Georg Wilhelm Friedrich Hegel i pięć jego powiedzeń

Georg Wilhelm Friedrich Hegel był ważną postacią w dziedzinie filozofii. Dzisiaj przyjrzymy się pięciu jego wypowiedziom.

Georg Wilhelm Friedrich Hegel.

Georg Wilhelm Friedrich Hegel (1770-1831) był jednym z najważniejszych filozofów swoich czasów. Jego prace należą do najtrudniejszych do interpretacji dla badaczy, ponieważ Hegel starał się objąć jak najwięcej tematów. Jednak oprócz swoich studiów filozof ten pozostawił po sobie kilka powiedzeń, nad którymi warto się zastanowić. W tym artykule przyjrzymy się pięciu z nich. Może uda Ci się nawet rozpoznać kilka z nich.

Nie należy zapomnieć, że Hegel jest uważany za przedstawiciela filozoficznego idealizmu. Do jego najwybitniejszych dzieł należą Nauka logiki, Fenomenologia ducha, Filozofia ducha subiektywnego, Filozofia prawa i Encyklopedia nauk filozoficznych. Teraz przyjrzymy się pięciu powiedzeniom Georga Wilhelma Friedricha Hegla.

Stare książki

1. Błędy popełniają tylko odważni

„Mam odwagę się mylić”.

Pewnie kilka razy słyszałeś pierwsze z powiedzeń Hegla. Pomyłki są niestety nadal czymś, co nie podoba się dzisiejszemu społeczeństwu. Strach przed popełnieniem błędu wydaje się być nie do zniesienia. Jednak właśnie dzięki takim sytuacjom najwięcej się uczysz.

Generalna Rada Psychologii Hiszpanii (COP) twierdzi, że „ strach nie jest nieruchomym stanem emocjonalnym”, ale karmi przerażające bodźce, oczekiwania i samokrytyczne myśli. Jest to błędne koło powodujące negatywne doświadczenia i uporczywe ruminacje. Jak jednak uciec od tych tendencji i powstrzymać się od przebywania w niekończącym się kręgu? Posiadając odwagę popełniania błędów.

2. Spokój zawsze wygrywa

„Kto pokonuje gniew, pokonuje wrogów”.

To drugie zdanie Hegla pozwala zastanowić się nad tym, jak ważne jest nauczenie się lepszego zarządzania emocjami, zwłaszcza tymi związanymi z gniewem lub wściekłością. Te emocje skłaniają Cię do działania bez myślenia o konsekwencjach. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że zaczniesz żałować swoich działań.

Bez spokoju, jak wskazuje Hegel, trudno jest pokonać wrogów, ponieważ traci się kontrolę, a co za tym idzie, wszelkie szanse na zwycięstwo. Medytacja, ćwiczenie uważności lub uprawianie jogi to czynności, które mogą pomóc Ci poprawić zarządzanie swoimi emocjami. Oczywiście możesz również poprosić o profesjonalną pomoc.

3. Aby zajść daleko, potrzebujesz pasji

„Możemy z całą pewnością stwierdzić, że nic wielkiego na świecie nie zostało osiągnięte bez pasji”.

W tym trzecim zdaniu Georg Wilhelm Friedrich Hegel porusza temat pasji. Entuzjazm, który skłania Cię do wyznaczania celów, które chcesz osiągnąć z zapałem. Nawet jeśli słyszysz słowa „mylisz się” lub „to nigdzie Cię nie zaprowadzi”, pasja jest jak silnik, który popycha Cię do działania, bez względu na trudności, jakie napotkasz po drodze.

Czy jednak potrzebujesz wyłącznie pasji? Nie, potrzebujesz też dyscypliny do realizacji projektów, pomysłów i przedsięwzięć. Niemniej jednak pasja jest odpowiedzią na pytanie, które możesz często zadawać: “dlaczego to robię?” Jeśli odczuwasz entuzjazm wobec tego, co robisz, nie będziesz miał problemu z udzieleniem sobie odpowiedzi.

4. Trudna decyzja

„Prawdziwe tragedie na świecie nie są konfliktami między dobrem a złem. To konflikty między dwiema dobrymi rozwiązanami”.

Czwarte z powiedzeń Hegla zachęca do refleksji nad podejmowaniem decyzji. Każdy zna różnicę między dobrem a złem, więc wybór między tymi dwiema opcjami nie jest trudny. Którąkolwiek wybierzesz, wiesz, co może się wydarzyć dalej. Co jednak, jeśli musisz wybrać między dobrem a dobrem?

Kiedy wybierasz między dwiema możliwymi dobrymi decyzjami, czujesz strach, że się pomylisz. Ponieważ obie opcje są wykonalne, Twoja niepewność jest większa. Co więcej, jeśli jest to ważna decyzja, musisz mieć jeszcze więcej odwagi. Analiza wszystkich alternatyw może pomóc w dokonaniu właściwego wyboru.

Dwie drogi

5. Pragnienie wszystkiego pozostawia Cię z niczym

„Ten, kto chce wszystkiego, w rzeczywistości niczego nie chce i nic nie dostaje”.

To ostatnie z powiedzeń Georga Wilhelma Friedricha Hegla mówi o chciwości i pragnieniu wszystkiego. Jeśli zawsze chcesz mieć wszystko, tak naprawdę nie określasz, jaki jest Twój cel. W konsekwencji nie prowadzi to donikąd, ponieważ tak naprawdę nie wiesz, czego chcesz.

Być może powinieneś zadać sobie pytanie: „Czego chcę?” Odpowiedź da Ci wyobrażenie o tym, dokąd się udać, jakie decyzje podjąć, na czym się skupić… Ponieważ pragnienie wszystkiego czasami jest równoznaczne z pustką.

Czy słyszałeś kiedykolwiek o Heglu? Czy rozpoznajesz niektóre z tych fraz? Jak widać, wszystkie zachęcają do zajrzenia w głąb siebie, aby zastanowić się nad różnymi aspektami, mogłyby ulec poprawie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Hegel, G. W. F. (2017). Fenomenología del espíritu. Fondo de cultura económica.
  • Hegel, G. W. F., & Larroyo, F. (1917). Enciclopedia de las ciencias filosóficas. Librería General de Victoriano Suárez.
  • Hegel, G. W. F., & Marx, K. (1955). Filosofía del derecho (pp. 7-22). Buenos Aires: Claridad.
  • Hegel, G. W. F., Mondolfo, R., & Mondolfo, R. (1968). Ciencia de la lógica. Buenos Aires: Solar.
  • Martín, F. N. (2014). Lecciones sobre la filosofía del espíritu subjetivo. I. Introducciones de GWF Hegel, trad. de Ñ. de Alberto Ciria y Juan J. Padial. Cuadernos de filosofía, (63), 97-98.
Scroll to Top