaletą jest to, że dostajesz partnera, z którym możesz dzielić się wszystkim. Wykonujesz te same czynności, myślisz w ten sam sposób i doskonale się rozumiesz. Oprócz tego, gdy pozostawiasz wszystkie decyzje swojemu partnerowi, zawsze świetnie się z nim dogadujesz!

Wadą jest to, że osoba z tą osobowością zawsze wykazuje tendencję do zadowolenia i poddania się drugiej osobie. Nigdy nie będą wykazywać inicjatywy i po prostu zgodzą się ze swoim partnerem na wszystko.

To kończy się stopniowym niszczeniem relacji i męczeniem drugiego partnera bardzo szybko. Jeśli zawsze myślą o tych samych rzeczach i nigdy nie mają różnych gustów lub pomysłów, to wysoce prawdopodobne jest to, że związek utraci swoją iskrę.

Para na łódkach - osobowość kameleona

Ludzie z osobowościami kameleona są tak adaptacyjni, że całkowicie eliminują element zaskoczenia i spontaniczności w związku.

Przeciwieństwa się przyciągają

Faktem jest, że para nie musi mieć takich samych gustów ani nie czuć pociągu do tych samych czynności. I na pewno nie muszą zmieniać tego co lubią tylko dla swojego partnera. Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić w związku, to po prostu być sobą. Jeśli to zrobisz i zdasz sobie sprawę, że nie jesteś zgodny ze swoim partnerem, najlepiej po prostu się rozstać.

Ludzie z osobowością kameleona wydają się chcieć znaleźć klona. Myśl o zerwaniu z tą osobą lub byciu bez nich przeraża ich na śmierć. W rezultacie po prostu dostosowują się i dopasowują do drugiej osoby. Jednak, jak widzieliśmy na przykładzie Samanty, kończy się to negatywnym wpływem na związek.

Bycie sobą i posiadanie zdrowego poczucia własnej wartości jest bardzo ważne zarówno na poziomie osobistym, jak i na poziomie relacji. Jeśli nie wiesz jak chronić swoją osobowość i po prostu sprzedajesz ją najwyższemu „licytantowi”, Twój brak pewności siebie będzie Twoim upadkiem. Bądź sobą, a odkryjesz bogactwo związków, w których często przeciwieństwa się przyciągają!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.