Gotowanie ma działanie terapeutyczne

Gotowanie ma działanie terapeutyczne

Ostatnia aktualizacja: 13 lutego, 2019

Gotowanie jest zajęciem łączącym w sobie sztukę, wiedzę i technikę. Jest to dziedzina, w której kultura spotyka się z uczuciami. Tak naprawdę jemy to, z czego stworzony jest nasz krajobraz. Przygotowujemy dania w oparciu o naszą tradycję i wiedzę oraz z myślą o tych, dla których robimy posiłek.

Na gotowanie można patrzeć z różnych punktów widzenia. Jeden z nich to spojrzenie czysto praktyczne. Gotujesz to, co musisz i przyrządzasz to w jakikolwiek sposób, żeby po prostu zaspokoić potrzeby żywieniowe. Można też na gotowanie patrzeć pod kątem komercyjnym, bo przemysł żywnościowy jest prężnie działającą gałęzią biznesu.

“Kuchnia jest alchemią miłości.”

–Guy de Maupassant–

Jednak najbardziej przyjemnym i kreatywnym punktem widzenia jest ten, który skupia się na radości z procesu gotowania i czerpaniu radości z faktu, że innym podobają się rezultaty naszych działań. Kiedy przygotowujemy posiłki bez pośpiechu i naszym głównym celem jest okazanie miłości tym, którzy są dla nas ważni, gotowanie przestaje być żmudnym obowiązkiem i staje się sposobem wyrażania samego siebie. Może być również narzędziem terapeutycznym.

Gotowanie rozwija świadomość zmysłów

Przyprawy.

Gotowanie to jedna z czynności, które uaktywniają wszystkie zmysły. Nasz wzrok, słuch, dotyk, no i oczywiście smak i zapach są nieustannie stymulowane podczas całego procesu przyrządzania posiłków. To samo dzieje się, kiedy jemy.

Z tego właśnie powodu gotowanie wywołuje prawdziwą eksplozję zmysłów. Jest ono naprawdę kompletnym doświadczeniem. Mało które zadanie daje nam możliwość tak intensywnej stymulacji wszystkich zmysłów jednocześnie.

Gotowanie jest zajęciem kreatywnym

Jednym z najciekawszych aspektów gotowania jest fakt, że rezultat niemal za każdym razem jest inny. Nawet jeśli ta sama osoba przygotuje dwa razy to samo danie, to nie będzie ono smakowało identycznie. Dwie różne osoby mogą coś ugotować według tego samego przepisu i rezultat będzie w każdym przypadku inny. Właśnie to sprawia, że gotowanie jest zajęciem kreatywnym, w którym odzwierciedlona jest osobowość danego człowieka.

Oprócz tego, gotowanie pozwala puścić wodze wyobraźni i tworzyć dowolną ilość kombinacji składników czy wersji danej potrawy. Zmiany i nowe rozwiązania są możliwe na każdym etapie gotowania. Czasem zmieniamy samą technikę przyrządzania jakiegoś dania, a innym razem sposób jego podawania. Możemy wypróbować jakiś nowy składnik w starym przepisie albo dodać inną niż zazwyczaj przyprawę. Gotowanie to kreatywność w czystej postaci.

Cierpliwość i koncentracja

Gotowanie z mąki i jajek.

Gotowanie składa się z kilku następujących po sobie etapów. Jako że najczęściej nie można przejść do kolejnej części zadania jeszcze przed zamknięciem poprzedniej, to cały proces wymaga od nas cierpliwości. Czasu gotowania zazwyczaj nie da się przyspieszyć.

Jednocześnie przygotowanie posiłku wymaga koncentracji i wykonywania kilku zadań, często jednocześnie. Na przykład odstawiasz ciasto do wyrośnięcia a w tym czasie przygotowujesz nadzienie. Albo kiedy coś się gotuje, Ty przygotowujesz składniki potrzebne do następnego etapu procesu. Dzięki takiemu ćwiczeniu rozwijasz swoją koncentrację i zdolność wykonywania kilku zadań jednocześnie.

Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji

Ważną cechą gotowania jest jego nieprzewidywalność. Na przykład kiedy coś gotujesz i nagle okazuje się, że kurczak się przypalił, bo zająłeś się czymś innym. Albo jakiś produkt po obróbce termicznej nie ma takiej konsystencji, jakiej się spodziewałeś. Każdy z tych malutkich problemów wymaga rozwiązania. Im większy jest problem, tym bardziej musi się pogimnastykować Twój mózg w takich sytuacjach.

Tak naprawdę przygotowanie każdego posiłku wymaga podjęcia całej serii decyzji. W przepisie może być podane, że należy coś piec przez 10 minut, ale nagle widzisz, że to za mało czasu. Musisz szybko przeanalizować sytuację i zastanowić się nad tym, co powinieneś zrobić. Gotowanie rozwija zatem Twoją umiejętność podejmowania decyzji.

Gotowanie to dobra zabawa, która odpręża

Gotowanie warzywa i grzyby.

Przy odrobinie pozytywnego podejścia gotowanie staje się relaksującym zajęciem. Ważne jest, aby nie gotować w pośpiechu ani nie oczekiwać idealnych efektów. Najlepiej jest przygotować wszystko w spokoju i mieć otwarty umysł.

Warto również przekonać się, jak przyjemne może być wspólne gotowanie z partnerką albo przyjaciółmi. Podanie własnoręcznie przygotowanego posiłku osobom, które są dla Ciebie ważne to wspaniały dowód na to, że chcesz o nich zadbać.

Żeby gotowanie sprawiało nam przyjemność, wcale nie musimy być w tej dziedzinie ekspertami. Wystarczy mieć plan i odpowiednie nastawienie. Każdy z nas może się cieszyć tym zajęciem, a jego psychologiczne i społeczne korzyści są naprawdę nieocenione. Nie czekaj zatem i ugotuj coś ciekawego jeszcze dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Duncombe, L. W. (2004). Comparing learning of cooking in home and clinic for people with schizophrenia. American Journal of Occupational Therapy. https://doi.org/10.5014/ajot.58.3.272
  • Bier, N., MacOir, J., Joubert, S., Bottari, C., Chayer, C., Pigot, H., … Team, S. (2011). Cooking Shrimp á la Créole: A pilot study of an ecological rehabilitation in semantic dementia. Neuropsychological Rehabilitation. https://doi.org/10.1080/09602011.2011.580614

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.