Kreatywność - jak szybko i łatwo można ją zwiększyć?

Kreatywność - jak szybko i łatwo można ją zwiększyć?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy jesteś kimś, kto uważa, że kreatywność jest przereklamowana? A może jesteś dokładnie przeciwnego zdania twierdząc, że wciąż ludzkość potrzebuje nowych, wspaniałych pomysłów? Czy pozwalasz innym mieć oryginalne pomysły? Uważasz, że Twoja kreatywność pozwala Ci wnieść coś nowego do świata? Coś, co zmieni życie zarówno Twoje, jak i innych ludzi?

Wszyscy ludzie mogą wytrenować swój umysł, aby zwiększyć swoją kreatywność. Ale aby to zrobić, musisz uwierzyć w to, że jest ona naprawdę bardzo przydatna.

“Bez wątpienia kreatywność jest najważniejszym zasobem ludzkim ze wszystkich dostępnych. Bez niej nie byłoby postępu, a my na zawsze powtarzalibyśmy te same wzory i zachowania”.
Edward de Bono

Kreatywność w życiu codziennym

Jest prawdą, że twórcze umysły zawsze będą wysoko cenione. Z drugiej jednak strony kreatywność może nam również pomóc w codziennym życiu, zarówno w przypadku małych, jak i dużych problemów. Pomaga nam także wymyślić genialne rozwiązania problemów, które nie zostały jeszcze rozpracowane”normalną” drogą.

Właściwie to, o czym tu mówimy, nie polega na tym, żeby mieć mózg podobny do Alberta Einsteina. Raczej chcielibyśmy się skupić na tym, jak rozwinąć naszą kreatywność tak, aby była ona bardziej innowacyjna i skuteczniejsza. Kreatywność to nie tylko cecha, jaką mają artyści, pisarze czy wielcy przedsiębiorcy. Daje nam ona cały potencjał innowacji w każdej części naszego życia.

9 pomysłów na bycie bardziej kreatywnym

Wiele osób uważa, że nie mogą stać się bardziej kreatywnymi ludźmi, ale są w błędzie. Wszyscy możemy co najmniej trochę poprawić swoją własną kreatywność w stosunku do tego, co mamy teraz. A właściwie to zapewniając niewielkie ćwiczenia dla naszego mózgu, możemy być dzięki temu trochę bardziej kreatywni każdego kolejnego dnia.

Skupianie się na różnego rodzaju nowych pomysłach jest jednym ze sposobów na tworzenie coraz lepszych idei i rozwiązań. Istnieją również znane i sprawdzone sposoby na ułatwienie przepływu projektów. To część całego procesu. Oto kilka rad i wskazówek, które pomogą Ci lepiej wytrenować swój umysł, dzięki czemu Twoja kreatywność zauważalnie się poprawi.

Mózg

“Każdy jest utalentowany na swój sposób. Wynika to z tego, że każdy, kto jest człowiekiem, ma coś własnego do wyrażenia”.
-Brenda Ueland-

Zapomnij o wynikach

Na początku musisz pamiętać o jednej kluczowej sprawie. Ważną rzeczą jest sam proces, a nie rezultat końcowy. Cieszenie się procesem kształtowania idei da Ci wolną wolę myślenia o alternatywach i możliwość uzyskania szerszego wglądu w daną koncepcję. Rezultat jest wynikiem takiego twórczego procesu, który musi mieć Twoją pełną uwagę, aby przynieść spodziewane tego owoce.

Zignoruj wszelką krytykę, nią zajmiesz się we właściwym czasie

Osoba kreatywna musi stać się odporna na krytykę, która nie jest konstruktywna. Dotyczy to zarówno krytycznych uwag ze strony innych ludzi, jak i samego siebie. Ani krytyka, ani samokrytyka nie pozwalają Ci jasno myśleć oraz ograniczają swobodę rozumowania. Nie marnuj na to swojej cennej energii.

Bądź pełen współczucia oraz zrozumienia dla siebie samego i odważnie stwórz sobie własną swobodę. Zapewne popełnisz sporo błędów i pomyłek. Ale jednocześnie dostaniesz w zamian coś naprawdę wspaniałego, jeśli tylko pozwolisz sobie puścić wodze swojej wyobraźni.

