Może jeszcze nie tak dawno byłeś przykładem ludzkiej sprawności. Budziłeś się rano pełen energii i prawie nie zdając sobie z tego sprawy, bez wysiłku wypełniłeś wszystkie swoje obowiązki i cele na dany dzień. Jednak w ostatnich miesiącach masz siłę jedynie na odłożenie zadań na kiedy indziej. Gdy wszystko Cię przytłacza, po prostu nie masz na to siły.
Ciągła prokrastynacja wpędza Cię natomiast w poczucie winy. Jakby niemożność poradzenia sobie z zadaniami nie była wystarczająca, poczucie winy dodatkowo karze Cię za brak zdecydowania i produktywności. To jak życie w naprawdę małej i ciasnej przestrzeni mentalnej, pozbawionej dopływu świeżego powietrza.
To naturalne, że czujesz się przeciążony i od czasu do czasu zwalniasz. Co się jednak dzieje, gdy nie jesteś w stanie wziąć na siebie najmniejszej odpowiedzialności i wydaje się, że świat wali się wokół Ciebie? Co zrobić, gdy wszystko Cię przytłacza?
Musisz się dowiedzieć, dlaczego czujesz się tak przytłoczony. Jest wysoce prawdopodobne, że jest to nic więcej niż poziom stresu, który nagromadziłeś w czasie, ale nie udało Ci się nad nim zapanować.
Gdy wszystko Cię przytłacza…
Kiedy wszystko Cię przytłacza, czujesz się uwięziony przez negatywne myśli, nieprzyjemne emocje i nieokreślone dolegliwości fizyczne. Może się to objawiać zmęczeniem, rozstrojem żołądka, bólem głowy, a nawet problemami z zasypianiem. Najgorsze jest spostrzeżenie, że spada Twoja produktywność i zdolność do wywiązywania się z codziennych obowiązków.
Jeśli identyfikujesz się z tą sytuacją, powinieneś wiedzieć, że uczucie przytłoczenia jest naprawdę powszechnym stanem. W końcu żyjemy w niepewnych czasach i ten kontekst ma ogromny wpływ na naszą psychologię. Nie jest to jednak nowe zjawisko. Istnieje dobrze znany akronim (VUCA), który jest używany od dziesięcioleci do opisania tego typu sytuacji.
Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Georgia State University (USA), zmienność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność to stany, które zwykle definiują każdą trudną sytuację. Istnieją również inne dodatkowe czynniki w naszym obecnym kontekście społecznym, które mogą pośredniczyć w tej percepcji. Na przykład uczucie, że problemy się piętrzą.
Powody, dla których tak się czujesz
Z reguły głównym powodem, dla którego czujesz, że wszystko Cię przytłacza, jest stres. W momencie, gdy wymagania środowiskowe przerastają Twoje zasoby fizyczne, emocjonalne i intelektualne, jesteś przeciążony.
Istnieje również więcej wyzwalaczy:
- Radzenie sobie z konfliktem lub problemem relacyjnym. Może on dotyczyć partnera, członków rodziny, współpracowników itp.
- Strata bliskiej osoby w ciągu ostatnich kilku miesięcy
- Problemy zdrowotne
- Problemy finansowe
- Traumatyczne przeżycie
- Obecność niewykrytego zaburzenia psychicznego, takiego jak depresja
- Bycie na etapie przejściowym, do którego wciąż się dostosowujesz
Kiedy życie Cię przytłacza i czujesz, że nie możesz znieść zbyt wiele na raz, musisz wyznaczyć granice i uniknąć pułapki przekonania, że musisz bardziej się starać.
Co możesz zrobić, gdy wszystko Cię przytłacza
Kiedy czujesz się przytłoczony, prawie wszystko Cię irytuje. Dlatego oczywiste jest, że masz dużo do przeformułowania. Najważniejsze zmiany związane są z Twoimi „meblami” psychologicznymi. Nadszedł czas, aby umieścić każdy mebel na swoim miejscu, otworzyć okna i pozwolić, aby Twoja mentalna przestrzeń się dotleniła. Tylko wtedy będziesz wystarczająco spokojny, aby odzyskać energię.
