Harmonijny związek nie zawsze jest czymś łatwym do osiągnięcia. Wyobraź sobie taką sytuację. Dwóch nieznajomych mija się w pociągu. Ich oczy się spotykają się, magia jest natychmiastowa.
Jednak seria nieszczęść rozdziela ich. Ich rodziny się nie tolerują. Zakochani pracują w różnych miastach. Jednak w końcu jedno z nich zdobywa się na heroiczny wyczyn i sprawia, że zostają razem. Wbrew wszelkim przeciwnościom. Ich harmonijny związek przetrwa wszystko, co nastąpi później.
Czy podoba Ci się ta historia? Mogłoby być to scenariusz jakiegokolwiek filmu romantycznego z każdego zakątka świata. A teraz, czy takie historie właściwie znajdują odzwierciedlenie w tym, czym jest tak naprawdę miłość? Czy tworzą one zdrowy i harmonijny związek, czy raczej prowadzą do takiego, gdzie przeważa zależność i toksyczne relacje?
“Nigdy nad tobą. Nigdy pod tobą. Zawsze obok Ciebie.”
-Walter Winchell-
Jak społeczeństwo wpływa na zdrowy i harmonijny związek?
Po pierwsze, ważne jest, abyśmy na nowo przeanalizowali ideał romantycznej miłości, którym jesteśmy “karmieni” od dzieciństwa. Chociaż wydaje się to być trywialne, tak naprawdę to piosenki, historie oraz filmy pokazywały nam nierealistyczne historie oraz błędne przekonanie o tym, jaki powinien być związek. Społeczeństwo wspiera takie ideały poprzez propagowanie tych treści.
“Miłość nie żąda posiadania, lecz ofiarowuje wolność.”
Wraz z dojrzewaniem zaczynamy mieć pewną ideę na temat tego co oznacza zakochanie się oraz czego powinniśmy się spodziewać, kiedy i nam się to przytrafi. Dodatkowo mamy już pewne pojęcie jak powinniśmy się zachowywać oraz kto powinien nas przyciągać. Na przykład, kto powiedział, że szczupłe osoby są atrakcyjniejsze? Nie była to “prawda” zaledwie w ubiegłym stuleciu.
Nie da się temu zaprzeczyć: kultura oraz edukacja posiada przemożny wpływ na rodzaj naszych relacji miłosnych. Dlatego tak istotne jest, aby zmienić obecne kanony. Miłość jest tego warta. Mówią, że jeśli się w kimś zakochujemy, musi być to na całe życie i powinniśmy dać w niej z siebie wszystko. Inaczej będzie to oznaczać, że ponieśliśmy porażkę.
Popularne przekonanie mówi, że osoba, która ma być naszą “lepszą połówką” uzupełnia nas i nikt inny nie będzie w stanie wypełnić tej roli, jeśli stracimy daną osobę. Dlatego robimy wszystko, aby utrzymać przy sobie partnera.
I w taki sposób zdrowy i harmonijny związek przeradza się w toksyczną relację, gdzie emocjonalna zależność przybiera czasem tragiczne rozmiary. Każdy musi całkowicie zapomnieć o swoim poprzednim życiu i od tego momentu robić wszystko wspólnie. Lecz czy tak rzeczywiście wygląda prawdziwa miłość?
Klucz do harmonijnego związku: większa niezależność
W toksycznej relacji zdrowie oraz szczęście drugiej osoby jest stawiane powyżej naszego własnego. Pojawia się zazdrość oraz zaniedbywanie rodziny i przyjaciół, po to, by spędzać więcej czasu z partnerem.
Ta toksyczna i zależna relacja sprawia wyłącznie ból w każdej dziedzinie życia. Może również doprowadzić do sytuacji nadużycia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zamienili romantyczne wyobrażenia o miłości na te bardziej realistyczne.
“Żadna osoba w związku miłosnym nie powinna odczuwać, że musi poświęcić istotną część siebie, aby relacja przetrwała.”
-Mary Sarton-
Zatem jeśli pragniemy sami przekonać się czym jest harmonijny związek, musimy nauczyć się jak o niego dbać. Musimy być świadomi, że kiedy się w kimś zakochujemy, nie stajemy się jednością z drugą osobą. Każda ze stron posiada swoje prawa i potrzeby, które nie mogą być zaspokajane wyłącznie w relacji.
Oczywiście musicie czuć się ze sobą dobrze, dzielić autentycznymi i intymnymi chwilami oraz budować zaufanie, na które składają się więzy miłości. Różnica polega na świadomości, że nie musicie wszystkiego robić razem. Że można zachować swoją niezależność i nadal pielęgnować zdrowy i harmonijny związek.
Dlatego musimy wyznaczyć zdrowe granice oraz pracować nad zaufaniem i otwartością. Jednocześnie nie możemy zapominać o własnej indywidualności i wolności. Każda osoba powinna czuć się swobodnie, by spędzać czas z innymi lub w samotności.
Podsumowując, harmonijny związek opiera się na dawaniu, ale również umiejętności otrzymywania. To szukanie równowagi, gdzie każda ze stron czuje się zdrowa i szczęśliwa, zarówno w związku, jak i poza nim. Miłość to również coś, czego się można nauczyć!
Zdjęcia dzięki uprzejmości Anthony Mapp, Ezra Jeffry i Jen Palmer.