Rzeczy, których powinniśmy się uczyć od dzieci

Rzeczy, których powinniśmy się uczyć od dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06 marca, 2022

Dzieci potrafią zarażać nas swoim entuzjazmem, pełnią życia, radością, łatwością przystosowania się do zmian. Ucieleśniają chęć do życia i chęć poznania. Są także najlepszym przykładem codziennej zabawy. Oto kilka rzeczy, których powinniśmy się uczyć od dzieci.

Choć jesteś mały, uczysz mnie tak wielu rzeczy

„Choć tak mała, moje dziecko, uczysz mnie tak wielu rzeczy. Sprawiasz, że czuję, że świat jest o wiele przyjemniejszy, fajniejszy, bardziej interesujący i mniej skomplikowany niż nam się czasem wydaje. Ważne jest, żeby śmiać się z każdej głupoty.

Wiem, że Twoja miłość jest szczera i nie nosi maski, jak te śmieszne słowa, które mówisz, które czasami nie mają sensu, ale jednocześnie są całym sensem świata.

Uczysz mnie widzieć wszystko innymi oczami…jasnymi i szczerymi oczami, które nie są skażone konwenansami i stereotypami społeczeństwa, które nas ograniczają.

Z Tobą wszystko jest po prostu inne, nowe, nieoczekiwane, ekscytujące! Kochasz tak po prostu, intensywnie żyjesz chwilą, jakby to była Twoja ostatnia, a wszystko to sprawia, że czuję się jak nowy człowiek: aktywny i odrodzony.”

mama i córka przytulają się z uśmiechem

Rzeczy, których powinniśmy się uczyć od dzieci

1. Zachwycaj się

Bądź podekscytowany nową pracą, nową miłością lub nowymi przyjaciółmi jak dziecko. Ciesz się nawet drobiazgami dnia codziennego lub swoimi osiągnięciami.

Nie zapomnij, że ekscytacja wraz z motywacją jest motorem, który zabiera Cię do realizacji swoich marzeń.

2. Nie bój się nowych rzeczy

Zawsze lepiej żałować tego, co zrobiłeś, niż tego, czego nie zrobiłeś. Nie pozwól, by frazesy typu „A gdybym poszedł na randkę z osobą, którą tak bardzo lubiłem?” „A co, gdybym zgodził się na tę pracę, której tak bardzo się bałem?” były zbyt często obecne w Twoim życiu.

Założenia nie są rzeczywistością i czasami niezbędna jest odrobina ryzyka, aby iść do przodu. Nie ograniczaj się.

3. Baw się jak dziecko

Zostaw za sobą uprzedzenia lub myśli „co powiedzą”, jak robią to dzieci. Najmłodsi cieszą się, śmieją i bawią, ponieważ nie przejmują się tym, co mówią ludzie. Żyją chwilą.

Ciesz się małymi rzeczami, uśmiechaj się na powitanie nowego dnia i dodaj odrobinę humoru do swojej rutyny.

4. Bądź ciekawy

Kiedy tracimy ciekawość, to tak, jakbyśmy trochę umierali w środku. Bądź ciekawy poznawania nowych rzeczy, odkrywania miejsc… Ciekawość pomaga nam się bardziej realizować.

5. Wyrażaj siebie ze szczerością

Dorośli często nie potrafią swobodnie się wyrażać. Czujemy strach lub wstyd z powodu odrzucenia naszych słów, tego, co pomyślą inni lub czyjejś reakcji.

Poza tym, kiedy zawsze mówimy to, co inni chcą usłyszeć, nie czujemy się dobrze sami ze sobą. Bądź ze sobą szczery, wyrażając siebie jak dziecko!

Jeśli nie jesteśmy uczciwi, nie pozwalamy też innym nas poznać, a nawet nie pozwalamy sobie poznać, kim jesteśmy.

6. Chwytaj chwilę

Niektórzy mówią: „Korzystaj z dobrych czasów, bo te złe przychodzą znienacka”. Żyj, ciesz się, korzystaj z wolnego czasu.

Wiele razy, gdy choroba puka do naszych drzwi lub gdy umiera ukochana osoba, uświadamiamy sobie wiele rzeczy. Być może powinniśmy być bardziej świadomi, że „tu i teraz” szybko przemija.

szczęśliwa dziewczynka

7. Kochaj bez strachu

Dlaczego tak bardzo boimy się miłości? Dzieci kochają, tak po prostu. Nie myślą o śmierci swojego zwierzaka lub o tym, że ich ukochana przyjaciółka z dzieciństwa będzie tylko wspomnieniem, gdy dorosną.

Nie myśl o jutrze i ciesz się dniem dzisiejszym. Miłość jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakich możesz doświadczyć. Dlaczego tak się boisz? Czy boisz się cierpienia? Wszystko przemija, podobnie jak cierpienie. Pamiętaj tylko, że dobrych rzeczy, których doświadczyłeś, nikt Ci nie może odebrać.

8. Dostosuj się do zmian

Dzieci są prawdziwymi mistrzami w dostosowywaniu się do zmian. Mogą zmienić miejsce zamieszkania, szkołę, a nawet kraj – i jest to w porządku.

Jeśli więc jesteśmy dorośli, co złego nam się stanie? Zmiana zawsze odnawia i wzbogaca nasze życie.

9. Nie bój się upadku – podniesiesz się po nim

Czy widziałeś kiedyś dziecko, które upadło i nie wstało od razu? Cóż, w życiu jest tak samo. Często ogranicza nas tylko nasz umysł.

Zwroty takie jak „Nie robię tego, ponieważ…” i „Jeśli to nie wyjdzie, to…” zakotwiczają nas w miejscu, w którym się znajdujemy, ale nie pomagają nam podążać naszą ścieżką.

Jeśli upadniesz, wstań na nogi, otrzep się i idź dalej!

10. Nie słuchaj dorosłych

Wszyscy mamy zbyt wiele problemów z otaczającymi nas ludźmi. Czy tego właśnie chcemy?

Słuchaj swojego serca i zachowuj się tak, jak chcesz.

11. Pytaj bez strachu i wstydu

Co jest złego w zadawaniu pytań? Czy uważasz, że wychodzisz na głupią osobę, jeśli to robisz? Wcale tak nie jest – w rzeczywistości jest odwrotnie. Zadawanie pytań jest wyrazem naszej pokory i pragnienia dowiedzenia się czegoś.

12. Odpocznij, nie przemęczaj swojego organizmu

Kiedy dzieci są zmęczone, kładą się spać. Brak odpoczynku często powoduje chroniczny stres, który nie pozwala nam żyć. Zrób sobie przerwę, aby odzyskać siły.

Wniosek: rzeczy, których powinniśmy się uczyć od dzieci, są niezwykle proste. Wróć do bycia dzieckiem i nie trać radości z życia. Jak to zrobić? Najlepiej jest móc obserwować inne dzieci, które mogą być naszymi nauczycielami życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.