Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że rodzina wpływa na Twój związek. Ale nie trać nadziei, jeśli masz problemy. Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci poradzić sobie z konfliktem w rodzinie!
Jeśli Twoja rodzina wpływa na Twój związek, wszystko może się bardzo skomplikować. Być może będziesz zmuszona radzić sobie z sytuacjami, na które nie będziesz przygotowana i o które nie prosiłaś. Chociaż możesz nie patrzeć na to w ten sposób, to kiedy wybierasz swojego partnera, wybierasz również jego rodzinę.
Spięcia między dwoma rodzinami, konflikty i kłótnie występują bardzo często. Co więcej, magazyn Psychology Today opublikował badanie, które udowodniło, że trzy na cztery pary mają znaczące problemy ze swoimi teściami. Wykazało ono również niepokojący wskaźnik: otóż aż 60% kobiet ma problemy z matkami swoich partnerów.
“Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób.”
-Lew Tołstoj-
Pod pewnym względem przypomina nam to wspaniały film Stanleya Kramera, Zgadnij, kto przyjdzie na obiad. W tym filmie młoda kobieta decyduje się przyjąć oświadczyny czarnoskórego mężczyzny i przyprowadza go do domu, aby przedstawić go swoim rodzicom.
Sposób, w jaki jej rodzice reagują na całą sytuację stanowi doskonałą ilustrację tego, o co chodzi w takich konfliktach. Rodzice często są przekonani, że dobrze wychowali swoje dzieci i zaszczepili w nich określone wartości, ale koniec końców wybierają one partnerów, którzy nie do końca wpasowują się w oczekiwania rodziny.
Rodzice często postrzegają swoje dzieci jako wolne osoby, które są zdolne do podejmowania własnych decyzji. Patrzą na nie jak na swoje osobiste projekty, na które mogą przelewać swoje własne ideały. Dlatego też, gdy wchodzą z kimś w związek, rodzice są często rozczarowani.
Kiedy Twoja rodzina wywiera wpływ na Twój związek, musisz o tym porozmawiać. W przeciwnym wypadku zbudujesz podstawy związku na niepewnym gruncie.
Między młotem a kowadłem: kiedy Twoja rodzina odrzuca Twojego partnera
Istnieje wiele różnych rodzajów rodzin. Jak powiedział Oscar Wilde, nie ma niczego bardziej zapieczętowanego i tajemniczego niż dom, w którym widać zaciągnięte zasłony i nikt nie wie, kto tam wchodzi. Oczywiście niektórzy rodzice są stabilni emocjonalnie i rozumieją granice. Są w stanie nawiązać pełne szacunku i zdrowe relacje z partnerami swoich dzieci.
Jednak czasami dzieje się inaczej. Czasami dynamika danej rodziny jest toksyczna, kontrolująca, a nawet autorytarna. Z łatwością można wejść z kimś w związek, nie mając żadnej świadomości toksycznej dynamiki rodzinnej.
Klasyczny przykład stanowią problemy z teściami, jednak często zapominamy o innych problemach. Może pojawiać się rywalizacja między rodzeństwem, trudni kuzyni, krytyczne ciotki i wujkowie, czy dziadkowie, który wtykają we wszystko nos.
Rodzina może przypominać własny mały wszechświat, którym żądzą jego własne prawa i dynamika. Możesz być skonfliktowana ze starszymi krewnymi, którzy starają się narzucić swój autorytet, lub z pasywno-agresywnymi matkami. Bardzo często pojawiają się nieporozumienia związane z wychowywaniem dzieci, podobnie jak kłótnie na temat polityki i religii.
Możesz czuć, że rodzina Ciebie nie akceptuje i że nie jesteś wystarczająco dobra. Kiedy pojawia się coś takiego i zaczyna wywierać na Ciebie wpływ, wszystko wybija się z rytmu. Kiedy rodzina przekracza wyznaczone granice, musisz znaleźć sposób, aby zmienić sytuację, nie wywołując jednocześnie żadnych szkód. To może być bardzo trudne.
Co zrobić, gdy rodzina wpływa na Twój pogrzeb
Niektóre osoby decydują się na najbardziej ekstremalne rozwiązania. Na przykład zmuszają swojego partnera, aby dokonał wyboru między nimi a swoją rodziną. Niektóre osoby opowiadają się po którejś ze stron. Inni wybierają milczenie i pozwalają, żeby wszystko toczyło się swoim tempem.
Czasami stają się kozłami ofiarnymi, które znoszą wszystko z miłości do swojego partnera. Bez względu na to, jaką ścieżkę wybiorą, prędzej czy później znajdą się w centrum jakiegoś konfliktu.
Chociaż odcięcie się od rodziny partnera wydaje się często kuszące, zazwyczaj nie rozwiązuje problemu. Na szczęście istnieją lepsze opcje. Oto kilka strategii, które mogą okazać się pomocne:
- Zadbaj o stałą komunikację ze swoim partnerem. Musisz dać mu znać co czujesz w związku z tym, co się dzieje. Unikaj krytyki. Po prostu postaraj się wyrazić prawdę na temat tego, co się dzieje, nie ubliżając ani nie urażając nikogo.
- Każda rodzina jest inna. Należy odróżnić to, co jest akceptowalne od tego, co nie jest. Istnieje różnica między okazywaniem wyrozumiałości a pozwalaniem, aby inni źle Cię traktowali.
- Ustal ze swoim partnerem swoje limity. Oboje powinniście mieć jasność co do tego, co Wam odpowiada i gdzie biegnie granica. Nawet jeśli razem z partnerem zgadzacie się w każdej kwestii, musisz opracować zasady dotyczące Waszych rodzin, aby każdy wiedział na czym stoi.
- Powinnaś również powiedzieć rodzinie co denerwuje Cię lub rani w ich zachowaniu. Krytyczna teściowa, nietolerancyjny brat, kontrolujący ojciec… Ćwicz asertywność i wyrażaj swój dyskomfort, aby zrozumieli wpływ ich zachowania. Rozmawiaj o alternatywach, które mogą poprawić jakość związku.
Poradzenie sobie z problemem może wzmocnić Twój związek
Podsumowując, chociaż czasami rodzina wpływa na Twój związek, nie zawsze musi on być zły. Czasami Twoi teściowie mogą być cudowni, otwarci, a nawet wspierać Cię w momentach kryzysu. Jednak jeśli wpływają źle na Twój związek, musisz porozmawiać ze swoim partnerem o tym, jak sobie z tym poradzić.
Dzięki temu oboje będziecie wiedzieć na czym stoicie, a Twój partner będzie Cię wspierać w trudnych sytuacjach. Jeśli poradzisz sobie z problemami rodzinnymi w dojrzały i sprawny sposób, Twój związek stanie się na dłuższą metę lepszy.
Kiedy Twoja rodzina wywiera wpływ na Twój związek, najważniejsze jest osiągnięcie porozumienia z partnerem odnośnie tego, jakie kroki należy podjąć.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Fulbright, Y. (2013, 14 de ocubre). Have In-Law Issues? Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/mate-relate-and-communicate/201310/have-in-law-issues
- Gómez, E., Muñoz, M. M., & Haz, A. M. (2007). Familias multiproblemáticas y en riesgo social: características e intervención. Psykhe (Santiago), 16(2), 43-54.