Oto kilka przydatnych strategii:
1. Technika uziemiająca 5-4-3-2-1
Kiedy wszystko cię przytłacza, Twój umysł wciąż myśli o tym, co powinien robić, ale wciąż tego nie robi. Masz obsesję na punkcie tego, co może się wydarzyć jutro i pojutrze, co prowadzi do całkowicie katastrofalnych pomysłów. Jeśli tak się czujesz, ta technika uziemiająca oparta na uważności na pewno Ci pomoże.
Celem jest wyciszenie umysłu i skupienie się na tym, co tu i teraz.
- Wymień pięć rzeczy, którymi jesteś teraz otoczony.
- Wymień cztery rzeczy, które słyszysz.
- Zwróć uwagę na trzy rzeczy, których możesz dotknąć.
- Wąchaj strony książki lub świecy zapachowej.
- Włóż coś smacznego do ust, aby spróbować.
2. Wyłącz uprzedzenia poznawcze, takie jak „Muszę się bardziej starać”
Przyzwyczaiłeś się, że możesz sobie ze wszystkim poradzić, ale nadszedł czas, kiedy nie możesz już tego robić. Twoje ciało i umysł powiedziały Ci, że wystarczy. Jest to dla Ciebie wezwanie do przebudzenia, abyś skorygował wiele stronniczych pomysłów, które wzmacniasz.
Nadszedł czas, aby zaakceptować fakt, że myśli typu „Muszę się bardziej starać” lub „Muszę zrobić wszystko, bo nie będę się dobrze czuć ze sobą”, negatywnie wpływają na Twoje zdrowie psychiczne.
3. Ustal priorytety
Jeśli wszystko Cię przytłacza, nadszedł czas, aby przeanalizować, co konkretnie psuje Ci nastrój i pozbawia Cię siły. Możesz wziąć ołówek i kartkę papieru i sporządzić listę priorytetów w swoim życiu. Wypisz też sprawy, które są drugorzędne. Ustalanie priorytetów i odkładanie na bok tego, co kradnie Twój wolny czas, spokój i poczucie satysfakcji jest niezbędnym ćwiczeniem zdrowotnym.
4. Zacznij od małych kroków
Na etapie, gdy całe życie splątane jest w supeł i wszystko Cię dusi. Po prostu zrób sobie przerwę. Musisz się rozłączyć. Nie należy jednak uciekać się do absolutnej bezczynności i hibernacji. Lepiej iść dalej, ale powoli, na nowych zasadach. Od teraz stawiaj krok po kroku.
Kiedy czujesz, że nie jesteś w stanie nic zrobić, odłóż na bok swoje zadania, ale każdego dnia wyznaczaj sobie cel, jakkolwiek by on nie był znaczący. Możesz na przykład kupić książkę, wybrać się na spacer, spędzić trochę czasu w górach lub w lesie, spotkać się z kimś, z kim można porozmawiać… To są podstawowe zadania. Możesz stopniowo dodawać bardziej złożone, aby wrócić na właściwe tory. Ale rób to spokojnie i upewnij się, że nadal ustalasz priorytety.
Wreszcie, jeśli masz do czynienia ze szczególnie stresującą sytuacją i czujesz się przytłoczony jakimiś zadaniami lub obowiązkami, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą. Chociaż takie sytuacje są częste, zwykle są to doświadczenia tymczasowe, które ustępują samoistnie po kilku dniach. Jeśli masz trudności z radzeniem sobie z tego rodzaju stanem umysłu, nie wahaj się poprosić o pomoc.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bodenhausen, Galen V.; Peery, Destiny (2009-03-01). “Social Categorization and StereotypingIn vivo: The VUCA Challenge”. Social and Personality Psychology Compass. 3 (2): 133–151. doi:10.1111/j.1751-9004.2009.00167.x
- Dhabhar FS. The short-term stress response–mother nature’s mechanism for enhancing protection and performance under conditions of threat, challenge, and opportunity. Front Neuroendocrinol. 2018;49:175-192. doi:10.1016/j.yfrne.2018.03.004
- Yaribeygi H, Panahi Y, Sahraei H, Johnston TP, Sahebkar A. The impact of stress on body function: A review. EXCLI Journal. 2017;16:1057. doi:10.17179/excli2017-480
- Harvard Business School. How to deal with constantly feeling overwhelmed. Harvard Business Review