Głębokie przetwarzanie: kiedy wszystko musi mieć znaczenie

Osoby wysokowrażliwe charakteryzują się głębszym i bardziej refleksyjnym przetwarzaniem rzeczywistości. To dlatego, że muszą znaleźć sens w każdym doświadczeniu i sytuacji. Czy to brzmi znajomo?

dziewczyna z kwiatami na głowie reprezentująca syndrom grzecznej dziewczynki

Czy jesteś jedną z tych osób, które często czują się rozczarowane zbyt powierzchownym światem? Czy uważasz, że w społeczeństwie, w którym pozory są wszystkim, niezwykle trudno jest znaleźć sens w swoim środowisku? Co więcej, czy w teraźniejszości, w której dominują kruche relacje i siła bezpośredniości, niezwykle trudno jest znaleźć sens życia? Jeśli tak, być może jedną z Twoich cech jest głębokie przetwarzanie.

Zdarza się to wielu z nas. W niektóre dni wszystko wydaje się płynąć tak szybko, że brakuje Ci odwagi i siły oraz strategii dostosowania się do zmian. Nie wspominając już o ogromnej ilości informacji, które otrzymujesz każdego dnia. Jak więc poradzić sobie ze wszystkimi otaczającymi Cię bodźcami?

Cechowanie się mentalnym podejściem, które wymaga skrupulatnej analizy każdego aspektu i subtelności otoczenia, sprawia, że świat wydaje Ci się chaotyczny. Jak możesz przetwarzać to, co się z Tobą dzieje, podejmować dobre decyzje i kierować swoją podróżą przez życie, kiedy wszystko jest tak głośne i skomplikowane? Dowiedzmy się.

„Myśli rozplątują się, gdy przechodzą przez usta i koniuszki palców”.

-Dawson Trotman-

Mózg głębokiego przetwarzania
Ci, którzy wykazują głębokie przetwarzanie, są zwykle również wrażliwi emocjonalnie.

Głębokie przetwarzanie

Głębokie przetwarzanie to zdolność do uporządkowania każdego otrzymanego bodźca i informacji w skrupulatny, analityczny i refleksyjny sposób. Główną cechą tej metody, jest jej cel: odnalezienie sensu. Polega to na czerpaniu wartości z treści, uczeniu się na doświadczeniu i posiadaniu logicznego wyczucia każdej sytuacji.

Mózgi wykazujące tę cechę mają większą skłonność do obserwacji i łączenia się z otoczeniem. Są jak gąbki sensoryczne. Przypominają anteny zdolne do wychwytywania większych bodźców, ale z potrzebą znalezienia sensu we wszystkim, co do nich dociera. To jest ich największy problem.

Cecha ta pochłania wiele zasobów umysłowych i emocjonalnych. Ma na celu powiązanie każdego z Twoich doświadczeń z wcześniejszą wiedzą oraz z Twoimi własnymi wartościami, bagażem wspomnień i intuicją, abyś mógł znaleźć swój sens. Może to być męczące i frustrujące. To dlatego, że nie wszystko, co Cię otacza, zawsze ostatecznie ma sens.

“Cicha woda brzegi rwie.”

-Przysłowie-

Skąd wiesz, czy cechuje Cię głębokie przetwarzanie?

Chociaż wszyscy stosujemy głębokie przetwarzanie w określonych momentach, niektórzy robią to stale. Wyjaśniają to pewne cechy osobowości. Dlatego niektórzy, ze względu na swój sposób bycia, muszą poświęcać więcej czasu na analizę każdej sytuacji, rozmowy, wydarzenia.

Oto oznaki, że podlegasz głębokiemu przetwarzaniu:

  • Spędzasz godziny, a nawet dni, myśląc o czymś, co niedawno Ci się przydarzyło. Możesz spędzić całą noc, myśląc o rozmowie, którą z kimś przeprowadziłeś.
  • Myślenie na tym poziomie skrupulatności wyczerpuje Cię i sprawia, że czujesz się przygnębiony.
  • Jesteś niezwykle spostrzegawczy. Czujesz potrzebę przyjrzenia się błahym aspektom, na które nie wszyscy zwracają uwagę.
  • Często podlegasz wrażliwości sensorycznej. Oznacza to, że głośne lub jasno oświetlone miejsca Cię przytłaczają.

Wysoka wrażliwość i poszukiwanie sensu

Osoby wysoko wrażliwe (HSP) mają tendencję do przejawiania tego wzorca przetwarzania. Głębia obserwacji, zrozumienia i pozyskiwania informacji z otaczającego kontekstu jest definiującą cechą tej osobowości.

