Zdjęcia są częścią naszego codziennego życia. Dzisiaj nie trzeba być profesjonalnym fotografem, aby móc posiadać dobry aparat. Prawie wszyscy mamy niemal profesjonalne narzędzia fotograficzne na naszych telefonach komórkowych. Właśnie dlatego coraz popularniejsza staje się fotografia terapeutyczna.
Fotografia może być sposobem promowania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Może pomóc Ci w rozmowie zarówno z samym sobą, jak i z innymi (psychologiem, terapeutą, grupami wsparcia). To dlatego, że elementy wizualne przekazują doświadczenia, które trudno wyrazić słowami.
Fotografia terapeutyczna – nie musisz być profesjonalistą
Używanie fotografii jako formy komunikacji nie wymaga żadnej wcześniejszej wiedzy ani doświadczenia. Wręcz przeciwnie, ta technika ułatwia eksplorację symboliczną. Pozwala zbliżyć się do własnych odczuć, aby zakwestionować i pogodzić własne interpretacje.
Fotografia terapeutyczna wykorzystuje projekcję jako narzędzie. Unika mechanizmów obronnych, takich jak filtry, wymówki czy racjonalizacje. Jedną z jej pionierek jest kanadyjska psychoterapeutka Judy Weiser. Zidentyfikowała pięć technik fotografii terapeutycznej:
1. Zdjęcia zrobione przez Ciebie
Robiąc zdjęcie zwiększasz swoje możliwości interpretacji rzeczywistości. W jakiś sposób możesz połączyć rzeczywistość ze swoim sposobem bycia i inaczej spojrzeć na otaczający Cię świat. Ponadto robienie zdjęć może pomóc w określeniu potrzeb osób wokół Ciebie.
W przestrzeniach terapeutycznych zdjęcia mogą służyć jako metafory i symbole do wyrażenia znaczenia miejsc, rzeczy i tematów, które się w nich pojawiają.
2. Autoportrety
Dzięki tej technice możesz pracować nad swoją koncepcją siebie i poczuciem własnej wartości. Jest tak, ponieważ autoportrety pozwalają na konfrontację, a wykonane własnoręcznie zdjęcia mogą być sposobem na wyrażenie emocji.
Autoportret może pomóc Ci poradzić sobie z bolesnymi spotkaniami twarzą w twarz z samym sobą. Te spotkania mogą mieć pozytywny wpływ na Twój obraz siebie, jeśli przeprowadzisz je z terapeutą, który jest świadomy Twoich konkretnych problemów. Samowiedza ułatwia asertywność. Co więcej, pomaga zidentyfikować zarówno najmocniejsze, jak i najsłabsze strony.
3. Zdjęcia, na których jesteś, zrobione przez innych
Dzięki tej technice możesz zobaczyć części siebie, które pozostają rozmyte w innych trybach samoobserwacji. Na przykład Twój profil lub widok z tyłu, jak wyglądasz, gdy śpisz lub poruszasz się.
Tego typu zdjęcia pozwalają spojrzeć na siebie z niecodziennych i uprzywilejowanych punktów widzenia. W efekcie możesz zobaczyć siebie z perspektywy innych. Nie ma jednej prawdy o tym, kim jesteś. W końcu zdjęcia, na których się pojawiasz, mogą się różnić i żadne z nich nie jest bardziej prawdziwe niż inne. Wszystkie pokazują wiele różnych „prawd” o Twojej tożsamości.
4. Zdjęcia zebrane przez Ciebie
Przechowywanie zdjęć jest przydatne do tworzenia wewnętrznych ścieżek prowadzących do zrozumienia. Kolekcjonowanie zdjęć jest sposobem na samopoznanie poprzez metafory. Ponadto zdjęcia mogą pomóc w wyrażeniu pewnych złożonych treści związanych z rozsądkiem i emocjami.
Zdjęcia, które zbierasz, zwykle mówią coś o Tobie. Sam fakt, że zdecydowałeś się je zachować, sprawił, że stały się wyjątkowe.
5. Albumy rodzinne
Albumy rodzinne to nie tylko książki; to chwile zatrzymane w czasie na zawsze. To tak, jakby wszyscy obecni na zdjęciach „żyli” i istnieli w tej chwili. Album zachęca do odkrywania swojego życia i odkrywania osobistej historii poprzez krewnych. Kim oni są/byli? Kim byli ich rodzice? Jak wyglądały relacje między nimi?
Na koniec pamiętaj, że fotografia terapeutyczna może:
Zmniejszyć problemy. Z drugiej strony może to być po prostu działanie zapobiegawcze, które pomaga wzmocnić zdrowie psychiczne, aby promować rozwój osobisty.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Irala-Hortal, P. (2018). La imagen como terapia = Image as therapy. Revista Española De Comunicación En Salud, 9(2), 237. https://doi.org/10.20318/recs.2018.4502
- Peljhan, M. (Ed.). (2015). Phototherapy: from concepts to practices. http://www.cirius-kamnik.si/uploads/cms/file/Knjige in clanki/Fototerapija ENG (1)_compressed.pdf
- Weiser, J. (2004). PhotoTherapy Techniques in Counselling and Therapy — Using Ordinary Snapshots and Photo-Interactions to Help Clients Heal Their Lives. Canadian Art Therapy Association Journal, 17(2), 23–53. https://doi.org/10.1080/08322473.2004.11432263