Nastawienie jest najpotężniejszą siłą do zmian

Zmiana nie zawsze jest łatwa, ale jest pierwszym krokiem do osiągnięcia zdrowszego, pełniejszego i szczęśliwszego życia.
Nastawienie jest najpotężniejszą siłą do zmian
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2024

Nastawienie jest najpotężniejszą z posiadanych przez nas sił, mimo to tak często je ignorujemy. Robimy wszystko co w naszej mocy, by zepchnąć je na boczny tor, obwiniamy innych za to co nas spotyka, narzekamy na wszystkie nasze problemy i czujemy, że jesteśmy ofiarami zbiegu okoliczności.

Musimy zadać sobie następujące pytanie: z jakim nastawieniem przechodzimy przez życie? Zastanowienie się nad tą kwestią oraz określenie roli jaką odgrywa we wszystkim nasze nastawienie pomoże nam stać się znacznie bardziej świadomymi powodów, dla których nie wszystko układa się tak, jak byśmy sobie tego życzyli.

Nawet kiedy szeroko otworzymy oczy, zobaczymy że nasze problemy nie są tak straszne jak mogłyby się wydawać.

“Nastawienie może być zaraźliwe. Czy warto zarazić się twoim?”

-Dennis i Wendy Mannering-

Wybierz nastawienie w każdej okoliczności

Możemy decydować o tym jak radzimy sobie z różnymi okolicznościami, ponieważ przynajmniej nad tym mamy kontrolę. Nastawienie jest naszą najpotężniejszą bronią, bo to dzięki niemu możemy zmienić to co dzieje się wokół nas, lub przynajmniej sposób w jaki stawiamy temu czoła. Akceptujemy, czy też odrzucamy rzeczywistość? Narzekamy, czy idziemy dalej naprzód?

Powiedzmy, że masz partnera, który stale narzeka. Twoje nastawienie krok po kroku staje się coraz bardziej negatywne, stajesz się zgorzkniała. Wiesz o tym, że to dobry człowiek, jednak nie jesteś szczęśliwa w tej relacji.

Trwasz w niej jednak nie podejmując żadnych zmian. Tymczasem starasz się zmienić swojego partnera. To własnie jego obwiniasz za to, że wasza relacja się nie układa.

Smutna kobieta z kwiatami i liśćmi

Z zewnątrz lepiej widać, co powinniśmy zrobić. Mamy dwie opcje: pierwsza to zaakceptować naszego partnera takim, jaki jest – kochać go i znosić bez pragnienia zmiany jego postępowania. Drugą opcją jest rozstanie i pozwolenie mu na bycie szczęśliwym z kimś innym.

Jak widzisz, nastawienie jest najpotężniejszą siłą jaką posiadamy, ponieważ pozwala nam na wydostanie się z niepożądanej sytuacji. Obejmuje to wszystko: podejmowanie decyzji co do nas samych, zmienianie siebie, a nie oczekiwanie na działanie drugiej osoby.

To samo podejście zastosować można do innych okoliczności. Kiedy wpadamy w długi, kiedy jesteśmy bezrobotni lub chorzy, lub kiedy odchodzi członek naszej rodziny.

Narzekanie jest bezużyteczne. Podobnie jak zaklinanie nieba, wygrażania na niesprawiedliwość świata oraz robienie z siebie ofiary i siedzenie z założonymi rękami.

Nie ma sensu doszukiwać się winnych, skoro tacy nie istnieją. Jaki jest sens w nieakceptowaniu wydarzeń zgodnie z ich biegiem? Zadajemy bezużyteczne pytania, takie jak: “dlaczego ja?”, “co ja takiego zrobiłam?”.

“Nic nie jest ani dobre, ani złe. To nasze myślenie czyni je jednym lub drugim.”

William Shakespeare

Nastawienie to najkrótsza droga do szczęścia

Nastawienie to najpotężniejsza siła do zmian, podejmowania decyzji i podążania w innym kierunku. Z odpowiednim nastawieniem możemy odnaleźć szczęście, albo je przy sobie zatrzymać. Pamiętaj o tym, że szczęście bierze się z wewnątrz, a nie tego co nas otacza.

Dzięki potędze naszego nastawienia możemy dostrzec, że niemożliwe nie istnieje i że wcale nie musimy czuć się przytłoczeni okolicznościami.

Bez względu na powagę sytuacji, czy jest to utrata pracy, czy popadanie w długi – wreszcie wyjdziesz z tego i pokonasz tę sytuację. Nastawienie jest naszą wewnętrzną siłą.

Pozytywne nastawienie do życia

Czasami jednak nasze emocje zduszają tę iskierkę nadziei. Niektóre problemy zdają się być większe, niż na początku.

Prędzej czy później, nie będziemy mieli innego wyjścia niż zaakceptowanie sytuacji i podążanie naprzód. Dlaczego nie zrobić tak na samym początku? Po co jest nam to złe samopoczucie?

Ważne jest, aby zaufać sobie i nie pozostawać wewnątrz strefy komfortu. Jeśli tak właśnie będziemy postępować, to zamiast rosnąć będziemy maleć. Ze środka obserwować będziemy jak nasza strega robi się coraz węższa, aż w końcu wcale nie będzie komfortowa i poczujemy się przytłoczeni przez okoliczności.

Nie musimy obawiać się zmian. Zmiany w gruncie rzeczy są nowymi możliwościami, nowymi początkami, nowymi kierunkami. To prawda, że coś zostawimy za sobą.

To co nadejdzie może jednak zaoferować nam coś nowego, jeśli posiadamy odpowiednią cierpliwość i inteligencję, możemy obrócić je na swoją korzyść. Okazja do nauki, do poprawy, dojrzewania i uświadamiania sobie, że potrafimy radzić sobie z rodzącymi się problemami.

Nie zapominajmy o tym, że nastawienie jest najpotężniejszą siłą do zmian. Możemy podjąć decyzję o wydostaniu się z sytuacji, której nie możemy znieść. Możemy akceptować to, czego nie lubimy, przestać to odrzucać i wreszcie ruszyć naprzód.

Często bywa, że zastanawianie się nad przyszłością sprawia, że wydaje się ona trudniejsza niż jest w rzeczywistości. Dzięki własnemu nastawieniu możemy decydować o czymś tak prostym i jednocześnie ogromnie ważnym, jak nasze spojrzenie na przyszłość.

Mała zmiana w nastawieniu może mieć duże znaczenie. Dzięki niemu “niemożliwa” sytuacja stanie się możliwa do opanowania, zaś bolesna okoliczność stanie się szansą na wzmocnienie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.