Badanie przeprowadzone przez Biancę Acevedo, naukowca z Wydziału Psychologii i Nauk o Mózgu na Uniwersytecie Santa Barbara (USA), wykazało, że wysoce wrażliwi mężczyźni i kobiety wykazują większą świadomość i reaktywność na wszystkie bodźce środowiskowe. Nie tylko są bardziej dotknięci środowiskiem, ale także wykazują większą ostrożność podczas rozpatrywania każdej sytuacji. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego pokazuje, że ich mózgi mają pewne cechy szczególne, które wyjaśniają tę cechę.

W ich mózgach większą aktywację wykazują sieci nerwowe związane z uwagą, a także hipokamp i wyspa (związane z przetwarzaniem poznawczym). Istnieje więc podłoże neurologiczne, które leży u podstaw tej szczególnej cechy.

Cel leżących u podstaw neurologicznych podstaw

Umysł osoby bardzo wrażliwej rzadko odpoczywa. Często jednostki te wpadają w nieskończone labirynty analiz i gubią się na długie godziny w swoich refleksjach. Dla nich każdy gest zawiera tysiące ukrytych znaczeń. Mogą analizować w myślach ostatnie rozmowy przez wiele dni.

Osoby te będą umieszczać najbardziej przyziemne sytuacje pod mikroskopem analizy mentalnej w poszukiwaniu niepozornych aspektów. Dlaczego jednak bardzo wrażliwy mózg potrzebuje tak głębokiego przetwarzania? Dr Elaine N. Aron wyjaśnia, że ta cecha osobowości mogła być w przeszłości zaletą ewolucyjną. Zdolność do analizy i wrażliwość mogą pomóc jednostce przewidywać ryzyko i podejmować lepsze decyzje dla grupy społecznej.

Jednak takie sytuacje powodują zmęczenie poznawcze. Uporczywe poszukiwanie sensu jest często nieskuteczne, a nawet rozczarowujące. Dodaj do tego ogromną ilość informacji kontekstowych oraz niepewność i dwuznaczność, które istnieją w wielu relacjach, a zrozumiesz wyjaśnia dyskomfort, jaki często odczuwają ludzie w takiej sytuacji.

Wysoce wrażliwi ludzie są jak obiektyw ogromnego aparatu fotograficznego. Mogą uchwycić więcej danych, ale muszą je skrupulatnie przetworzyć, aby mieć pełną panoramę otaczającej ich rzeczywistości.

Smutna kobieta siedząca ćwicząca głębokie przetwarzanie
Głębokie przetwarzanie potęguje wyczerpanie psychiczne, a nawet niepokój.

Co możesz zrobić, jeśli odczuwasz zmęczenie?

Humanistyczny psychoterapeuta Rollo May twierdził, że wolność człowieka jest równoznaczna z istnieniem przerwy między bodźcem a reakcją. Innymi słowy, nie wszystko, co nas otacza, musi być podatne na analizę czy uporczywe poszukiwanie sensu. Czasami warto wiedzieć, jak zdecydować, co zasługuje na naszą uwagę, a co nie.

Głębokie przetwarzanie wymaga dużego wysiłku umysłowego. Z tego powodu nie jest to coś, co warto robić przez cały czas. Co więcej, nie wszystko, co Cię otacza i Ci się przytrafia, musi coś znaczyć. Na przykład pewna negatywna reakcja Twojego partnera niekoniecznie oznacza, że przestał Cię kochać – może po prostu być zmęczony.

Czasami nie wszystko, co Ci się przydarza, oznacza, że musisz podjąć jakąś decyzję. Są chwile, kiedy wystarczy zaakceptować to, co się stało i pozwolić sobie odejść. Niedziałanie też jest decyzją. Pamiętaj, że w tym szybkim i chaotycznym świecie musisz wiedzieć, na czym skupić swoją uwagę. Nauczenie się tego zmniejszy Twój niepokój i poprawi Twoje samopoczucie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Acevedo BP, Aron EN, Aron A, Sangster MD, Collins N, Brown LL. The highly sensitive brain: an fMRI study of sensory processing sensitivity and response to others’ emotions. Brain Behav. 2014 Jul;4(4):580-94. doi: 10.1002/brb3.242. Epub 2014 Jun 23. PMID: 25161824; PMCID: PMC4086365.
  • Acevedo BP, Santander T, Marhenke R, Aron A, Aron E. Sensory Processing Sensitivity Predicts Individual Differences in Resting-State Functional Connectivity Associated with Depth of Processing. Neuropsychobiology. 2021;80(2):185-200. doi: 10.1159/000513527. Epub 2021 Feb 9. PMID: 33561863.
Scroll to Top