Powtarzanie mantry może ukoić twoje zmysły

Powtarzanie mantry może ukoić twoje zmysły

Ostatnia aktualizacja: 09 września, 2018

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się marzyć aby coś ukoiło myśli, które rozpraszają cię, czy nawet wpędzają we frustrację? Czy słyszałeś o tym jak pomocne może być w tym powtarzanie mantry? Czy kiedykolwiek próbowałeś przekonać się co stanie się kiedy zaczniesz wypowiadać któryś z tych dźwięków, słów, czy fraz? Możesz wierzyć lub nie, ale każde powtarzanie mantry odbywające się z przekonaniem i szacunkiem jest w stanie ukoić Twój umysł.

Mantra” to słowo pochodzące z sanskrytu i oznacza “narzędzie lub instrument umysłu”. Są to powtarzane słowa, frazy, czy nawet krótkie dźwięki. Możemy używać ich jako formy relaksacji, lub medytacji. Mogą to być dźwięki tak proste jak słynne Om, możemy jednak wypowiadać dłuższe frazy.

Mantry pełnią funkcję duchowej formuły. Powtarzane wielokrotnie mają zdolność transformacji świadomości oraz aktywacji naszych punktów energetycznych. To pozwala nam na osiąganie stanów głębokiej koncentracji.

Jak powtarzanie mantry koi umysł?

Różne badania skupiały się na korzyściach mantry. Przykładowo magazyn Brain and Behavior odkrył w swoim nowym badaniu, iż ciche powtarzanie słów do samego siebie uspokaja część naszego umysłu, która odpowiada za ciągle myślenie o innych rzeczach.

Medytująca kobieta

Choć wiadomo już, że medytacja może wpływać na mózg, naukowcy wciąż odszyfrowują to co dzieje się, kiedy powtarzamy proste słowo, frazę, czy dźwięk.  To badanie wykorzystywało funkcjonalny rezonans magnetyczny, aby śledzić przepływ krwi w mózgu osób powtarzających w ciszy pojedyncze słowo, którzy dopiero rozpoczynają medytację.

Obrazy pokazały ogólne zmniejszenie aktywności (lub brak aktywności) mózgu podczas cichego powtarzania, w szczególności w sieci wzbudzeń podstawowych. Sieć ta odpowiedzialna jest za samokontrolę i samoocenę. Można więc powiedzieć, że powtarzanie mantry wydaje się naprawdę uspokajać nasze wewnętrzne myśli.

Sieć wzbudzeń podstawowych mózgu odpowiedzialna jest za myśli, które pojawiają się gdy jesteśmy sami i nikt nas nie zaczepia. W takich chwilach nasz umysł jest zajęty, choć czujemy się jakby nie robił nic. Sieć wzbudzeń podstawowych sprawia, że mózg kroczy, myśli o przeszłości, zastanawia się nad przyszłością i na przykład wyobraża sobie co myślą o nas inni.

Powtarzanie mantry może zablokować sieć kroczących myśli. W ten sposób można wytłumaczyć kojący wpływ mantry.

Wykonaj test z mantrą “Om”

Sylaba Om uważana jest za źródło wszystkich sylab, czy mantr. Uważa się, że tego rodzaju mantra zawiera twórczą moc i pierwotną energię, niczym sadzonka drzewa.

Ćwicz Om na początku i końcu sekwencji jogi lub podczas sesji oddychania, relaksacji i medytacjiaby ukoić swój umysł. Możesz nawet dodać inne mantry, aby zobaczyć co się stanie.

  • Usiądź w wygodnej pozycji. Przykładowo użyj pozycji medytacji (w tym pozycji siedzącej na krześle).
  • Weź głęboki wdech przez nos.
  • Zamknij oczy.
  • Zacznij akcentować sylabę Om.

Om składa się z następujących dźwięków: A + O + M

  • A: otwórz usta. Niech początek dźwięku bierze się z tyłu jamy ustnej. Kieruj przepływ powietrza ku punktowi między brwiami. Kontynuuj wydobywanie dźwięku w trakcie wydechu. Nie przejmuj się robieniem hałasu, powinieneś czuć wibracje w ustach i gardle.
  • O: dźwięk i usta powinny nadal rezonować rozprzestrzeniając dźwięk po całej klatce piersiowej i dalej wzdłuż ciała.
  • M: umieść język na podniebieniu zbliżając się do końca wydechu. Na sam koniec powinieneś wydać delikatny dźwięk nosowy.
Symbol powtarzanie mantry

Jak wspomnieliśmy wcześniej, mantry mogą pomóc w odzyskaniu kontroli nad umysłem pozbywając się myślenia o zmartwieniach i niepokoju.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.