Gdy myślisz za dużo - oznaki wskazujące, że masz problem

Uznanie, że myślisz za dużo, umożliwi rozpoznanie pewnych nieadaptacyjnych stylów poznawczych. Koniecznie dowiedz się więcej na ten temat.
Gdy myślisz za dużo - oznaki wskazujące, że masz problem
María Betancur

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Betancur.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Myślisz cały czas we wszystkim, co robisz. Co więcej, gdy myślisz za dużo, twoje myśli mogą cię niepokoić swoją ciągłą obecnością. W rzeczywistości możesz zadać sobie pytanie, czy to normalne, że czujesz się przez nie tak prześladowany. To natarczywy głos wewnętrzny, który może stać się naprawdę niepokojący, powodując, że poczujesz się wyjątkowo nieswojo.

W tym artykule dowiesz się, jak działają twoje myśli, wraz z oznakami, które sugerują, że są nadmierne lub zaczynają przejmować kontrolę nad twoim życiem psychicznym, co może wyrządzić ci krzywdę. Gdy myślisz za dużo, koniecznie powinieneś przejść do działania.

Kobieta. Gdy myślisz za dużo

Gdy myślisz za dużo – jak działa myślenie?

Na początek ważne jest, abyś wiedział trochę o tym, jak działają twoje myśli. Pamiętaj, że to, jak myślisz, wpływa na Twoje emocje, uczucia i zachowania.

Myśli są treścią twoich procesów umysłowych zachodzących w twoim mózgu. Mogą być dobrowolne lub niedobrowolne. Są pomysłami, przekonaniami i wspomnieniami, które wchodzą ze sobą w interakcje. Ich treść może być pozytywna lub negatywna. Czasami generują dużo aktywności umysłowej, co wiąże się ze zużyciem energii i zużyciem, które to pociąga za sobą.

Procesy te mogą generować sposoby myślenia, takie jak ruminacje, zmartwienia lub obsesja.

Ruminacje wywołują powtarzające się myśli o problemach, które masz, przeszłości i niepowodzeniach. W konsekwencji często uniemożliwia to wprowadzenie rozwiązania w życie.

Zmartwienie odnosi się do łańcucha negatywnych myśli, które stanowią próbę znalezienia mentalnego rozwiązania problemu związanego ze strachem, przyszłymi wydarzeniami i możliwymi zagrożeniami.

Myśli obsesyjne pojawiają się w sposób natrętny i powodują dyskomfort, gdy wierzysz, że są prawdziwe. To sprawia, że skupiasz się na tym samym pomyśle.

Te trzy sposoby myślenia są różne. Niemniej jednak wszystkie są wytrwałe i powodują trudności na poziomie osobistym. Szczególnie wpływają na zdolność koncentracji. Dlatego, jak widać, nadmierne myślenie może powodować przejawy ruminacji, zmartwień i obsesji.

Znaki wskazujące, że myślisz za dużo

Oto osiem podstawowych znaków, które mogą ci powiedzieć, czy twoje myśli wymykają się spod kontroli. Rozpoznanie ich pomoże Ci zapobiec problemom emocjonalnym:

  • Ciągłe negatywne myśli o sobie, świecie lub innych, które pojawiają się szybko i automatycznie.
  • Myśli, które nie zatrzymują się nawet na chwilę, lub zmartwienia, których nie można odłożyć na bok.
  • Wyobrażanie sobie, że stanie się najgorsze.
  • Przeglądanie problemów i przemyślenie sytuacji.
  • Często odtwarzasz rozmowy w Twojej głowie.
  • Ciągłe myślenie o problemach z przeszłości lub możliwych niepowodzeniach.
  • Postrzeganie swoich myśli jako dużego obciążenia. To sprawia, że czujesz się zmęczony lub niecierpliwy.
  • Doświadczanie trudności z zasypianiem, bezsenność lub budzenie się w nocy z powodu myśli.
Kobieta przytłoczona myślami

Cykl dyskomfortu

Jeśli przyjrzysz się uważnie tym sygnałom, zobaczysz, że kiedy za dużo myślisz, wpadasz w cykl, który generuje dyskomfort. Rzeczywiście, stale przeglądasz sytuacje, ich przyczyny, a nawet ich konsekwencje, często kierując swoją uwagę na to, co dzieje się nie tak i co uniemożliwia ci rozróżnienie pomiędzy sytuacjami, które są pod twoją kontrolą i poza nią. Kiedy spojrzysz na te znaki, zauważysz, że wiele z nich to przejawy ruminowania, zamartwiania się lub obsesji.

Nadmierne myślenie może być wskaźnikiem trudności w rozwiązaniu twoich problemów. W tym sensie myślisz o nich, ale nie masz z nimi do czynienia. Nie rozprawiając się z nimi i nie podejmując żadnych działań, nie rozwiążesz ich. Po prostu marnujesz energię mentalną. Ważne jest, aby rozpoznać te oznaki na czas, ponieważ powtarzające się negatywne myśli mogą być źródłem różnych problemów psychologicznych. Na przykład lęk lub zaburzenia nastroju.

Jednak posiadanie tego rodzaju myśli niekoniecznie oznacza, że cierpisz na zaburzenie psychiczne. Niemniej jednak jeśli czujesz, że poważnie wpływają one na Twoje emocje lub zachowania, zawsze możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Na koniec ważne jest, aby pamiętać, że każdy myśli o swoich problemach lub sytuacjach, w których się znajduje. Jednak problem pojawia się, gdy przeżuwasz lub martwisz się w nieograniczony lub nadmierny sposób, nawet jeśli sytuacja została już rozwiązana. Ewentualnie, gdy masz obsesję na punkcie tematu, który jest po prostu nieistotny i nie stanowi dla ciebie żadnego zagrożenia. Sytuacja, w której patrząc na nią z realistycznego punktu widzenia, nie można znaleźć obiektywnego powodu do niepokoju.

https://pieknoumyslu.com/myslenie-konwergencyjne-cechy-dzialanie-zalety/


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González, M., Ibáñez, I., Barrera, A. (2017) Rumiación, preocupación y orientación negativa al problema: procesos transdiagnósticos de los trastornos de ansiedad, de la conducta alimentaria y del estado de ánimo. Acta colombiana de psicología 20 (2), 30-41
  • Guías de autoayuda. Aprenda a controlar sus pensamientos ansiosos. Servicio Andaluz de salud.
  • Resnik, P. Mi cabeza no para. Qué es el trastorno de ansiedad generalizada. Ediciones B. Penguin random house, grupo editorial.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.