Zrelaksuj się

Stres jest jednym z głównych wrogów zabijających kreatywność. Co prawda w niektórych przypadkach nieco podwyższony poziom stresu może okazać się pomocny, aby zakończyć to, co musisz zrobić. Ale jeśli chodzi o tworzenie, musisz być w pełni spokojny. Jak myślisz, dlaczego jest tak wielu ludzi, którzy mają świetne pomysły pod prysznicem, w trakcie wieczornego spaceru lub podczas robienia zupełnie przyziemnych rzeczy, takich jak mycie naczyń? Ponieważ Twój umysł się wtedy całkowicie odpręża.

Zapisz lub zarejestruj swoje pomysły

Jedną z rzeczy jest posiadanie dobrego pomysłu, a druga – nadania mu odpowiedniej formy. Kształtowanie pomysłu może zająć trochę czasu, a czasem pomysł powstaje w najbardziej niewygodnej dla Ciebie chwili. Jeśli go zapiszesz, otrzymasz dwie rzeczy: po pierwsze, nie zapomnisz tego.

Zapisywanie pomysłów

Po drugie, nie będzie zajmować Twojego umysłu, kiedy będziesz pochłonięty innymi sprawami. Zapisanie pomysłu pozwoli Ci pozbyć się presji. Będziesz w stanie do niego wrócić, kiedy będziesz tego potrzebować i kiedy będziesz chciał.

Dużo czytaj

Jedną z najbardziej stymulujących czynności dla mózgu jest czytanie. Czytanie książek pod pewnymi względami zwiększa Twoje wrażenia i kreatywność. Ponadto czytanie tworzy nowe połączenia neuronalne w naszym mózgu. Jest to proces znany jako neuroplastyczność.

Regularnie ćwicz medytację

Medytacja, w takim stopniu, że pomaga nam zrelaksować się fizycznie i psychicznie, ułatwia również proces twórczy. Co więcej, rodzaj medytacji zwanej uważnością nakłania nas do skupienia się na danej idei, a nie do odwrócenia od niej swojej uwagi. Jest to bardzo przydatna umiejętność podczas procesu twórczego i znakomicie stymuluje kreatywność.

Medytacja nad wodą

Prowadź zdrowy styl życia

Alkohol, palenie tytoniu, zażywanie narkotyków, siedzący tryb życia i zła dieta są głównymi wrogami dla mózgu. A zwłaszcza twórczego mózgu. Wyeliminowanie toksyn z Twojego ciała i ćwiczenia fizyczne zwiększą Twój poziom energii i poprawią tym samym kreatywność.

Odważ się opuścić swoją strefę komfortu

Problemem wielu osób jest to, że próbują tworzyć nowe pomysły bez opuszczania swojej strefy komfortu, co ogranicza ich możliwości. Ale wielkie idee nie rozumieją granic typu “polityczna poprawność”, “tradycja” czy “strefa komfortu“. Zazwyczaj wymagają one odwagi i światłego myślenia tak, aby spojrzeć poza te ograniczenia.

Pomyśl o problemie w zupełnie inny, nowy sposób

Absolutnie wszystkie pytania i problemy, które pojawiają się wokół Ciebie, mogą zostać skutecznie rozwiązane na wiele różnych sposobów. W rzeczy samej czasami rozwiązaniem dla danego problemu nie jest znalezienie kreatywnego rozwiązania, ale stworzenie jego opisu lub przeniesienie problemu w inny, kreatywny sposób do innej, łatwiejszej do opanowania rzeczywistości.

Posiadanie wielu pomysłów nie oznacza posiadania wielu dobrych pomysłów

Bycie bardziej kreatywnym i posiadanie wielu pomysłów nie oznacza, że wszystkie Twoje pomysły są naprawdę dobre, użyteczne lub cenne. Pisarz musi dużo pisać, aby stworzyć coś naprawdę dobrego. To samo dzieje się z malarzem, rzeźbiarzem lub kompozytorem. I reguła ta tak naprawdę sprawdza się w każdej możliwej sytuacji.

W rzeczywistości najmądrzejsi lub najbardziej kreatywni nie są ci z nas, którzy wymyślają rzeczy o największej wartości. To raczej domena tych, który w pełni wykorzystują takie pomysły. To przecież tak prosta sprawa… Może niektórzy potrzebują do uzyskania tego celu większych nakładów pracy niż inni, ale w końcu tylko ten, kto jest gotów bardzo dużo przegrać, jest tym, który ma szansę uzyskać coś naprawdę dobrego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.